Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Malinová roláda

Malinová roláda

Snadná a lehká jako vánek...

pošlete nám recept

Magazín pro Šťastné ženy

 

Návštěvy lékaře odkládá až pětina chronicky nemocných

Návštěvy lékaře odkládá až pětina chronicky nemocných

návštěvy lékaře odkládáPřibližně deset procent obyvatel České republiky trpí diabetem a je pravděpodobné, že toto číslo bude v budoucnosti ještě narůstat1. Pro lidi žijící s touto nemocí je nutné udržovat zdravý životní styl a nepodceňovat prevenci,i proto ale v poslední době lékaři v Česku bijí na poplach – až pětina nemocnýchstejně jako při první vlně koronaviruna jaře minulého roku odkládá preventivní kontroly4. To může mít přitom v mnoha případech vážné důsledky nanáš zdravotní stav. Věděli jste, že diabetiky postihuje infarkt 3x a mrtvice dokonce 4x častěji než běžnou populaci? Diabetes je totiž jedním z nejčastějších spouštěčů kardiovaskulárních problémů, na které ve výsledku zemře až 2/3 diabetiků nad 65 let věku2.

Nevyhýbejte se lékaři

návštěvy lékaře odkládáPrávě proto je pro diabetiky (ale i další chronicky nemocné) zvláště důležité nezanedbávat prevenci, nechat si u lékaře pravidelně měřit tlak a hladinu cholesterolu v krvi. Pozor je třeba dávat i na přidružené komplikace doprovázející cukrovku, jako je hladina lipidů nebo obezita.

Pro ty, kdo mají na cukrovku podezření, je zásadní diabetes diagnostikovat včas a snažit se obtížím předcházet změnou životního stylu a pravidelnými kontrolami. Ty mohou ve výsledku prodloužit i zachránit životy.

Ve zdraví srdce je Česko na chvostu Evropy

Pokud žijete s diagnózou diabetu, je třeba chodit pravidelně k lékaři i přes to že máte pocit, že máte nemoc pod kontrolou. A pokud se navíc objeví i příznaky ukazující na potíže se srdcem, rozhodně se je nevyplatí přecházet. Zadýcháváte se při chůzi do schodů? Pozorujete zrychlený nebo nepravidelný tlukot srdce? Trápí vás bolest na hrudi? S obtížemi tohoto typu je třeba neprodleně vyhledat odbornou pomoc a nečekat, že samy odezní, protože když přijde na srdce, často se hraje o minuty a potíže tohoto typu jsou častější, než by kdekdo očekával – kardiovaskulární onemocnění v Česku přímo bují. V počtech nemocných na 100 000 obyvatel jsme třetí nejhorší v Evropě3.

Kardiologové předpovídají, že případů srdečního selhání brzy výrazně přibyde, což je zapříčiněno nejen odkládáním preventivních prohlídek, ale také neochotou lidí jet do nemocnice nebo si zavolat záchranku, když se jejich srdeční potíže vystupňují4. Po prodělání infarktu je přitom potřebná péče klíčová pro naději pacienta na přežití.

Šance na nákazu koronavirem při preventivní prohlídce je minimální

V posledních pěti letech se počet lidí trpících srdečním selháním zvedl o 50 % a až u 40 % z nich šlo o diabetiky3. Kardiologové si dali za cíl tento hrozivý trend zvrátit, ale k tomu je potřeba aktivní přístup pacientů. Pamatujte na důležitost prevence i na to, že šance na nákazu koronavirem v nemocnici při preventivní prohlídce je při zachování všech bezpečnostních opatření minimální, protože nakažení pacienti se nachází na speciálních kovidových odděleních, která jsou zpravidla oddělená od dalších částí nemocnic.

 

Reference:

1. Prof. MUDR. Štěpán Svačina. ČTK. 17.3.2015. Počet diabetiků roste, cukrovka hrozí třetině Čechů - Aktuálně.cz (aktualne.cz)

2. Mgr. Eva Kloučková. O zdraví. 14.11.2018: Diabetici riziko znají, přesto umírají na infarkt a mrtvici | Vím, co jímFacebookTwitterEmailPrintFacebookTwitterEmailPrint (vimcojim.cz)

3. Prof. MUDr. Filip Málek. iDNES. 21.2. 2021 Kvůli covidu nás čeká i epidemie srdečních selhání, varují kardiologové - iDNES.cz

4. Prof. MUDr. Aleš Linhart.iDNES. 21.2. 2021 Kvůli covidu nás čeká i epidemie srdečních selhání, varují kardiologové - iDNES.cz

Komerční článek


7.4.2021   Rubrika:   |   Komentářů 6   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Návštěvy lékaře odkládá až pětina chronicky nemocných

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Amelia00
Amelia00 - 28.7.2021 20:14

Nikdy jsem nevěděl, že mohu získat dobré a spolehlivé kouzla online, kteří by opravdu mohli pomoci lidem jako já, kteří potřebovali pomoc ve vztahu. Oddělila jsem se od svého manžela, když se se mnou rozešel a vrátil se ke své bývalé milence, byl jsem tak zničený a zlomený srdcem. Nebyl jsem sám sebou, dokud mě můj přítel neodkázal na Velkého muže jménem Velká Baba Ogbogo, že by mi mohl pomoci s mojí situací. Zpočátku jsem pochyboval a později se s ním spojil a on mi řekl, že dostane lásku kouzlo připravené na to, abych dostal svého přítele zpět Poté, co jsem provedl potřebné, udělal jsem všechno podle jeho pokynů a k mému největšímu překvapení mi zavolal můj přítel, že se vrací domů, a bylo mu líto všeho, čím mě nechal projít. Výsledek byl úspěšný a dnes žijeme šťastně. Dal jsem mu slovo, že se podělím o své zkušenosti se světem, aby od něj mohli ostatní získat jakoukoli pomoc. Můžete mu poslat e-mail na adresu: greatbabaogbogotemple@gmail.com nebo pro naléhavou odpověď napište na jeho linku WhatsApp +2349020168697 ... Děkuji skvěle BaBa Ogbogo

 
Hanča
Hanča - 17.4.2021 17:15

Linda: u nás v pohodě, já si v únoru nechala napíchat křečový žíly a příští týden jdu k ortopedovi,manžel jako chronik chodil pravidelně na dia kontroly i na alergologii s astmatem

 
Almega
Almega - 17.4.2021 11:58

Ani mě nenapadne lozit po doktorech! Vloni jsem musela jít na prohlídku kvůli řízení auta,byla jsem tam asi po 7 letech....Vrhli se tam na mě jak supi,nic zvláštního nenašli. Nerada bych vysedávala v čekárně a chytila tam chorobu.Dokud se cítím o.k.,tak co bych kde dělala????

 
Arna
Arna - 11.4.2021 22:00

kubikm: To jsou jen odkazy na rizika nemocí.
V těchto týdnech a měsících vypomáhám v kardiologické ordinaci, na plicním a u praktické lékařky. Rozhodně se nedá říct, že by se zanedbávaly preventivní prohlídky či pravidelné kontroly na kardio. Dokonce chodí stále noví pacienti s potížemi.

 
kubikm
kubikm - 9.4.2021 16:50

17.3.2015????
14.11.2018????

vskutku aktuální....smajlik - 48

 
Linda
Linda - 8.4.2021 8:38

Takovyhle clanek v dnesni dobe je cista PROVOKACE smajlik - 82..... zkousela se draha redakce a nebo ten odborny idiot v poslednim roce objednat u doktora nebo v nemocnici na jakykoliv zivotne nespechajici ukon??????

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

Anketa

Covid

Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

Celkem hlasovalo 55361.
Archiv anket.