Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Sídliště. Tenkrát a dnes.

Sídliště

Kdybych před týdnem nezastavila se svým přítelem, který je zdaleka, na sídlišti, na němž jsem prožila 15 let manželství, vůbec bych si to neuvědomila. Měli jsme vyzvednout synka, který ten víkend pobýval u mého exmanžela. Dojeli jsme na sídliště s menším předstihem, a tak jsem zaparkovala u místního stánku s potravinami, který se (navzdory hyper-super-mega-giga-konkurenci vzdálené pouhého půl kilometru od paneláků) drží na sídlišti už od roku 1990.

Když jsme se s mým tehdejším manželem na sídliště v roce 1989 nastěhovali, stálo tam přesně jeden a půl domu. Zbytek budoucího sídliště zabíralo rozmáčené pole, místy neporušené, místy bagrem rozorané k nepoznání a připravené na výstavbu dalších domů. Tenkrát jsme vůbec netušili, kolik jich nakonec bude.

Byli jsme jedna ze čtyř rodin, které se na sídliště nastěhovaly jako úplně první. Jak šťastní jsme tehdy byli. Jak jsme se radovali z bytu, který jsme dostali přídělem od podniku po čtyřech letech bydlení na ubytovně, z toho posledního půl roku s novorozeným synem. Stěhovali jsme se v listopadu. Výtahy ještě nejezdily. Tenkrát nikomu nevadilo, že část domu není v provozu. Byty byly zkolaudované a zbytkem se nikdo nezabýval. Takže jsme kočárek s půlročním synem nosili pěšky do předposledního patra. Přesněji řečeno do sedmého. Výtahy začaly jezdit až v únoru. Veřejné osvětlení začalo fungovat až v dubnu. Kam se na naše sídliště hrabal film Panelstory od Věry Chytilové. Na nás neměl nikdo! Představte si strávit zimu na sídlišti, kde stojí jeden a půl domu, zbytek sídliště jsou vybagrované jámy, a od čtyř odpoledne tma jako v pytli.

Ani autobusy nejezdily. Kvůli jednomu a půl domu a cca 30 rodinám, které se během zimy nastěhovaly, se dopravnímu podniku nechtělo zavádět autobusové spojení. Autobusy tedy začaly jezdit až v květnu. Do té doby jsem na nákup jezdila s kočárkem pěšky. K nejbližšímu nákupního středisku to byly zhruba čtyři kilometry. Čtyři kilometry tam, čtyři zpátky a až do února jako bonus vynesení nákupu do sedmého patra a následné vynesení kočárku s dítětem tamtéž. Sklep jsme totiž neměli.

A přesto jsem byla šťastná, že máme kde bydlet. Během pár let vyrostlo kompletní, docela útulné sídliště, na které navazovalo pole, o kus dál byl rybník, a tak mi ani nevadilo, že bydlíme v panelové králíkárně. Když se sídliště zaplnilo, vypadalo jako mamutí mateřská škola. Všichni dospělí byli přibližně stejného věku. Všichni měli malé děti. Místní pískoviště praskala ve švech, stejně jako mateřská škola, kterou časem zprovoznili. Když na sídlišti slavnostně otevřeli základní školu, museli otevřít hned osm prvních ročníků. Mělo to svou výhodu. Moje děti měly mnoho kamarádů stejného věku. Na sídlišti bylo živo, ale docela příjemně.

Když bylo synům 10 a 13, rozvedla jsem se a odstěhovala. Mladší syn změnil základní školu, starší šel na gymnázium. Proto jsem během následujících pěti let na sídliště zavítala jen hodně zřídka. A když už, tak pozdě večer, abych vyzvedla některého ze synů a odvezla ho k sobě domů.

A tak jsme před týdnem s přítelem zaparkovali u místního stánku s potravinami a já mu ukazovala, kde jsem strávila tolik let svého života. Viděla jsem, jak se rozhlíží a najednou má v očích něco více. Sledovala jsem jeho pohled a uviděla, co ho tak zaujalo. V dosahu stánku s potravinami stály, vzdáleny od sebe několik metrů, tři skupiny -náctiletých. Každá skupinka tak po 12 lidech. Tři partičky, ze kterých šel strach. Nešlo o typický vzhled protestujících mladistvých, nešlo o špinavé oblečení, vlasy, které nebyly učesány a umyty nejmíň dva týdny, ani o cigarety v prstech, ani o poloprázdné láhve rumu kolem nich. Bylo tam něco, co působilo děsivě. Ty skupiny vypadaly jako tři gangy, které se vzájemně pozorují. Něco bylo ve vzduchu a já jsem si najednou připadala jako vtažená do amerického filmu o kriminalitě na předměstí. „Vždyť to jsou ty stejné děti, co tu vyrůstaly spolu s mými dětmi“, říkala jsem si v duchu a byla opravdu ráda, že už tam nebydlíme. Nemyslete si, nejsem nijak přecitlivělá. Ale vnímali jsme to s přítelem oba. On o to více, že na takovém sídlišti nikdy nebydlel.

Celou cestu zpátky jsem přemýšlela, čím to je. Že by to bylo tou koncentrací stejné věkové skupiny na sídlišti? Nudou mladistvých, kteří nemají na sídlišti kam jít, a tak se poflakují s alkoholem a cigaretami? Je pravda, že na velkoměstském sídlišti, kde není nic kromě hyper-super-marketu, chybí možnost zábavy pro mladé. Ale vždyť dnes přece není problém dojet si kamkoli autobusem… Anebo už jsem stará a nepřipouštím si, že to tak bylo vždycky? Ale ne, nebylo. Ne, když jsem vyrůstala já. Pocházím sice z menšího města, ale také jsem vyrostla na sídlišti. My jsme svůj čas trávili jinak. Jezdili jsme na výlety na kolech, chodili jsme do divadla v místním kulturáku, do letního kina, do knihovny, na folkové koncerty, jezdili jsme se koupat na přehradu. Hrávali jsme v městském parku na kytary… Samozřejmě jsme také zkoušeli kouřit a občas si koupili čučo, kterým jsme se uvedli do výsostné nálady a následně do skvostné žaludeční nenálady. Ale nebylo v tom nic programového. Zato ti výrostci na sídlišti před týdnem, to bylo něco jiného. Na jednu stranu působili jakoby bez života, na druhou stranu z nich vyzařovalo něco negativního. Chandra a skrytá agresivita současně. Nejsem žádná moralistka a netvrdím, že jsou takoví všichni. Bydlím teď na vesnici, a tam jsem nic takového nepozorovala.

Myslíte, že je to městem? Sídlištěm? Dobou? Nudou? Jak je to u vás?

Kadla


23.10.2009   Rubrika: Život a vztahy   |   Komentářů 45   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Sídliště. Tenkrát a dnes.

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45
Kadla
Kadla - 25.10.2009 13:23

sharon: U nás na sídlišti se taky hodně kradlo. Co nebylo zabetonované, zmizelo... Myslím, že to bylo skladbou obyvatelstva... Domy posprejované... dveře od výtahů a vnitřní prostory výtahů jakbysmet... Na schodištích bylo odtrhané linoleum, věčně ukradené žárovky ze svítideln na chodbách.. sklepní kóje taky každou chvíli vykradené.. a nepomohlo ani, když časem byly hlavní dveře u vchodu udělány zamykatelné a klíče dostali jen obyvatelé daného vchodu a poštovní doručovatelka. Nechápu to...

 
sharon
sharon - 25.10.2009 12:10

Juana: 10:28...tak já měla syna v roce 72 a v kočárkárně jsme měli kočárky všichni a bylo tam čisto a každý zamykal.....to fakt nevím co to bylo za dům kde jsi bydlela ????

 
sharon
sharon - 25.10.2009 12:07

Juana: už něco pamatuju a tchán byl major u policie.......nebylo to v takové míře jako dnes a na tom trvám......

 
Kadla
Kadla - 24.10.2009 18:20

Pata-pata: A ve které zemi bydlíš?

 
Pata-pata
Pata-pata - 24.10.2009 17:51

Bydlela jsem take na sidlisti,vykople dvere bylo neco normalniho,spina na chodbach take,po roce 90 jsme odesli do zahranici.Bydleni bylo nadherne,male sidliste,domy o 3 patrech,sklenene dvere,mramor na chodbach,cisto,ticho,kola jsme mohli nechavat klidne venku a nezamcene.Byt jsme obcas take zapomneli zamknout.Proste neco jineho,nez bydleni v CR.Nedavno jsme koupili dum ve meste,tak doufame,ze to bude stejne krasne,jako to bylo v malem mestecku.Jepravda,ze tady to je o neco dal,trideni odpadu,zadne smradlave popelnice,vsude krasne upravene domy a zahrady,chodim o pulnoci se psem ven,i do parku a nebojim se.

 
Santé
Santé - 24.10.2009 13:22

My hrávali Krvavého dědka, kuličky s hliněnkami, schovku, sochy...

 
Kadla
Kadla - 24.10.2009 11:31

Juana: Nojo, úplně stejně to bylo u nás s kolárnou ve sklepních prostorách... Taky tam nikdo kola nenechával, protože by tam zůstala s bídou pár dní.... Jinak, výborně to měli vymyšleno se sklepními kójemi. Na každém patře byly 3 byty. Všechny tři byty měly na chodbě (na podlaží) takovou malou komoru. Dva byty měly menší a jeden byt měl větší. Ty byty, co měly přiděleny tu větší komoru (byla větší asi jen o metr čtvereční), neměly "za trest" ve sklepě sklepní kóji... Fakt paráda... Hádej, který byt jsme měli my smajlik - 16

 
Juana
Juana - 24.10.2009 10:28

Kadla: Na sídliště jsem se přestěhovala jako dvouletá v roce 1967 - matka nikdy kočárek v kočárkárně nenechávala, protože už tehdy to bylo oblíbené místo zlodějů a nechat tam kočárek nebo tříkolku bylo skoro jako kdyby se odložila k popelnicím.

 
Kadla
Kadla - 24.10.2009 10:03

Nika1: Kočárkárna byla, ale nebyla k dispozici. Nejdříve v ní měl uložen nábytek, než předělá byt k obrazu svému, předseda bytovní samosprávy, a pak to pronajali a byla z toho prodejna drogerie...

 
Juana
Juana - 24.10.2009 9:56

Jen v našem domě - co v domě, ve vchodu našeho panéláku, jsme měli dva narkomany a jednoho, co byl členem party mladých vykradačů bytů, to byl můj spolužák a vrstevník. A nejednalo se o oblíbenou menšinu. Jeden z těch feťáků si nakonec při jednom mejdanu v rauši skočil z jedenáctého patra.

 
Juana
Juana - 24.10.2009 9:54

sharon: A jak to víš? Jen proto, že se o tom nepsalo a nemluvilo v televizi? Kamarádky otec byl kriminalista a občas jsme si prohlíželi nějaký časopis, vydávaný pro interní potřeby. Odporných vražd tam bylo požehnaně.
Mimochodem, například mladší sourozenci spartakiádního vraha Jirky Straky vykrádali na nádraží vagóny, byli členy nějakého dětského gangu. Jen se o tom moc nemluvilo, ovšem na sídlišti, kde žili oni i my, se to samozřejmě mezi mladými vědělo, všichni jsme chodili do jedné školy.

 
sharon
sharon - 24.10.2009 9:46

Juana: jo,jo všechno bylo ovšem ne zdaleka v takové míře jako dnes a taky ne to aby 13ti letý fakani vraždily pro peníze......

 
Juana
Juana - 23.10.2009 23:58

Bydlíme na vesnici a ty partičky mladých flákačů tu jsou zcela normální. Naše škola má dost hroznou pověst, proto děti vozíme do Prahy, paradoxně na sídliště (syn už tedy chodí na gympl do centra, ale pět let jezdil do sídlištní školy). Je to něco úplně jiného, skvělá škola, kolem pěkná hřiště, na kterých si děti hrají, žádný puberťáci je tam přitom neobtěžují.

 
Juana
Juana - 23.10.2009 23:48

mam-ča: Není pravda, že za mého mládí, tedy za komoušů, nebyly drogy, jen se o tom skoro nepsalo. Moje kamarádka se držela party, která čuchala toluen, jednou je zavřeli policajti a její matka si pro ni musela dojet na VB. I marihuana se dala sehnat, počátkem 80 let stál jeden joint 30 Kčs. A to nemluvím o pervitinu, to je přece český vynález z komunistické éry. Chlastalo se taky ve velkém, pokud vím, kouřilo taky, tehdy nebyl problém koupit cigarety i pro malé díte, nebylo to přece omezené věkem a s alkoholem v praxi to samé (moc dobře si pamatuju, jak jsem jako malá chodila se džbánem pro pivo, to by už dneska nešlo).

 
sharon
sharon - 23.10.2009 21:41

Nika1: tak to s tebou nesouhlasím, ale chápu, je to dobou........naše děcka by si ve 13 letech nedovolily nic v domě zničit a když už tak by si na zadek nesedli týden jak by dostali, ale dnes nový výtah za milion korun 13letý harant posprejuje a matka ho ještě hájíííí.......tak mi tohle netvrď !

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77231.
    Archiv anket.