Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Malinová roláda

Malinová roláda

Snadná a lehká jako vánek...

pošlete nám recept

Magazín pro Šťastné ženy

 

KETO jako ketóza. Co ale znamenají další pojmy?

KETO jako ketóza. Co ale znamenají další pojmy?

Jedná se o pojmy, které souvisí s postupy ve výživě. Může jít o spojení se sportem, s nízkosacharidovým stravováním nebo s některými nemocemi. Nejčastěji jsou ale diskutovány ve vztahu k redukci hmotnosti. Co konkrétně pojmy kolem keto diety znamenají a jak keto držet? Dozvíte se v článku.

Co je to ketóza?

Ketóza je stav organismu, který nastává, pokud jsou hlavním zdrojem energie mastné kyseliny (tuky) a dochází tedy ke ketogenezi. Nezáleží na tom, jestli se jedná o tuky zásobní, nebo tuky v potravě. Produktem oxidace mastných kyselin v játrech jsou tyto ketolátky:

● kyselina acetooctová (acetylacetát, AcAc),

● kyselina β-hydroxymáselná (β-hydroxybutyrát, BHB),

● aceton.

Lidské tělo využívá jako zdroj energie pouze acetoacetát a β-hydroxybutyrát. Aceton je z organismu odstraňován s vydechovaným vzduchem (často jej můžeme cítit u člověka, který redukuje hmotnost) a současně je vylučován i močí.

Určité procento lidí se domnívá, že s ketózou je to buď, anebo. Buď se vaše tělo v tomto stavu nachází, nebo ne. Situace je ale zcela jiná. Existuje jen různě intenzivní ketóza, hodnotíme tedy její úroveň, nejlépe prostřednictvím ketonémie – hladiny ketolátek v krvi.

Co je to keto dieta?

Ketogenní dieta je z odborného hlediska metoda, která se užívá jako jedna z možností léčby epilepsie. V přeneseném významu se jedná o postup, kdy je denní příjem sacharidů udržován pod 50 g. Cílem je dostat organismus do stavu takzvané nutriční ketózy, která pro většinu jedinců představuje zcela přirozený, normální a bezpečný stav.

keto

Z výše uvedeného je ale jasné, že ketózy můžeme dosáhnout i při podstatně vyšším příjmu sacharidů, protože úroveň ketonémie není určena pouhou konzumací sacharidů. Setkat se tak můžeme s programy, které fungují, avšak neprofilují se jako ketogenní, ale jako redukční se sníženým příjmem sacharidů. Pro srovnání - nejvolnější forma LC (low-carb) diety je definována obvykle do příjmu 130 g sacharidů za den.

Ketolátky mají kyselou povahu (pH nižší než 7) a mohou způsobit za určitých okolností tzv. ketoacidózu. Ketoacidóza je patologický stav způsobený nedostatkem glukózy za současného nedostatku inzulínu. Inzulín má na produkci ketonů potlačující účinek. Tento stav přichází obvykle u lidí s diabetem 1. typu (DM1), u lidí s pozdním diabetem 2. typu (DM2), u alkoholiků a u osob s vážně narušenou funkcí ledvin, které nemohou přebytečné ketony v potřebné míře z těla vylučovat. Ketoacidóza se projevuje nevolností, zvracením, únavou a někdy až extrémní dušností. V krajních případech, u neléčené ketoacidózy, může nastat ketoacidotické kóma (úmrtnost 2 %).

keto

Která cesta je pro vás ta správná?

Pokud si konkrétním postupem nebo vhodností jeho použití ve vašem případě nejste jistí, kontaktujte výživového poradce, který se danou problematikou zabývá. Někdy je možné najít cestu pouhou drobnou úpravou stávajícího jídelníčku, jindy se nevyhnete spolupráci s lékařem, pravidelným kontrolám a změně medikace.

Nemá však smysl pojem „keto“ zatracovat. Přínosy jsou jasně prokázány a při dodržení doporučení může stravování na principu keto diety znamenat výraznou pozitivní změnu života, tedy omezení, nebo úplné odstranění medikace, hmotnost v normálním rozmezí, zlepšení kvality spánku i lepší pohyblivost.

Komerční článek


15.8.2021   Rubrika:   |   Komentářů 0   |   Vytisknout

Hodnocení článku: -/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - KETO jako ketóza. Co ale znamenají další pojmy?

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

Anketa

Covid

Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

Celkem hlasovalo 418.
Archiv anket.