Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Malinová roláda

Malinová roláda

Snadná a lehká jako vánek...

pošlete nám recept

Magazín pro Šťastné ženy

 

Co by měl o kyberbezpečnosti vědět každý teenager

Co by měl o kyberbezpečnosti vědět každý teenager

Tráví dlouhé hodiny chatováním na Messengeru, probíráním fotek na Instagramu nebo procházením seznamek. Teenageři utekli od počítačů k chytrým mobilním zařízením. Také jsou mnohem otevřenější a důvěřivější než dospělí uživatelé. A v tom je právě problém. Málokterý teenager myslí na kyberbezpečnost.

Zranitelnost mladých uživatelů internetu je mnohonásobně vyšší než u dospělých lidí v produktivním věku. Kromě jiného proto, že se nerozpakují stahovat programy, aplikace a další obsah z neoficiálních a často nedůvěryhodných zdrojů. Bez problémů se dokáží spřátelit na dálku s naprosto neznámým člověkem a svěřovat mu citlivé osobní informace. A sami o sobě zveřejňují věci, které by měly zůstat čistě osobní. Co by měl o kyberbezpečnosti vědět každý teenager?

Nastavení soukromí

Na sociálních sítích si nastavte takovou úroveň soukromí, aby k vašim informacím, fotografiím a videím měli přístup pouze vaši přátelé, případně přátelé přátel. Veřejně dostupný profil na sociální síti je lehce zneužitelný, útočník jej může okopírovat a založit si stejný pod lehce pozměněným názvem, aby zmátl vaše přátele a škodil vaším jménem. Dalším důsledkem špatně nastaveného soukromí na sociálních sítích může být kyberšikana nebo dokonce sexting, u něhož se už útočníci mohou dopouštět trestného činu.

Co to je sexting? Rozesílání textových zpráv majících sexuální podtext, fotografií či videí, v nichž se odesílatel objevuje v choulostivých situacích a. Tyto materiály se poté dají lehce zneužít, ať již ke zveřejnění nebo k vydírání. Dalším nebezpečím pro uživatele sociálních sítí, kteří nemají dostatečně nastavené soukromí, je kybergrooming. Jedná se o situaci, kdy si pachatel na internetu vytipovává oběť, snaží se získat její důvěru, vybudovat s ní blízký vztah a vylákat ji k osobní schůzce. Cílem setkání je oběť zneužít.

Správná a bezpečná hesla

Ke každému internetovému účtu používejte unikátní heslo. Bezpečné heslo by se mělo skládat z nejméně osmi znaků, a měla by ho tvořit velká i malá písmena, číslice a další znaky. Na první pohled by nemělo dávat smysl. Rozhodně se nedoporučuje používat jako heslo různá slova anebo data narození, apod. Ochrana soukromí online vyžaduje, abyste hesla pravidelně měnili. Pokud máte problém se zapamatováním většího počtu hesel v počítači, využijte nástroje správce hesel, kterého poskytuje například ESET Smart Security Premium.

Co stahovat a co nebezpečnost na internetu

Aplikace a programy do svého zařízení stahujte pouze z oficiálních zdrojů. Nejprve si ale prověřte tvůrce a přečtěte si recenze od dalších uživatelů a také hodnocení. I do oficiálních obchodů může proniknout škodlivá aplikace, nebo hackeři napadnou legitimní aplikaci a pomocí jedné z aktualizací z ní vytvoří šiřitele malwaru. Nezapomeňte si také zkontrolovat, jaká administrativní práva schvalujete nově instalované aplikaci. Nepoužívaný software a aplikace mažte, používané pravidelně aktualizujte.

Přítel nemusí být přítel

Online bezpečnost teenagerů hodně souvisí s jejich důvěřivostí. I když je cool mít na sociálních sítích co nejvíce přátel, asi i méně zkušeného uživatele překvapí, když jej náhle začnou žádat o přátelství neznámí lidé z exotických zemí. Vždy je dobré si žadatele prověřit. Jistotou nemůže být ani fakt, že jej už mají mezi přáteli uloženého vaši známí. Raději schvalujte přátelství pouze lidem, které osobně znáte, alespoň od vidění. Předejdete tak nepříjemnému překvapení a případným problémům.

Používejte bezpečnostní software

Nejen s ochranou vašeho e-mailu či profilu na sociální síti vám pomůže bezpečnostní software. Moderní antiviry představují komplexní řešení, které odchytává nejen malware, ale i spamy. Dokáže pomoci při krádeži nebo ztrátě mobilního zařízení nebo notebooku.Kontroluje domácí síť či zabezpečí vaše internetové bankovnictví. Ať již používáte zařízení s operačními systémy Windows, macOS, Linux, Android, online bezpečnost dětí a náctiletých vám zajistí široká škála bezpečnostních produktů společnosti ESET.

Komerční článek


12.5.2019   Rubrika:   |   Komentářů 9   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Co by měl o kyberbezpečnosti vědět každý teenager

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Lulakova
Lulakova - 14.8.2019 11:03

Já jsem si ho kupovala za deset tisíc korun přes https://www.alza.cz/honor-20-modra-d5607742.htm?kampan=adw2

 
Hankakovaverca
Hankakovaverca - 10.8.2019 12:57

Tak tohle je přesně podle mě dobrý foťák, kolik ten telefon stojí?

 
Lulakova
Lulakova - 9.8.2019 11:46

Záleží, co je podle Vás dobrý foťák, já jsem si koupila Honor, který má 4 foťáky a 48 MPx, to je podle mne dobrý foťák na mobilu, ale záleží, kolik chcete do telefonu investovat.

 
Hankakovaverca
Hankakovaverca - 7.8.2019 11:49

Ahoj prosím dokážete mi někdo pomoci s výběrem opravdu kvalitní ho mobilního telefonu, který má dobrý foťák?

 
Linda
Linda - 29.5.2019 17:34

sharon: NIC, absolutne nic 100% nikdy nevymazes z internetu! To ze smaznes fotku neznamena ze ta fotka zmizela, sice to uz da praci a chce to extra vybaveni, takze dotycny "smirak" to uz musi umet, ale dohleda to. A to je to co si 99% lidi vubec neuvedomuje. Osobne zastavam nazor ( a rvala jsem ho do dcer horem spodem) ze na internet nedam to, co bych nerekla cizimu cloveku na prvni potkani.

 
sharon
sharon - 29.5.2019 13:42

Linda: smajlik - 47 to máš pravdu , dokonce jsem i jedné soukromě napsala že je to sice její věc dávat nahatá vnoučata ale že neví jaký úchyl toho může zneužít tak to vymazala......smajlik - 26

 
Linda
Linda - 29.5.2019 8:15

sharon: to me taky fascinuje smajlik - 80........a nebo vysvetleni "my to dali pouze do uzavrene skupiny na FB/ instegramu / nekde jinde dopln si sam"..... rozdil mezi uzamcenou diskuzi a neuzamcenou KDEKOLIV na internetu je jenom ten ,ze tu uzamcenou je trosku tezsi dohledat smajlik - 42

 
sharon
sharon - 28.5.2019 20:40

já tedy někdy žasnu co lidi zveřejní třeba ze soukromí dětí na FB......dají i fotky nahatých dětiček.......smajlik - 76

 
YXH
YXH - 27.5.2019 16:26

????

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

Anketa

Covid

Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

Celkem hlasovalo 57209.
Archiv anket.