Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Jména pro tento týden

Jména pro tento týden
Tento týden bude slavit svátek Benedikt (12. 11.), Tibor (13. 11.), Sáva (14. 11.), Leopold (15. 11.), Otmar (16. 11.), Mahulena (17. 11.) a Romana (18. 11.).


Benedikt je jméno latinského původu a pochází od slova "benedictus". Jeho význam se vykládá jako "požehnaný, blahoslavený". Příbuzné je řecké jméno Makarios. Za českou obdobu je možné považovat jméno Blahoslav. Jako domácí tvary jména jsou užívány např. Ben, Beny, Benek, ale také Beneš, díky čemuž se zřejmě tato podoba octla ve starém kalendáři jako samostatné jméno. Nositelem uvedeného jména byl Svatý Benedikt z Nursie, mnich, zakladatel řádu Benediktinů.


Tibor je též jméno latinského původu. Odvozuje se od slova "Tiburtinus", které je vykládáno jako "Tiburtinec". Tibur byl název latinského města (dnešní Tivoli). Domácími tvary jsou např. Tibek či Borek. Osobností s tímto jménem je maďarský režisér Tibor Takács (*1954).


Sáva může být užíváno jako mužské i ženské jméno. Mužská podoba má hebrejský původ a znamená "stařec" či "děd". Tomuto jménu je však připisována také souvislost s latinským slovem "salvus", jež se překládá jako "zdravý", "zachovalý". Jinou ženskou variantou je Savina. Obě jména jsou však v současnosti užívána zřídka u chlapců i u děvčat.


Leopold je jméno německého původu. Jeho předchůdcem bylo staroněmecké jméno Luitbald. Jeho význam je vykládán jako "pro lid statečný, smělý". Osobností s tímto jménem byl Leopold I. Habsburský (1640-1705), římský císař, český a uherský král.


Jméno Otmar má stejně jako předešlé německý původ a vysvětluje se jako "majetkem či štěstím slavný" nebo "šťastný díky bohatství". Druhou užívanou podobou jména je Otomar. Známými osobnostmi jsou např. Otomar Korbelář (1899-1976) - český herec a Otomar Krejča (*1921) - český režisér a herec.


Mahulena je české ženské jméno, které nemá zcela jasný původ a význam. Bylo pravděpodobně uměle vytvořeno. Je známé z dramatu Radúz a Mahulena. Někdy bývá považováno jako jedna z dříve používaných domáckých podob jména Magdaléna. V současnosti nepatří mezi hojně užívaná jména. Známou nositelkou tohoto jména je česká herečka Mahulena Bočanová (*1967).


Romana je ženskou podobou k mužskému jménu Roman, jehož latinský původ a význam je vykládán jako "z Říma pocházející", "Říman". Nositelkou tohoto jména je např. moderátorka Romana Vítová (*1977).


Ve starých kalendářích jsem pro vás nalezla pár perliček. Např. roku 1909 bylo 13. listopadu v evangelickém kalendáři uvedeno jméno Diego, 14. listopadu se slavilo Levína a o den později Lipolta. Roku 1922 měl 16. listopadu svátek Dovtip a roku 1936 bylo 14. listopadu připomínáno Josafata.


Z pranostik jsem pro tento týden objevila, že

Na svatého Otomara neuvidíš komára.


Na závěr budu citovat z Pamětí Františka Jana Vaváka záznam k roku 1804:

"Jedenáctého pak zatím, když přijížděl svatý Martin, místo brůny měl vranou jen a pršelo v ten celý den. Ještě víc v celý čas noční pršel déšť hustý a mocný, že dne dvanáctého z rána voda v polích všudy stála. Čtrnáctého celý den sníh padal a s ním dešťový jih. Šestnáctého udeřil mráz a s ním jasná sluneční zář..."


Zdroj:

Miloslava Knappová: Jak se bude vaše dítě jmenovat?

Zdeněk Vašků: Velký pranostikon

Monicca


12.11.2007   Rubrika:   |   Komentářů 1   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Jména pro tento týden

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Elen
Elen - 12.11.2007 12:43

Mně se líbí pranostika s tím komáremsmajlik - 34

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77176.
    Archiv anket.