Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Poklady z půdy...

Poklady z půdy...

V krajském městě se každou neděli koná burza. Obrovský plac plný stánků s nejrůznějším zbožím, prodejci snad všech národností a jedinečná atmosféra. Už dlouho jsme na burze nebyli, a tak manžel usoudil, že je na čase opět vyrazit.

Před vstupem do areálu jsem pozapínala všechny zipy na kabelce, a kdyby mi to nebylo trapné, nesla bych ji v zubech. Z předchozích návštěv si dobře pamatuji, jak policisté pravidelně řeší kapesní krádeže. Pravda, na mně by zloděj zrovna nezbohatnul, ale i tak by to bolelo.

Dav lidí nás pohltil a vyplivnul až na rozcestí mezi stánky. Vietnamští prodejci nabízeli zaručeně pravé Adidas boty, kabelky světových značek a ze všech stran se ozývalo: „Čista pasát, peset, vosuset…“

Kousek dál navazovaly stánky s noži, dýkami a jinými atrapami starožitných věcí. Na dekách měly vystavené své poklady rusky mluvící ženy. A to byl manžel ztracen. Bábušky, matrjošky, fotoaparáty Zenit a Praktika, parfémy, které by mohly sloužit jako dokonalý repelent. Nebylo v mé moci manžela od těch pokladů utrhnout, a tak jsem se dál vydala sama.

Stánky s občerstvením, balónky, brusiči nožů a nůžek. Ti všichni mě nechali chladnou, ale můj pohled padnul na starého pána, který, jak hlásala tabule, nabízel věci z půdy. Nedalo mi to. Rukou jsem pohladila dlouhovlasou chodičku, vedle seděla mluvička. Z krabice vykukoval barevný vlk, na dně byly sáčky s kuličkami. Hliněnky, skleněnky i duhovky. Koženkový kočárek pro panenky plný chrastítek, obří krabice se stavebnicí Merkur, plechové krabičky od čajů, knížky mého dětství. O letadélku Káněti, Čuk a Gek, různá leporela.

Padly na mě vzpomínky a hlavou mi táhlo, jak mi z té nebo oné knížky předčítala babička, jak jsem po slabikách překoktala svoji první knížku. Ze vzpomínek mě vytrhnul až starý pán.

„Vyberte si něco, mladá paní. Dětem na hraní nebo sobě pro radost. To víte, já už to nemám komu dát. Děti se odstěhovaly a vnoučata starou nánu nechtějí. Ty chtějí počítač a mobil, ty menší panenku Chou chou nebo kočárek za tisíce. To, s čím si kdysi hráli jejich rodiče nebo prarodiče, je nezajímá.“

Z hlasu mu zaznívala mírná hořkost, ale oči měl vlídné, přátelské.

Než jsem stačila odpovědět, objaly mě ruce manžela a do ucha mi zašeptal důvěrně známý hlas: „Vracíš se do dětství, miláčku?“ Zná mě. Zná mě jako nikdo jiný. Nemusela jsem nic říkat, stačil mu pohled na mě.

„Tak co vybereme?“ zeptal se.

Do rukou vzal malou krabičku a otevřel ji. Byla plná sponek do vlasů. Berušky, kopretinky, „cvakačky“, hřebínky… „Vezmeme je Martině?“ mrknul na mě manžel. Vzali jsme je. A k tomu stavebnici, autíčko na setrvačník, pár angličáků, chrastítka na kočár a do ruky a knížky. Pohádky, leporela, příběhy.

Pán nám k tomu přidal malé umělé panenky, co mají uvnitř tělíčka nohy, ruce a hlavu spojené gumičkami, spousty kuliček a hru Kloboučku, hop.

Připadala jsem si jako Malý Bobeš, když si hrál se svými poklady.

Ostatní návštěvníci burzy si odnášeli nové deky, oblečení nebo potřeby do domácnosti, a my měli plnou tašku věcí z půdy.

Doma puboši vytřeštili zrak a nevěřícně se ptali, co že to je. Když táta poslal synka udělat důlek, ten jen krčil rameny, protože nevěděl, co se po něm chce. Táta tedy patou boty vykroužil ukázkový důlek a začal se lítý boj ve cvrnkání.

Za chvíli přišel jeden soused, pak druhý a další a další a chlapi se mezi sebou rvali o každou kuličku. Ti chlapi, co jindy leští auta nebo motorky, co se baví o ženských a o práci, teď klečeli na kolenou a snažili se o nejlepší cvrnk. Jásali nad výhrou a frfňali nad prohrou.

Když se setmělo, vytáhli jsme Kloboučku, hop a hráli jako praví olympionici. Ten den byla spousta počítačů vypnutých, protože tátové a dědové cvrnkali kuličky a stříleli kloboučky. Kluci montovali Merkura a mámy s holkama si hrály s panenkami a sponkami.

Martina na cvakačky do vlasů nedá dopustit a do berušek se úplně zaláskovala. Synek vrčí se setrvačníkem a zlobí tak malého synovce. Poklady z půdy měly úspěch.

kominice


14.7.2009   Rubrika: Život a vztahy   |   Komentářů 27   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Poklady z půdy...

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-27
UVita
UVita - 20.7.2009 22:55

Taky jsem se tím článkem vrátila do dětství. Kloboučku hop jsme také doma měli. Něco vrátit, ale na něco zapomenout. Jó, takový je život.

 
kominice
kominice - 14.7.2009 21:52

ijaku: nás to všechno stálo 250Kč. Pán měl psáno ceny dohodou, ale mi se nedohadovali. Chtěl 250 tak je dostal a kdyby bylo po mém odnesla bych si všecičko co tam měl.

 
ijaku
ijaku - 14.7.2009 21:23

Zajímalo by mě za kolik to ten starý pán prodával. Zda za starý ceny a nebo za nový ?

 
ruzicka5
ruzicka5 - 14.7.2009 18:54

tak to je pravda pravdoucí,že dnešní děti si opravdu moc hrát neumí,ale ptám se čím je to?Myslím si,že je tolik hraček a doba plná počitačů,že nějaké hry děti vůbec nezajímají.Navíc v televizi je ve velkém množství násilí,zloba a závist.Ale jinak by mne zajímalo,ve kterém městě se tato burza uskuzečňuje.Díky za odpověď.smajlik - 64smajlik - 64

 
Kaca
Kaca - 14.7.2009 18:18

dadka: ale nechci, aby to vyznělo, že nemáte nárok na nostalgii, to néééé smajlik - 76 každej (nebo skoro každej) rád vzpomíná na to, co bylo za jeho dětství to "ono" ....jen jsem chtěla napsat, že to "něco" nebylo jen tehdá a není to navždy ztraceno, ale že třeba ta samá věc bude vyvolávat nostalgii i u další generace jako u nás nebo našich maminek smajlik - 60 ....a bude jim šumák, že to "něco" měla i máma, pro ně to bude zas jen a jen jejich nostalgie smajlik - 75

 
Kaca
Kaca - 14.7.2009 18:01

dadka: berušky do vlasů se prodávají furt smajlik - 3smajlik - 47
a kuličky si už skoro člověk nemá kde zahrát smajlik - 76smajlik - 76 ve městě je všechno vybetonovaný, vyasfaltovaný nebo pod dlažbou a na trávu aby se člověk bál šlápnout, natož sáhnout rukou a cvrnkat v ní kuličky smajlik - 26 kuliček máme doma fůru a když zrovna nemá náš nejmenší období, dky sežral všechno od drobku po kaštan smajlik - 68, tak s dcerou cvrnkáme aspoň na čáru nebo k nějakému cílovému bodu místo důlku....na koberci důlek taky neuděláme, ale to nám fakt nepřekáží smajlik - 47 mně to zas až taková nostalgie nepřipadá, kloboučku hop, nebo blechy hrajeme dost často, malá má ráda i Smolíčka pacholíčka, to je taky hra mýho dětství...ale pořád se prodává, stejně jako ty blechy smajlik - 47 nemám pocit, že bych něco z toho "ztratila a dlouho neviděla" čili ten nostalgickej pocit, co máte vy....asi spíš záleží na věku dětí v rodině, u nás tyhle hry zatím žijou s námi naprosto normálně

 
dadka
dadka - 14.7.2009 17:54

Jezdíme za dcerou do Californie a tam v Long Beach je každý víkend velký bleší trh. Nemá to chybu, dostanete tam koupit úplně všechno. Manžel je doslova nadšený a vždycky se hrozně těší.Myslím, že by ser tam mohly najít i opravdu vzácnosti mezi obrazy, starožitnostmi a knihami.Každý tam najde, co potřebuje.

 
dadka
dadka - 14.7.2009 17:49

Když jsem to dočetla, padla na mě nostalgie. Na berušky do vlasů jsem už zapomněla, ale byly krásné. A kuličky? Co my jsme se jich jako děcka nahrály! Před domem jsme měli udělaný perfektní důlek a tam se pořádaly zavody jako o život. Pinec, ťukajda, Amerika, pašec, už si to ani všechno nepamatuju. Největší boj byl o skleněnky duhovky.A panenky uvnitř s gumičkou mám schované dodnes, jednu malou kaučukovou , tu mně donesla maminka, když byla večer v divadle.Knížky, které jsem znala z dětství a které se nějak během stěhování poztrácely, jsem si nechala poslat z antikvariátů a střežím je jako oko v hlavě. Pepánek Nezdara, Chaloupka strýčka Toma, Ramona, Malý Bobeš, Kája Mařík, Valašská světice apod.
A stavebnice Merkur jsem milovala. Z nich se dalo dělat věcí! Houpačka a kolotoče pro panenky, jeřáby, auta a já nevím co ještě.
Jóó, kam se hrabou dnešní hračky na hračky mého dětství!!

 
Kaca
Kaca - 14.7.2009 17:12

kominice: smajlik - 60smajlik - 47 u nás se hračky stále dědí, dcera češe panenku, kterou jsem já zdědila taky , dala mi ji mamka, ta ji dostala v dětství od nějaké kamarádky ze Slovenska... a tuším, že to není poslední štace téhle panenky, zdědí ji doufám některý z mých budoucích vnoučat smajlik - 60 Stavebnice, autíčka a gumová zvířátka po nás mají výsostné msíto i u mých dětí, nikdo se nechytá je vyhodit. A kam se hrabou nová chrastítka na ty po nás smajlik - 76

taky máme rádi podobný trhy, spíš s těma věcma, co popisuje Rawah...a nejen trhy smajlik - 72mamka neváhala nasadit vlastní život za staré fotky a origoš skleněné láhve s prolisy od bůhvíjakého pivovaru z 18. století a spoustu dalších věcí, které sousedi při převzetí jejich "nové" chalupy a úklidu půdy prostě vyvezli na skládku... zachránila tehdá před shnitím na skládce staré vyřezávané hlavice ze starých postelí, nějaké obrázky na stěnu s rytinami, ošatky, plecháčky.... a celou dobu skoro brečela, jak tohle všechno mohl někdo jen tak vyhodit smajlik - 36
A můj táta se mi nedávno přiznal, že na služební cestě ve Francii narazil na pouliční bazar starých věcí a že vážně uvažoval, jak by dostal do letadla ty úžasný starý litinový kamna, co tam ten pán měl smajlik - 34smajlik - 34smajlik - 34 to by u odbavení asi čučeli, na jeho příruční zavazadlo čítající asi 80kg smajlik - 34smajlik - 34 no neprošlo mu to..a básní o nich doteď smajlik - 68smajlik - 68

 
IHope
IHope - 14.7.2009 16:19

kominice: smajlik - 61

 
Almega
Almega - 14.7.2009 15:59

Letos se mi nastěhovaly na půdu vosy,naštěstí až ve vrcholu střechy, kam se nikdo nedostane,ale koule má tak půl metru šířku...doufám,že v zimě zmrznou...Ale hračky tam jsou taky,kupovala jsem dětem Igráčky a mám skoro komplet všechny,kteří se vyráběli,i s doplňkama.

 
Ota
Ota - 14.7.2009 15:50

my jsme měli na půdě sršně, ty asi neprodám..

máša h.: modroočka mimochodem máme nahraného na CD ( z archivu českého rozhlasu) a klukům se to taky líbí

 
štoudev
štoudev - 14.7.2009 12:41

Před několika dny mi přišel mail, že se na pražském Míráku zavádějí (nebo znovuzavádějí?) bleší trhy, kdo co přinese. Tam by mohlo být k dostání taky něco podobnéhosmajlik - 2. Já jsem na půdě po předchozích majitelích našla pytel s nábytečkem pro panenky, dřevěný ručně vyráběný, odhadem tak z padesátých roků. Taky jsem neměla srdce to vyhodit...

 
mariena
mariena - 14.7.2009 11:54

kominice: smajlik - 47

 
Rawah
Rawah - 14.7.2009 11:51

Škoda, že není takový nějaký trh tady na jihu Čech, nebo o něm nevím. S smajlik - 43 sbíráme věci z vesnické historie od slaměných ošatek po staré sekyrky, trakaře, nábytek...prostě vše, co kdysi dříve i dávno patřilo k životu na vesnici. A že jsou to věci krásné, co kus to originál a každá má svého ducha, jak už tu bylo psáno. Ze všech nasbíraných věcí pak máme v plánu udělat malé vesnické muzeum, jak se dříve žilo. I když spoustu věcí používáme dál a nedáme na ně dopustit smajlik - 60

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-27
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77231.
    Archiv anket.