Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Mělnická muzejní noc letos v duchu starých Slovanů

Mělnická muzejní noc letos v duchu starých Slovanů

Letošní již sedmá Muzejní noc v Regionálním muzeu Mělník, která se koná v pátek 27. 5. 2011 od 14.00 do 23.00 hodin, se ponese v duchu doby našich předků.

Těžiště muzejní noci bude v prostorách velkého sálu, kde na návštěvníky čeká výstava „Slované. Střední Polabí a Dolní Povltaví v době raného středověku“. Ta přiblíží období přibližně od 7. do 12. století. Výstava chce návštěvníky seznámit nejen s kulturou Slovanů žijících v centrálních částech Polabí a Povltaví. Svým interaktivním charakterem nabídne především možnost poznat vybrané momenty z jejich (ne)všedního života. Dominantní částí výstavy bude rekonstrukce části slovanské osady s hospodářským zázemím, doplněná zajímavými nálezy keramiky, šperků, zbraní a dalších kovových předmětů z významných regionálních lokalit jako jsou Hradsko, Tišice, Vepřek a dále ze středočeských lokalit, k nimž patří například Libice nad Cidlinou či Čáslav. Lákavá bude příležitost vyzkoušet si repliky oděvů a doplňků, prozkoumat obydlí a jeho vybavení, zahrát si na lovce i zemědělce či si zkusit tkalcovské techniky. Rolí obyvatel osady a průvodců slovanským světem se zhostí muzeum mělníkmělničtí muzejníci.

Ústřední slovanský motiv se bude prolínat v celé akci. Od 16.00 a 18.00 hodin je připravena rekonstrukce příchodu praotce Čecha s družinou na horu Říp. Výjev z bájných časů nastudovali žáci 7.B ZŠ J.Matiegky pod vedením Mgr. Marcely Antonínové. V malém sále muzea si přijdou na své nejmenší návštěvníci. V režii RC Kašpárek je potěší od 15.00 a od 17.00 hodin Pohádka z dávných časů.

Atrium muzea obsadí po celý čas muzejní noci skupina živé historie Perkunas se zajímavým programem. Během něho si můžete zkusit vykovat hřebík, dotknout se zbraní, zpracovat vlnu a alespoň na chvíli se zapojit do života doby Slovanů.

V rámci noci budou volně přístupné stálé expozice včetně expozice historických kočárků a dlouhodobé výstavy Staré mechanické hračky, kde se můžete potěšit jízdou elektrického vláčku ze 30. let 20. století či v malé dílničce podle svého gusta vyrobit autíčko nebo třeba domeček ze stavebnice Merkur.

Také kavárna bude pro Vaše mlsné jazýčky otevřena do pozdních večerních hodin. V nabídce nebude chybět občerstvení ani pestrá nabídka vín české provenience. A zde bude, k osvěžení ducha, připravena výstava výtvarných děl žáků ZUŠ Mšeno „Slované“, která je inspirována stávající archeologickou výstavou ve velkém sále.

Program, jak vidíte, je rozmanitý a vybere si každý. Přijďte se vrátit alespoň na okamžik do doby dávno minulé a porovnat naše světy!

Těšíme se na Vás!

 

www.muzeum-melnik.cz

Redakce


27.5.2011   Rubrika: Krásy naší země   |   Komentářů 1   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,7/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Mělnická muzejní noc letos v duchu starých Slovanů

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Almega
Almega - 27.5.2011 13:47

Škoda,že nejsem tamější....bylo by to moc zajímavé! U nás-nic....

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77178.
    Archiv anket.