Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Malý průvodce vínem aneb Vinice u nás

Malý průvodce vínem aneb Vinice u nás

„Král Karel s Buškem z Velhartic teď zasedli si k dubovému stolu - ti dva už pili mnohou číši spolu a zapěli si z plných plic...,“ zní verše klasika, v nichž je zmiňována láska Karla IV. k vínu. Právě kvůli tomu bývá Karel IV. všeobecně považován za panovníka, který přinesl víno na české a moravské území. Ve skutečnosti se však u nás víno pilo mnohem dříve, zřejmě ho tady začali pěstovat už ve 3. století n. l. Římané. V dnešním průvodci se společně zkusíme zorientovat ve vinařských oblastech v Čechách a na Moravě.

Morava

Moravské klima je teplé a přeje spíše pěstování bílých odrůd. Modrým odrůdám pro výrobu červených vín se u nás moc nedaří, ale v poslední době se začínají také prosazovat díky teplejšímu počasí a kvalitnějším technologiím . Dříve byla vinařská Morava rozdělena na deset oblastí: brněnskou, bzeneckou, kyjovskou, mikulovskou, mutěnickou, podluží, strážnickou, uherskohradišťskou, velkopavlovickou a znojemskou. Dnes je oficiální rozdělení trochu jiné, ale víno se pěstuje stále na stejných místech. Navíc každá oblast má svůj specifický ráz, z každé je nejlepší trochu jiná odrůda.víno

Nejkrásnější bývá na Moravě doba vinobraní. Tady je několik termínů, kdy se můžete letos do moravských vinařských oblastí vypravit: Pálavské vinobraní: Mikulov 7.- 9. září, Slovácké slavnosti vína: Uherské Hradiště 8.-9. září, Znojemské vinobraní: Znojmo 14.-15. září, Bzenecké krojované vinobraní: Bzenec 21.-22. září, atd.

Čechy

V Čechách je samozřejmě vinic mnohem méně, přece jen, pro víno tu není tak příznivé klima jako na Moravě. Vinice bychom našli především na jižních svazích kolem řek Labe, Vltavy a Berounky. Vinice zde sice mají celkem dobré výnosy, jakost vín však kvůli nestálým klimatickým podmínkám kolísá. V dobrých ročnících zde vzniknají vynikající vína.

Dříve se Čechy dělily do šesti oblastí: pražská, mělnická, čáslavská, mostecká, žernosecká a roudnická. Zajímavé je, že se víno pěstuje i v nevhodném ovzduší pražského smogu a daří se mu. Dnes jsou v Praze tři plodící vinice: na Grébovce, v Tróji a u Strahovského kláštera. I zde přidáváme pozvánku na vinobraní v Čechách: Mělnické vinobraní: Mělník 21.- 23. září, Vinobraní v Litoměřicích: 22 září, Posvícenské vinobraní: Máslovice 8. září,  Tradiční vinobraní Velké Žernoseky: 28.-29. září, XI. Karlštejnské vinobraní: 29.-30. září.

 

Zdroj: Dašek, F., Pátek, J.: Vinařská abeceda, další informace také na www.moraviavitis.cz

Ilona Vališová


14.8.2007   Rubrika:   |   Komentářů 0   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Malý průvodce vínem aneb Vinice u nás

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77231.
    Archiv anket.