Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Malinová roláda

Malinová roláda

Snadná a lehká jako vánek...

pošlete nám recept

Magazín pro Šťastné ženy

 

Nejoblíbenější sběratelská odvětví – jak si založit sbírku?

Nejoblíbenější sběratelská odvětví – jak si založit sbírku?

sběratelská odvětvíKaždý z nás někdy něco sbíral, jenže většinou dětská sběratelská záliba také rychle skončila. Moderní rychlá doba některým koníčkům nepřeje, ale sběratelství je mezi domácími hobbystálicí. Česká republika pak platí za zemi sběratelů. Přidáte se do jejích řad?

Foto: Miray Bostancı, Pexels

 

Dlouholetá tradice populárních sběratelských odvětví

Sběratelství má v tuzemsku dlouholetou tradici. V socialistických dobách bylo koníčkem, jenž nahrazoval návštěvy cizích zemí nebo poskytoval radost a útěchu v šedé rutině. Dnes sesběratelstvídíky internetu a širokým globálním možnostem značně usnadnilo i rozšířilo. Největší sběratelský klub v ČR, Klub sběratelů kuriozit, má momentálně více než 1000 členů a přes 200 sběratelských okruhů. Se kterými se můžete potkat nejčastěji?

· Filatelie (sbírání poštovních známek),

· filokartie (sbírání pohlednic),

· numizmatika (sbírání mincí),

· notafilie (sbírání bankovek),

· sbírání odznaků,

· sbírání pivních suvenýrů,

· sbíránípostaviček z čokoládových vajíčeka

· filumenie (sbírání zápalkových nálepek).

Přírůstky do sbírky seženetenejsnadněji na internetu

Vzhledem k různým variantám sbírek – podle lokality, období, motivu, výrobce apod. – si můžete šířku sbírky upravit přímo podle sebe a svých možností. První přírůstky pak nejjednodušeji seženete na internetu. Aukční servery mají pro sběratele jednotlivé sekce. Příkladem může býtsouhrnná sběratelská stránka na Aukru, kde obchoduje přes 4 miliony uživatelů.

 

Během katalogizace vše přesně popisujte

Své nové sbírce musíte dále věnovat pečlivou zapisovací práci. Každý předmět katalogizujte, sepište k němu veškeré informace o nákupu, jeho historii a případných vadách. Ideálním společníkem je také fotoaparát, kterým každý předmět vyfotografujete, a snímek pak přiložíte k ostatním údajům. Katalogizace má své výhody při ztrátě nebo krádeži některého ze sběratelských předmětů nebo při prodeji celé sbírky. Nesystematické sbírky bez informací většinou nemají žádnou cenu, proto tento krok určitě nevynechávejte.

 

Sběratelství nikdy nekončí

Nakonec nezapomeňte, proč jste se do nového koníčku vrhli. Může vám přinášet radost z výzvy a nalezení nového chybějícího předmětu, určovat cíl sobotních rodinných výletů nebo vám dát možnost setkávat se s podobně zapálenými sběrateli na burzách. Vášnivý sběratel s hledáním nových cenností do sbírky vlastně nikdy nepřestane. Právě takoví lidé vám potvrdí, že cílem není kompletní sbírka, ale právě celoživotní sběratelská cesta plná překvapení a vítězných nákupů.

 

Komerční článek


2.4.2020   Rubrika:   |   Komentářů 1   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3,1/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Nejoblíbenější sběratelská odvětví – jak si založit sbírku?

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Almega
Almega - 11.4.2020 10:22

Mám sbírky kdečeho - známek,pohlednic,starých lahviček s nápisy,ořezávátek,svatých obrázků,nálepek od sirek....vázičky,zvířátka,stará násadková perka....Nyní už mě to tak nebere,a taky to nemám kde vystavit.

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

Anketa

Covid

Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

Celkem hlasovalo 327.
Archiv anket.