Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Malinová roláda

Malinová roláda

Snadná a lehká jako vánek...

pošlete nám recept

Magazín pro Šťastné ženy

 

Povinné ručení: Co to je a jak funguje?

Povinné ručení: Co to je a jak funguje?

Pořídili jste si nové auto? Nezapomínejte na povinné ručení. To musí mít sjednané všichni majitelé vozidel. Je to vlastně pojištění odpovědnosti z provozu na cestách. Co přesně povinné ručení je a jak funguje?srovnej to

Co je povinné ručení?

Povinné ručení je zákonné pojištění vozidla, jedná se o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla na pozemních komunikacích. Musí ho mít uzavřené každý majitel vozidla. Z tohoto povinného ručení se pak následně hradí všechny škody způsobené provozem vašeho vozidla, a to jak na zdraví třetích osob, tak i jejich majetku.

 

Jak sjednat povinné ručení?

Povinné ručení si sjednáte v jakékoli pojišťovně. Pravidelně pak musíte platit tzv. pojistné, frekvence plateb může být měsíční, ale třeba i čtvrtletní nebo roční. Výška pojistného se stanovuje podle technických parametrů vozidla jako je výkon, objem motoru, hmotnost a rok výroby.Roli hraje i značka a model auta. Vy jako osoba, která vozidlo vlastní, sjednáváte povinné ručení na své jméno, a tedy dokládáte datum narození, bydliště a také počet měsíců bez zavinění dopravní nehody s počtem předchozích pojistných událostí. Od těchto údajů se odvíjí tzv. bonus či malus, který má na výši pojistného taky vliv.

 

Co povinné ručení pokryje?

Obecně vám povinné ručení pokryje rizika související s poškozením zdraví či majetku třetích osob, přičemž jako pojistná událost se bere vznik povinnosti vaší, jakožto viníka nehody, vzniklou škodu nahradit. Rozsah krytí vyplývá ze zákona a není jej možné nijak měnit. Povinné ručení tedy pokryje:

- škody vzniklé na zdraví

- škody vzniklé poškozením, zničením či ztrátou

- ušlý zisk

- náklady vynaložené na zdravotní péči, která byla hrazena z veřejného zdravotního pojištění

- náklady spojené s právním zastoupením

Povinné ručení však nepokryje plně všechny náklady, existuje maximální hranice pojistného plnění. Ta musí být uvedena ve smlouvě k pojistnému ručení, její hranice není zákonem určena. Ze zákona je však stanovena minimální výše plnění, a to na 35 milionů při škodě na zdraví a 18 milionů při škodách vzniklých poškozením, zničením nebo ztrátou věci.

 

Proč mít povinné ručení?

Šetřit na povinném ručení se nevyplácí. Tomu, kdo si jej nesjedná nebo ho nebude pravidelně platit, a způsobí nehodu, hrozí pokuta až ve výši40 tisíc korun. Zároveň po vás může být vymáhán příspěvek do Garančního fondu, který se odvíjí od typu vozidla a objemu motoru. Osobní auta mají výšku tohoto příspěvku stanovenou mezi 30 a 93 korunami na den. Tento fond pak dále slouží na hrazení újmy, která byla způsobena vozidlem bez povinného ručení.

 

Co když vozidlo nepoužíváte?

Jestli vám vozidlo stojí v garáži a vy ho nepoužíváte, hrazení příspěvku se vyhnete, když ho v registru vozidel nahlásíte jako vyřazené z provozu. Ověření sjednaného povinného ručení si také můžete ověřit v registru SPZ, kam stačí zadat poznávací značku svého vozu.

Povinné ručení mějte vždy sjednané. Nikdy nevíte, do jaké situace se dostanete a kdy se vám může hodit. Pokryje vám náklady při způsobení dopravní nehody, a to jak náklady na škody na životě, tak i na majetku. Nezanedbávejte to, nemusí se vám to vyplatit.

Jaká další pojištění se vám vyplatí mít? To se dozvíte zde.

Komerční článek


14.6.2019   Rubrika:   |   Komentářů 15   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Povinné ručení: Co to je a jak funguje?

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
donalabuznikova
donalabuznikova - 30.10.2021 21:23

Tak bez povinného ručení to nepůjde, od toho se to taky jmenuje povinné že :D Naštěstí se ale nabídky dají přehledně srovnat přes https://www.duofinance.cz/povinne-ruceni , takže člověk hned ví, jaká nabídka je pro něj ta nejvýhodnější a na základě toho si vybrat.

 
donalabuznikova
donalabuznikova - 30.10.2021 21:23

Tak bez povinného ručení to nepůjde, od toho se to taky jmenuje povinné že :D Naštěstí se ale nabídky dají přehledně srovnat přes https://www.duofinance.cz/povinne-ruceni , takže člověk hned ví, jaká nabídka je pro něj ta nejvýhodnější a na základě toho si vybrat.

 
ivanka386
ivanka386 - 13.12.2020 16:58

Zdravím, nevím tedy jak vy, ale já povinné ručení nepotřebuji. Sice hodně cestujeme, ale ne vlastním autem, takže je pro nás daleko více klíčovější třeba takové cestovní pojištění. To jsme si zřídili na stránkách https://www.ervpojistovna.cz a spokojenost zaručená:)

 
Koutnamartina
Koutnamartina - 25.7.2020 18:03

Mám zkušenost se srovnávačem pojištění https://www.klikpojisteni.cz/ , kde jsem vše vyřešila online. Nemusela jsem nikam chodit. Potvrdilo se to platbou z účtu. Schválně si potom můžete porovnat nabídky přes srovnávač a přímo od pojišťoven. Uvidíte, že u srovnávače na tom budete vždy líp.

 
Karaskovajana
Karaskovajana - 25.7.2020 16:51

Když si najdu pojištění přes srovnávač pojištění, tak jak si potom pojištění zařídím? musím jít na pobočku konkrétní pojišťovny?

 
Koutnamartina
Koutnamartina - 24.7.2020 19:10

Pokud budete hledat povinné ručení, a hledáte nejlepší cenu, tak se určitě vždy vyplatí podívat se na srovnávač pojištění. Tedy alespoň z mé vlastní zkušenosti.

 
Karaskovajana
Karaskovajana - 18.7.2020 17:26

Budeme kupovat naše první rodinné auto, nikdy jsem auto neměla a potřebovala bych se poradit, kde, jak a kde výhodně vyřídit povinné ručení.

 
ivanka386
ivanka386 - 16.7.2020 17:03

Já jsem se nerozhodl pojistit si věci povinným ručením, ale rozhodl jsem se jít spíše do věci zvané svěřenský fond. Docela dobrou a kvalitní konzultaci jsem dostal na stránkách https://www.alphacitizen.com/cs ... Určitě doporučuji, pokud se někdo chce dostat do této problematiky ...

 
donalabuznikova
donalabuznikova - 24.10.2019 0:25

To já jsem si zrovna nedávno před nedávnem zřizovala nové povinné ručení přes https://www.top-pojisteni.cz/povinne-ruceni , takže dané problematice celkem už rozumím. Vybírala jsem si jej hlavně na základě poměru ceny a doplňkových služeb. Líbí se mi například, že mám v ceně asistenci, což se zrovna mě jako ženě určitě může hodit.

 
Hankakovaverca
Hankakovaverca - 22.8.2019 11:47

Nejenom, že to zní dobře, ono to také velice dobře funguje, doporučuji se podívat na jejich stránky www.mujdok.cz, kde si o tom můžete více přečíst, opravdu se to vyplatí!

 
Lulakova
Lulakova - 20.8.2019 15:56

To zní docela dobře, protože já nestíhám všechno sledovat, můžete mi prosím poradit, kde bych to mohla najít?

 
Hankakovaverca
Hankakovaverca - 18.8.2019 17:36

Já jsem byla dlouho u csob, pak u ceske pojistovny, pak jsem narazila na online službu, která mi hlídá všech pojistky, když je někde možnost se výhodněji přepojistit, tak mne na to zdarma upozorní.

 
Lulakova
Lulakova - 15.8.2019 14:42

Od koho máte sjednané povinné ručení? a kontrolujete každý rok, jestli jste pojištěni nejvýhodněji? nebo na to kašlete?

 
Lucinka258
Lucinka258 - 11.8.2019 6:28

My jsme letos využili služeb https://www.insiacare.cz/ , kteří nám nabídli různé ceny za povinné ručení. Vybrali jsme si tu nejnižší nabídku a platíme teď mnohem méně než vloni, tak jsem ráda, že se nám podařilo konečně ušetřit.

 
sharon
sharon - 30.7.2019 11:19

tohle je přece všeobecně známé......smajlik - 26

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

Anketa

Covid

Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

Celkem hlasovalo 57209.
Archiv anket.