Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Velikonoce stokrát jinak

Velikonoce

„Já nechcíííííííííí!“ ječela jsem jako smyslu zbavená pokaždé, když rodiče vpustili do bytu koledníky. Nebála jsem se ani tak výprasku jako studené koupele. Základem velikonoční nadílky na severní Moravě, kde jsem vyrůstala, totiž bylo a) vyšlehání jalovcem, b) polití hlavy asi taky decilitrem co nejsmradlavější voňavky nebo kombinací několika voňavek (nejpoužívanější byla ta, co se pyšnila názvem Ogni Moskvy a ohnivý puch to tedy skutečně byl) a c) vhození zcela oblečeného, bránícího se a marně ječícího dívčího stvoření do vany plné studené vody. Ubránit se člověk nemohl. Koledníci totiž chodili v tlupách.

To čekání, než jedna půlka koledníků se sadistickou škodolibostí napustí vanu vodou, zatímco druhá půlka koledníků právě provádí mučení naléváním smradu a šleháním pozadí a jiných přilehlých tělních částí, to bylo skutečně traumatické. Někdy jsem si připadala jako v době pozdně neandrtálské. Já vím, že taková nebyla. Ale kdyby byla, určitě by to vypadalo jako na Karvinsku před více než dvaceti lety. Už opravdu chybělo jen, aby nás do té koupelny dosmýkali za vlasy. A ještě jim za to člověk musel dát nadílku. A hlavně panáka. Nebo dva, nebo tři. Kolem jedenácté hodiny dopolední už nebylo radno někoho vpouštět. Množství vypitého alkoholu totiž zatemňovalo mysl a ruka se stávala čím dál pádnější.

Není div, že jsem k velikonočním svátkům nijak vřelý vztah neměla. Až do doby, než jsem přijela na velikonoční svátky na jižní Moravu k babičce, která bydlela v malebné vísce ležící u hranic s Rakouskem na soutoku dvou jihomoravských řek. Připadala jsem si jako ve snu. Všechny domky a chalupy nazdobené, vůně koláčů se šířila až za hranice vsi. Všechny ženské a děvčata nažehlené a nazdobené. Už od rána obcházeli koledníci vesnici dům od domu. Každá paňmáma koledníky pohostila cukrovím, koláči a něčím ostřejším. Polévání voňavkou se nekonalo a vyšlehání bylo jemné a vcelku příjemné. Že by byli jihomoravští jinoši něžnějšího založení nežli seveřani? Před každým domem se zpívalo a tančilo. Koledníci neodešli, dokud v kole neprovedli všechny ženy a dívky z domu. Mladá děvčata se pak přidávala k davu koledníků obcházejícímu vesnici. Navečer se konala veselice v místní hospodě a juchalo se až do ranních hodin.

A o něco později opět zcela jiná atmosféra – tentokrát na Slovácku. Všude krojovaná děvčata i staré babky družící se na návsi ve slavnostních šátcích a černých suknicích se snad deseti spodničkami. Slavnostní atmosféra pravých náboženských svátků. Kostel přetékající ve švech. Krásná bohoslužba za doprovodu místního sboru mladých zpívajících z kůru několikahlasně křesťanské písně za doprovodu kytar a houslí. Ve vzduchu poklid, mír a radost.

A kromě toho takřka dvacet let velikonočních svátků v Praze. Na pražském sídlišti znamenalo velikonoční pondělí jediné – obejít co nejvíce rodin a získat co nejvíce sladkostí a peněz (děti), případně se roztomile nebo méně roztomile opít (tatínkové).

Když jsem se přestěhovala z Prahy na vesnici ve středních Čechách, zjistila jsem, že se zde do písmene dodržují velikonoční rituály – obcházení vesnice na Velký pátek s řehtačkami a vybírání nemalovaných vajec a drobných mincí i klasické koledování na Velikonoční pondělí. Ale to vše bez hlubšího obsahu. Mládež a děti dodržují rituály, jejichž původ a smysl vlastně ani neznají. Atmosféra veškerá žádná.

A tak stále vzpomínám na Velikonoce na jižní Moravě a na Slovácku. Byly nezapomenutelné a doufám, že ještě někdy takové zažiji. Ale kdoví? Třeba dnes, po letech, už ani tam velikonoce nejsou, co bývaly...

A jak je to u vás s velikonočními svátky? Jestlipak jsou ještě někdy v republice místa, kde mají velikonoční svátky svou neopakovatelnou atmosféru? Nebo už to patří jen minulosti?

 

Kadla


1.4.2010   Rubrika: Život a vztahy   |   Komentářů 71   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Velikonoce stokrát jinak

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-74
Rita5
Rita5 - 6.10.2021 15:06

Mám vyzkoušené pralinky tady z této čokoládovny www.cokoladovnajanek.cz a tam mají též vynikající pralinky.

 
Rita5
Rita5 - 6.10.2021 15:06

Mám vyzkoušené pralinky tady z této čokoládovny www.cokoladovnajanek.cz a tam mají též vynikající pralinky.

 
Veveruška
Veveruška - 4.10.2021 23:57

Máte vyzkoušené i nějaké jiné pralinky ?

 
Jaruska50
Jaruska50 - 25.3.2021 15:08

Nevím jestli hledáš inspiraci, ale letos jsem se rozhodla udělat bohatší výběr pro koledníky a objednala jsem tady ty suprové postavičky :) https://www.doncoco.cz/velikonoce

 
LauraIsova
LauraIsova - 17.3.2021 15:55

Ahoj, ráda bych se zeptala jestli dětem děláte nějaké sladké balíčky za koledování ?

 
peetrax
peetrax - 1.4.2010 23:02

Pro mě mají Velikonoce spíš duchovní rozměr.

 
Kozoroh18
Kozoroh18 - 1.4.2010 22:59

Měla jsem velikonoce ráda, s holkama jsme se sešly a obcházely vzájemě naše rodiny a ty co nás pozvali. Dostávaly jsme sladkosti, vajíčka a peníze. Taká se stalo, že někde jim uvařená vajíčka došla a tek nám dávali čerstvá. Moje holky také rády chodily. Jednou k nám přišel spolužák té nejstarší, ona mne prosila ať ho nepouštím. Vážně mě nenapadlo jak může být někdo tak surový. Ten ji tak třískal i já jsem dostala, když jsem chtěla zakročit. Měly jsme jelita a modřiny, už k nám nesměl.
Děti už dnes moc nechodí, bere se to opravdu asi jako žebrání. Je to tradice škoda, že se vytrácí. Kazí to ti nepřízpůsobilí.
Ráda maluji vajíčka. Nevím jak letos jsem nějaká zničená. Musím napéct beránky. Tak možná cibule, obtisky a vyleštit. Dnes jsme měli Jidáše.

 
dadka
dadka - 1.4.2010 21:31

Na Velikonoce v Brně jsem se jako dítě těšila. Večer v neděli jsme s maminkou zdobily vajíčka a leštily je olejem. Ráno už chodili koledníci. Dostali vajíčko a nějakou sladkost, peníze se nedávaly.Vyšlehání pomlázkou jemně a mírně.
Potom jsem se vdala na Karvinsko a byl to pro mě šok. Drsné seřezání karabáčem, polití nějakým smradem a hození do vany se studenou vodou.A ještě se tvářit příjemně a nalívat každýmu ožralovi.Jednou jsem měla svoje dny, ale koledníkům to bylo zcela jedno a hodili mě do ledové vody.
Od té doby jsem se snažila na velikonoční pondělí vyrazit s dětma něiam do přírody.
Velikonoce nee!!!

 
Křeček
Křeček - 1.4.2010 20:36

TULI: to je docela provokace smajlik - 34

 
Arna
Arna - 1.4.2010 20:23

TULI: Pčedevčírem jsem si dávalasmajlik - 51+smajlik - 19 na terase a nastrkovala čumák smajlik - 62

 
TULI
TULI - 1.4.2010 20:11

Arna: to snad ne !! to jsou skoky ... my se chystame v pondeli na plaz !! smajlik - 26

 
Arna
Arna - 1.4.2010 19:53

Kadla: Bohužel,je to tak.smajlik - 97

 
Křeček
Křeček - 1.4.2010 19:36

Arna: smajlik - 76

 
Kadla
Kadla - 1.4.2010 19:30

Arna: U vás sněží??? smajlik - 80

 
Arna
Arna - 1.4.2010 19:29

Velikonoce stokrát jinak? A co třeba takto:obrázek - Obraz000(31).jpg
To je fotka před chvílí z okna u nás.smajlik - 76

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-74
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77200.
    Archiv anket.