Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Šťáva plná vitaminů

Šťáva plná vitaminůPřipravte si domácí šťávu, která bude chutnat celé rodině...
pošlete nám recept

Jarní úklid šatníku mi trhá srdce. Mám problém cokoli vyhodit.

Jarní úklid šatníku mi trhá srdce. Mám problém cokoli vyhodit.

Chtěla bych se vás zeptat, a možná se i trochu uklidnit, že v tom nejsem sama. Možná jsem totiž tak trochu cvok, protože nejsem schopná vyhodit nic ze svého šatníku. Tedy abych byla přesnější – skoro nic. Zbavuju se jen věcí, které jsou výrazně oprané, zničené apod. To, co je ještě pěkné a zachovalé nejsem schopná vyřadit, byť jsem danou věc neměla na sobě už několik let.

Nic jiného takhle nehromadím, jen to oblečení. Táhne mi na padesát a byt ani skříně nejsou nafukovací, nutně bych potřebovala udělat důkladný průvan. Jenže když se k tomu odhodlám, skončí to tím, že postupně ze skříní vše vyndám, vnitřky vytřu, oblečení přeskládám a kousek po kousku to opět vracím tam, kde to bylo.

Skříně mám tři, narvané k prasknutí a rozumově vím, že je to zbytečné. Je mi jasné, že to sako s ohromnými ramenními vycpávkami už nikdy neobléknu, protože mi je za prvé malé a za druhé je totálně z módy, ale když si vzpomenu, jak jsem si ho před třiceti lety pořizovala ze své první výplaty, vrátí se mi vzpomínky, jak jsem tehdy byla šťastná a jak pyšně jsem se v něm nosila.

Stejně tak šaty z devadesátých let s bílým krajkovým límcem a volánky. V těch bych už dneska vypadala (pokud bych se do nich nacpala) jako klasický padesátiletý diblík. Jenže já v nich honila vodu coby maminka na mateřské a pěkně vyfiknutá si drandila s kočárkem po městském parku.

A takhle to mám s každým kouskem, který vezmu do ruky. Všechny modely mám spojené s nějakým životním obdobím a většinou mě k nim váží hezké vzpomínky. Mám pocit, že když cokoli vyhodím, bude to, jako bych zahazovala i kus své minulosti, kus sebe samé.

A tak ty skříně pořád přeorganizovávám, ty opravdu staré věci mám naskládané v několika řadách a nástavcích, kde samozřejmě zabírají místo a leží ladem, nicméně odhodlat se k tomu, že je hodím do popelnice, nedokážu.

Přemýšlím, jestli už to není na návštěvu psychologa. Než k němu ale zajdu, chtěla bych se zeptat vás, čtenářek, jestli se mezi vámi nenajde alespoň jedna podobně postižená spřízněná duše. A pokud ne, možná mi aspoň poradíte, jak tuto svou úchylku ukočírovat.

Lenka


20.4.2016   Rubrika:   |   Komentářů 88   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Jarní úklid šatníku mi trhá srdce. Mám problém cokoli vyhodit.

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-88
koliaska105
koliaska105 - 31.8.2018 19:30

Joo tak toto znám až moc dobře. Vždy když příjde jaro, tak se podívám do skříně a vidím všechny ty věci, které už si nikdy na sebe nevezmu, ale je mi líto je vyhodit. Většinou ale dělám takový kompromis, že je třeba pošlu do https://www.onlinesekac.cz/ Tím pádem z těch věcí bude mít radost třeba ještě někdo jiný. :)

 
jituna
jituna - 3.5.2016 22:28

Taky s tím mám problém, ale u mě je to kvůli váze. Bohužel,abych měla v každém období co na sebe :(. Ale to je pár let, ne třicet.smajlik - 2 Hodně se mi ale osvědčilo i u jiných věcí, vše vyndat na hromadu a KAŽDOU věc vzít do ruky. Pokud vám není vyloženě příjemná, vyhodit.Vlastně jste zapráskaná věcmi, kterými se stále zabýváte a bere vám to spoustu energie.Hodně se mi vždy uleví. Inspirace je z knihy Zázračný úklid.

 
Kozoroh18
Kozoroh18 - 2.5.2016 22:27

Hanča - 27.4.2016 13:00
u nás opaksmajlik - 72

 
Kozoroh18
Kozoroh18 - 2.5.2016 22:25

bobulka -jak píše Jarča*
pěkně jsi to napsala, měla bych si vzít příklad - ponaučení

 
Petruša
Petruša - 1.5.2016 17:37

YXH: smajlik - 47 Taky dobrý důvod smajlik - 58smajlik - 5

 
YXH
YXH - 28.4.2016 22:05

Petruša: Ne clanek, ale nasla jsem par hezkych veci, tak jsem zlikvidovala to, co nenosim smajlik - 68smajlik - 68

 
Petruša
Petruša - 27.4.2016 19:07

YXH: smajlik - 47 To byl teda motivační článek smajlik - 68smajlik - 47

mě teda naštěstí vyklízení problémy moc nedělá, sice většinou nevyhodím úplně všechno co si původně myslím, že vyhodím, ale tak 90% ano

 
Hanča
Hanča - 27.4.2016 13:00

bobulka: tak můj manžel má pocit, že můžeme mít doma všechno, takže já n ež bych se pustila do vyhazování bych musela vyhodit manželasmajlik - 68

 
Jarča*
Jarča* - 27.4.2016 9:08

bobulka: taky to tak mám, že potřebuju nějakou motivaci. Sice už na věcech nelpím tak jako dřív - to jsem po dlouhé úvaze vyřadila ze skříně tři věci a pak tam zase dvě vrátilasmajlik - 68 Holt jsme tak vychované, moje maminka byla zvyklá všechno schovávat a případně přešívat, tak jsem dlouho žila v tom, že to tak má být. Ale už jsme se taky obě naučily vyhazovatsmajlik - 16. To ovšem nemění nic na tom, že tyhle věci dělám šíleně nerada, raději bych šla někam ven. Ale jak píšeš, nejdůležitější je začít. A ten pocit úlevy potom taky stojí za tosmajlik - 75

 
bobulka
bobulka - 27.4.2016 8:35

Jarča*: Děkujismajlik - 72, pochvala potěší! Jak jsem psala, jsem povahou sběratel, ale člověk si prostě NEMŮŽE nechat všechno, nebydlí-li na zámku velikosti Pražského hradu (což většina z nás nebydlísmajlik - 85). Já se na to totiž zrovna taky chystám a takhle se vlastně motivujusmajlik - 4. Pro mě je vlastně nejdůležitější rozloučit se s prvním kouskem, pak už to strhne lavinu a jde to. Nevím, zda se pustím i do toho skládání, ale vypadá to opravdu přehledně, takže možná, pokud bude opravdu hodně zima a pršlavo, dojde i na tosmajlik - 4. Zajímavé je, že po takovémto druhu výkonu jsem pak ohromně spokojená a mám pocit úplného ulehčení smajlik - 11. Tak přeju příjemné vyklízení, nebo jakoukoliv jinou zábavusmajlik - 3

 
Jarča*
Jarča* - 27.4.2016 6:56

YXH: smajlik - 47

 
Jarča*
Jarča* - 27.4.2016 6:56

bobulka: smajlik - 5 hezky shrnuté.
Ta Marie Kondo napsala knížku Zázračný úklid, o které jsem se zmiňovala někdy na začátku diskuse. Knížku už mám přečtenou, tak ještě přejít k praxismajlik - 68 Ale tys to tak hezky popsala, že mám chuť pustit se do toho hned o víkendusmajlik - 64

 
YXH
YXH - 26.4.2016 18:20

Uklid proveden vcera smajlik - 64

 
YXH
YXH - 26.4.2016 18:20

Hanča: Jo mamka to ma taky tak

 
bobulka
bobulka - 26.4.2016 15:08

Já jsem taky sběratel a skříně mi bobtnajísmajlik - 4. Ale nemám to zas až tak na city, to ne, jen mi je některých věcí líto a jsem navíc vychovaná, že je to škoda, vyhazovat něco, co ještě může posloužit. Nicméně se jednou za čas vysoustředím a vrhnu se na to. Teď jsem objevila metodu jakési japonské ženy Marie Kondo (ale možná se píše jinak, nevím) a to mi teda dost pomohlo - v podstatě velí vysypat veškeré věci na zem a brát jedno po druhé a položit si otázku: činí mě tato věc šťastnou, když ji mám na sobě? Cítím se spokojená? Když zní odpověď "ne", velí vyhodit. Není přitom nutné přímo házet do odpadků, kolem nás je spousta kontejnerů charity, ty mi osobně dost pomohly, abych se některých věcí bez výčitek zbavila. Podle textu na nich berou i věci horší kvality, které si upravují, přešívají, případně z nich vyrábějí koberečky a podobné věci - to mi přijde smysluplné. Takže tazatelce bych doporučila, aby si vyhradila deštivý víkend (který nás zrovna čeká), koupila si dle vkusu dobré bílé vínko nebo vaječný koňak (či cokoliv dle chuti) a pustila se do toho. Vyházela bych to opravdu na hromadu, připravila si pytel na věci, co půjdou do charitního kontejneru, pytel na věci, co se opravdu musí vyhodit a pak pěknou krabici. Do této pěkné krabice bych si povolila třeba 5 kusů oblečení, k nimž mám opravdu citový vztah, třeba ty šaty, co v nich vozila kočárek. Ale opravdu jen omezené množství a do předu bych si ho určila. Tyto věci bych pak v krabici umístila nahoru na skříň, kde bych na ně zapomnělasmajlik - 2 . Zbytek bych roztřídila důsledně podle klíče: 1) je mi to dobře, cítím se v tom příjemně, odpovídá to mému vkusu a stylu, hodí se to do zbytku mého šatníku, mám to kam nosit, je to neseprané - tato kategorie se vrací do skříně. 2) Moc mi to nesedí, už se mi to nelíbí, proč jsem si to probůh koupila,nehodí se to ke mně, nehodí se to k mému věku, nemám to kam nosit, ale je to fajn, zachovalé, někomu to poslouží - charita. 3) Je to oprané, děravé, nemoderní, víc jak deset let staré, je to vysloužilé prádlo - vyhodit. A být na sebe důsledná. Následně budete moc hrdá a na krabici nahoře na skříni si ani nevzpomenete a pokud ano, kdykoliv ji můžete sundat a potěšit se pohledem na ty kusy oděvu (ovšem stejně dobře k tomu snad poslouží fotky). A jak píše radkaester,

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-88
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 148385.
Archiv anket.