Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Šťáva plná vitaminů

Šťáva plná vitaminůPřipravte si domácí šťávu, která bude chutnat celé rodině...
pošlete nám recept

Stlát či nestlat postele?

Stlát či nestlat postele?

Ustlaná postel vypadá hezky. Co je však pravdy na tom, že když ráno neusteleme, prospívá to našemu zdraví? Mají se postele každé ráno stlát, nebo je máme nechat nezastlané?

Před pár lety by si ještě málokdo pomyslel, že stlaní postele, které tolik lidí nemá už odmalička ráno a často se mu také úspěšně vyhýbá, jednou možná definitivně odzvoní. Bádání vědců z Kingstonské univerzity však přineslo nečekaný závěr – kdo nestele, dělá více pro své zdraví.

 

Viníkem jsou roztoči

Příčinou všech potíží jsou roztoči. Tyto malé organismy obývají každé místo našeho bytu. Nejvíce se jim daří v teplých a vlhkých prostorách. Jakou je například naše postel. V té v tuto chvíli máte přibližně kolem jednoho a půl milionu těchto prachových roztočů. Jsou v matraci, v polštářích, v peřině i v ložním prádle.

A v čem jsou vlastně tyto malé potvůrky nebezpečné? Jejich mikroskopické výkaly jsou silnými alergeny. Vdechujeme je, aniž bychom si toho byli vědomi. A postelněkterým citlivějším lidem následně způsobují alergie. Ani však naprosto zdravý člověk by jejich výskyt neměl brát na lehkou váhu.

 

Jak se jich můžeme zbavit?

Stoprocentně se všech roztočů nikdy nezbavíme. Jejich počet však můžeme snadno snížit. Spolehlivě je hubí sucho. A k suchu napomáhá neustlaná postel. Přikrytím matrace peřinou totiž vlhkost uvězníme a matrace ani peřina se pořádně neprosuší. A roztoči se mohou dále množit.

Kromě rozházené postele pomáhá také pravidelné větrání a častá výměna a praní povlečení. Nezatracujte ani vyvětrání samotných lůžkovin – v peřinách, které jste přes den provětrali na čerstvém vzduchu, se vám bude navíc lépe usínat.

Komerční článek


30.3.2012   Rubrika: Vybavení domácnosti   |   Komentářů 29   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Stlát či nestlat postele?

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-31
jelítko
jelítko - 4.4.2012 13:20

Těžko můžu stlát, když v posteli ještě spí můj smajlik - 43. Když pak přijdu odpoledne a padne mi na postel oko, tak ustelu když se mi chce. Když ne, tak neustelu a těsně před spanim naklepu polštáře a deky.

 
radkaester
radkaester - 3.4.2012 16:41

když sem byla malásmajlik - 3 pamatuju jak babička měla obrovské péřové duchny ,postele se stlaly způsobem pořádného natřepání a ppřehození přes přícku u nohou kde celý den větraly ,zastýlalo a dával se přehoz jen v neděli i přes tuto skutečnost nikdo z nás dětí neměl alergii ani ekzém smajlik - 90

 
Jagea
Jagea - 1.4.2012 20:59

Nestelu, ale povlečení mi ladí s prostorem smajlik - 99

 
Petruša
Petruša - 1.4.2012 13:50

dělám to jako manka, vstanu, otevřu okno a pak když projdu každodenní kolečko v koupelně + zametu podlahy, tak pak ustelu. Ale jelikož máme úzkou postel, tak dávám obě peřiny přepůlené na sebe, do spodní částí postele, tak mezi nimi a polštáři je kus místa, tak to vlastně není zastlané celé smajlik - 68 Otevřené okno v ložnici mám celý den krom dvou hodin po obědě kdy tam jde "spát" syn

 
kakamka
kakamka - 31.3.2012 23:12

Stelu taky každý den,a převlíkám často,každý druhý týden,dneska v době automatek a krepu to není problém a miluji lehat do čistě převlíknutých peřin..

 
denda04
denda04 - 31.3.2012 10:29

vyvětrám a stelu každý den i jak jsem chodila do práce nesnesla bych přijít a nebylo by ustláno a uklizeno něco jiného u děti v děckém pokoji ty nestlaly byla jsem ráda ,že stihly jit do školy smajlik - 58smajlik - 68  po škole  šup do peřináče<smajlik58,myslím deky ,polštáře smajlik - 67smajlik - 68né děti

 
Haninka
Haninka - 30.3.2012 22:06

loupák: monja: taky převlíkám jednou za čtyři týdny smajlik - 75

 
IVUSKA 56
IVUSKA 56 - 30.3.2012 18:20

Verera: smajlik - 75smajlik - 68

 
Verera
Verera - 30.3.2012 16:35

Nemohl by někdo ještě vědecky zdůvodnit, proč nemýt okna, nádobí, podlahu, omezit praní, utírání prachu a podobně? To by bylo najednou volného času, sice by to stálo přemáhání, ale co by člověk neobětoval pro zdaraví, že? smajlik - 34

 
Pentlička
Pentlička - 30.3.2012 15:31

Dělám to tak, jako většina z vás - ráno jen urovnám polštář a peřinu rovně přehodím přes malou část postele v nohách. Večer před spaním dlouho větrám, abych šla spát do čistého voňavého povlečení. Nechat postel jen tak rozhrabanou, jak z ní vstanu, to se mi nelíbí, ale zastýlat ji, to taky ne.

 
Lissie
Lissie - 30.3.2012 12:30

Určitě běžně nestelu. Ani ne kvůli roztočům, ale přijde mi to jako škoda práce, když se do toho večer zase lezesmajlik - 68. Takže to máme tak, jak vstaneme, ani nic nesrovnávám. V minulém bytě, kdy jsme měli postele vmístnosti, kam chodili i návštěvy, tak jsem je stlala a přehazovala deku, když měl někdo přijít, ale to stejně bylo jen málokdy. Teď, když už máme ložnici, což považuji za privátní území, tak stelu jen když někoho vyloženě budu provádět bytem, což se ještě může stávat, jsme docela čerstvě nastěhovaní.

 
Also
Also - 30.3.2012 12:07

Dřív jsem si postel taky stlala,ale o roztočích jsem slyšela,aqk od té doby jen peřinu přehazuju...přeci si je tam nebudu dobrovolně rozmnožovat...smajlik - 76smajlik - 64smajlik - 68

 
sociální.inženýrka.v.důchodu
sociální.inženýrka.v.důchodu - 30.3.2012 10:56

Byla jsem vychovávaná v opačném duchu - všechno vzorně naklizené, načančané, co kdyby přišla návštěva, ale nestelu. Do ložnice nikoho nevodím a nějak mě to nebaví. Za život jsem se napracovala až dost a v některých činnostech už nevidím valný smysl. Radši si přečtu knížku nebo jen tak posedím s kafíčkem, to mi dá víc pěkných chvil, než pohled na ustlanou postel za zavřenými dveřmi smajlik - 16

 
orinka
orinka - 30.3.2012 10:50

cha! Tak vidím, že moje představa klasické ložnice vzala za svésmajlik - 76 dnes je všecko jinak. Já, kdybych měla ložnici, tak bych po důkladném vyložení peřin do oken či na balkon pěkně ustlala, všecko urovnala a přes to ještě dala hezký přehoz. Ovšem, jsem už doma, tak bych na to měla čas i náladu. Jo, a slyšela jsem o rodině, ve které muselo být vzorně ustláno tak, že se peřiny na posteli urovnávaly prknem!!!!smajlik - 20

 
ajjana
ajjana - 30.3.2012 10:18

tak jsem se bála že budu jediná co nestelesmajlik - 63..nestelu

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-31
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 152359.
Archiv anket.