Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Malinová roláda

Malinová roláda

Snadná a lehká jako vánek...

pošlete nám recept

Magazín pro Šťastné ženy

 

4 tipy, jak naučit dítě správně spořit

4 tipy, jak naučit dítě správně spořit

Co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš. Naučte své malé já znát hodnotu peněz, spořit a nakupovat s rozmyslem. Čím dříve začnete, tím snáze to dětem půjde.

 naučit dítě spořit

Photo by Annie Spratt on Unsplash

 

Kdy je nejlepší začít?

Ideální je naučit děti zacházet s penězi, jakmile začnou chodit do školy. Kapesné dávejte vždy ve stejné výši a pravidelně. Dětem tak nastíníte, jak to chodí s výplatou v životě dospěláků. U menších školáčků je lepší peníze dávat každý týden, u starších 12 let to pak může být jednou měsíčně. Pokud všechny peníze utratí hned během prvních dnů, buďte neoblomní. Ukážete jim tak, že když kapesné rozhýří bez rozmyslu, další dny pak zbytečně živoří.

 

Kdo šetří, má za tři

S prvním kapesným dejte dítěti i kasičku. Vysvětlete mu, že nemusejí vždy všechno utratit. Každý týden si sem mohou schovat třeba dvaceti korunu a na konci měsíce si koupit třpytivý sliz, po kterém tolik touží. A jděte jim příkladem. Ukažte, že vy máte místo prasátka spořicí účet, kam si pravidelně šetříte peníze, abyste v létě mohli jet třeba k moři.

 

Extra přivýdělek

Kromě kapesného dejte dětem sem tam i možnost bonusového přivýdělku. Nabídněte jim, že za výpomoc na zahradě si mohou vydělat pár korun navíc. Neaplikujte to však na běžné domácí práce.Mohlo by se pak stát, že zadarmo už by vám dítě v domácnosti nechtělo ani hnout prstem.

 

Založte jim účet

Jakmile to uznáte za vhodné, založte dítěti účet v bancea posílejte kapesné tam. Vyzkouší si tak práci s platební kartou, internetovým bankovnictvím a naučí se hospodařit i s „imaginárními“ penězi, které nemá v ruce".

 


4.3.2020   Rubrika:   |   Komentářů 0   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - 4 tipy, jak naučit dítě správně spořit

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

Anketa

Covid

Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

Celkem hlasovalo 375.
Archiv anket.