Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Vnitřnosti jsou zdravé lahůdky, ale musíte pro ně k řezníkovi

Vnitřnosti jsou zdravé lahůdky, ale musíte pro ně k řezníkovi

Když se řekne „dršťky“, každý Čech si nejspíš vybaví jediné jídlo, které se z těchto zvířecích žaludků dá uvařit – dršťkovou polévku. A ne každý má na ni ty nejlepší vzpomínky. Ať už vinou školních jídelen, nebo přesolených polotovarů. Přitom jde o delikatesu, která má v kuchyni široké využití. Stačí osvícený majitel restaurace nebo kuchař, který se někdy zajel podívat za hranice k našim západním a jižním sousedům. Nebo jen pochopil, že dobré jídlo vyžaduje čerstvé suroviny a ne prapodivné sušené směsi a dochucovadla, z nichž je hostovi jen nevolno.    

Naši předkové vařili ze surovin, které poskytovala okolní příroda. Slované nejvíce konzumovali obilniny, zeleninu, ovoce, lesní a polní zvěř, různé druhy domácího dobytka. Zejména hovězí dobytek se choval spíše pro mléko, porážel se jen v případě výjimečné události. V každém případě měli zdravý a pestrý jídelníček.

Ve staročeské kuchyni se maso hlavně vařilo, pečené maso vyžadovalo velkou spotřebu dřeva. Naši předci se snažili využít maso co nejúčelněji, takže jedli téměř vše, co zvíře skýtalo. Vnitřnosti byly velmi oblíbené, a to především proto, že se z nich najedla celá mnohdy velmi početná rodina. Nejčastěji se konzumovaly tyto vnitřnosti: játra, jazyk, ledviny, mozek, srdce, žaludek nebo střeva.

Dršťky – oblíbená pochoutka ve středověku

Dršťky – nasekané části hovězího, telecího, ale i vepřového žaludku – byly velmi oblíbenou pochutinou ve středověku, a to především ve Francii, Itálii, Španělsku a Portugalsku. Pro Portugalce tvoří hovězí nebo vepřové dršťky přímo součást národní kultury. Hlavně obyvatelům Porta, kteří si je oblíbili, se dodnes říká „tripeiros“ – pojídači dršťěk. Porťugalští vojáci jim údajně přišli na chuť v 15. století v marocké Ceutě. Díky zámořským objevům nejrůznějších druhů koření jejich přípravu dovedli k dokonalosti.

Pro Francii jsou vnitřnosti charakteristické, podobně jako třeba croissant. Již devět set let zde také existují - „les tripiers“ , což jsou odborníci, sdružení ve svém cechu, kteří se specializují pouze na vnitřnosti. Obvykle je i sami po vzoru rodinné tradice prodávají a svým klientům na tržištích radí, jak s nimi naložit.

V poslední době je i ve Francii znát mírný pokles konzumace těchto lahůdek, a to především mezi mladší generací. Pojídači držtěk, jazyků a ledvinek jsou totiž skutečnými gurmány, kteří musejí ke svým chutím dozrát. Také jsou si vědomi zdravotních benefitů této delikatesy. „Bílé“ vnitřnosti, vyžadující dlouhé vaření, jako žaludek, nožičky, ovar, jsou bohaté na bílkoviny a vitaminy skupiny B. „Červené“ vnitřnosti – srdce, jazyk, játra – mají zase vysoký obsah železa, vitaminů B, A, C a nízký obsah tuku.

vnitřnosti jsou zdravéPro kvalitní maso k řezníkovi

V České republice se naštěstí díky trhům stále zvyšuje zájem o čerstvé domácí potraviny. Alespoň dlouhé fronty na farmářských trzích tomu napovídají. Po vlně obliby supermarketů „přecpaných“ zbožím ze začátku 90. let se vrací přirozený zájem zákazníka nakupovat v klidu u „svého“ řezníka a „svého“ pekaře, o nichž vědí, že nabízejí zboží, jež se k nám netrmácelo stovky kilometrů.  

Pokud občas zavítáme k řezníkovi, dozvíme se například, že řízek je nejlepší z krkovičky a ne ze suché vepřové kýty, což nám balíčkované maso určitě samo o sobě neprozradí. A pokud jednou na trhu najdeme řezníka, který nám s milou tváří poradí, že z drštěk nemusíme dělat jen dršťkovou polévku, ale třeba je můžete podusit s bylinkami, cidrem a jablky, pak máme naději, že tato tradiční potravina zcela nevymizí z našeho jídelníčku.

Co je přeci lepšího než dobrá domácí dršťková polévka s tradičním českým kořením – kmínem, česnekem a majoránkou a zalitá domácím silným vývarem?  

Mgr.Pavel Pillár


13.1.2011   Rubrika: Zdraví a krása   |   Komentářů 57   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

Související odkazy:

 

Diskuse ke článku - Vnitřnosti jsou zdravé lahůdky, ale musíte pro ně k řezníkovi

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-57
dadka
dadka - 15.1.2011 11:29

Ledvinky taky dělám na cinulcesrýží, plíčka na smetaně, než je nakrájím, tak jich polovinu sním, do nich přidávám srdíčko a jazyk.Drůbeží játra dělám na minutku nebo jako guláš, z vepřových jater knedlíčky do polívky, ale většinou to sním syrové.Tak dlouhoo chodím do ledničky ujídat, až je miska prázdná. Už jako malé mně chutnala syrová játra, mamka vždycky říkala, že jí bylo špatně, jak se na mě dívala, jak to jím. Asi mně něco chybí, dokážu sníst i plátek syrové roštěnky jen tak.
Býčí žlázy jsem nikdy neochutnala, ale prý je to dobré. A smažené vemínko mně jako holce moc chutnalo.

 
tornado-lou
tornado-lou - 13.1.2011 22:00

sharon: to je tim, ze vetsinou maji malickou ohradku, takze nemaji sanci. pry kdyz maji dost mista, tak chodi do jednoho rohu a zbytek maji cisty. ale to sem jenom cetla, nevim jestli je to pravda.

 
Hanča
Hanča - 13.1.2011 20:59

tak jsem se zlehka prokousala diskusí a jsem asi barbar, porcuju zvíře, které dva roky krmím a má i j méno, a je mi to jedno, prasata se u nás zabíjejí minimálně dvě ročně, co mi vadí, že hovězí si doma zabít nesmím, s tím musím na jatka a dostat z nich drštky je problém, prodrbaly jste tu skoro všechny vnitřnosti, jen býčí koule nedošlo a to je delikatesa, srovnatelná s telecím, co nemusím je slezina, brzlík a plíce, to hážu psům a nebo slepicím, jinak k"ň není až tak čistotné zvíře, některý sní po sobě i výkaly, za to prase je schopné naučit se chodit na jedno místo jako kočka

 
Sofffie
Sofffie - 13.1.2011 15:44

Bellana: očuchám, prohlídnu a risknu to. smajlik - 68 Kočky na zahradě sežerou případně všechno. smajlik - 64

 
Bellana
Bellana - 13.1.2011 15:42

Sofffie: U drůbežích jater mám vždycky strach, že budou hořká, když se pečlivě neočistí. Vždycky najdu aspoň jeden žlučník. smajlik - 11

 
sharon
sharon - 13.1.2011 15:40

Sofffie: to víš , my pozdě matkám narozený nepozřeme ani jednu blanku....smajlik - 42

 
sharon
sharon - 13.1.2011 15:33

Sofffie: očištěný kousky kuřecích jatýrek doma usmažených jako řízek....mňáááám

 
sharon
sharon - 13.1.2011 15:32

Sofffie: blééé,smajlik - 68 nechej toho, proteiny jsou v žížalách.....a játra bych si v restauraci nedala, stejně jako smaženej květák.....

 
Sofffie
Sofffie - 13.1.2011 15:01

sharon: simtě, někdo se s tim se*e a někdo to má hned. Myslíš, že v hospodě se s tím pižlají? A jaká to je někdy dobrota. Kromě toho blanky jsou určitě hrozně zdravý a výživný, samej protein. smajlik - 64

 
Lisa
Lisa - 13.1.2011 14:52

Včera jsem byla nedaleko Anděla (Praha 5 ) v jedné čínské restauraci a copak to bylo k výběru v bufetu? Dršky! Nejdřív jsem si dala jen malinko na ochutnání - moc dobré, byť trochu tuhé - no a pak jsem si ještě přidala.

 
PEGG
PEGG - 13.1.2011 14:48

Lisa - 13.1.2011 14:45 já ho taky chcismajlik - 81

 
Lisa
Lisa - 13.1.2011 14:45

dadka: brzlík miluju a už pěkných pár let se mi ho nepodařilo koupit. Viděla jsem ho jemn v Makru a tam byl dražší než argentinská svíčková. Poradí mi někdo, kde se dá sehnat za rozumnou cenu?

 
sharon
sharon - 13.1.2011 14:36

PEGG: a někteří i polykají.....smajlik - 68smajlik - 68smajlik - 68

 
PEGG
PEGG - 13.1.2011 14:17

sharon - 13.1.2011 14:10 - smajlik - 68 nejíme, ale často se ochutnávámesmajlik - 25smajlik - 68

 
štoudev
štoudev - 13.1.2011 14:12

sharon: kanibal má lidi rád smajlik - 98

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-57
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77204.
    Archiv anket.