Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

I hrad Střekov měl svého Horymíra

I hrad Střekov měl svého Horymíra

V Českém středohoří, těsně před branami města Ústí nad Labem, se na vysoké skále tyčí majestátní hrad Střekov. Ačkoli to je už napůl zřícenina, stále má své kouzlo a za jeho impozantní siluetou tušíme bohaté a pohnuté dějiny.

Prohlídka Střekova stojí skutečně za to. Můžete využít buď služeb fundovaného průvodce, nebo si vypůjčit průvodce tištěného a projít se po hradě sami. Některá jeho zákoutí jsou spíš jen trosky a rozvaliny, jiná jsou stále zachovaná a i dnes z nich čiší doby dávno minulé, ve kterých měli hlavní slovo chrabří rytíři a krásné ženy.

Zajímavost vás čeká hned při vstupu na nádvoří. Do čedičové skály, na které je hrad vystavěn, je navždy zapuštěno šest dělových koulí jako trvalá památka na dobyvatelské úsilí generála Laudona. Traduje se, že komu se podaří najít kdekoli na hradě místo, ze kterého uvidí všech šest koulí naráz, splní se mu nějaké toužebné přání.

Zajímavou historii má i hradní věž. Po téměř padesáti schodech se dostanete do místnosti, ve které přebýval hlásný. Naskytne se vám skutečně nádherný výhled na kopce Českého středohoří. Věřte, že se jím budete kochat hodně dlouho… V dolní části věže je pak umístěna hladomorna, ve které zahynul krutou smrtí hladem chudý podkoní, jenž se zamiloval do dcery hradního pána. A jelikož dívka jeho lásku opětovala, musel její otec učinit tomuto nerovnému svazku přítrž. Nešťastná dívka posléze ukončila svůj život skokem ze skály a její duch dodnes bloudí hradem a úpěnlivě naříká.

 

Střekovský Horymír

O tom, kdy byl hrad Střekov založen, se nedochovaly žádné doklady. Podle ústně předávané pověsti to však bylo velmi, velmi dávno…

Kníže Hostivít si tehdy zavolal vladyku Střeka, aby s ním projednal nutnost obrany proti loupeživým míšenským rytířům. Mladý Střek pak určil jako nejvhodnější místo pro výstavbu hradu vysokou skálu nad řekou Labe. A tam byl také hrad postaven. Podle svého stavitele byl pojmenován Střekov a svou obrannou funkci plnil naprosto spolehlivě.

Hradním pánem nebyl nikdo jiný než vladyka Střek. Když se jeho roky počaly naplňovat, začal si dělat starosti. Neměl totiž žádného mužského potomka, který by po něm převzal vládu nad hradem. Rozhodl tedy, že svou krásnou a hstřekovodnou dceru Lidunku provdá za nějakého chrabrého a urozeného rytíře, který se pak stane jeho nástupcem.

Nápadníci, kteří se po vyhlášení této zprávy začali na hrad sjíždět, pak museli splnit jeden jediný úkol: vyvést z hradní stáje jednoho koně tak, aby se o tom nikdo nedozvěděl. Tento úkol však nebyl tak jednoduchý, jak by se mohlo na první pohled zdát. Nejenom, že měl Střek velmi lehké spaní, ale jeho koně byli vycvičeni tak, že nikoho cizího neposlouchali. A tak z hradu odjížděl jeden neúspěšný nápadník za druhým.

Až se jednoho dne na nádvoří objevil syn ronovského pána. Ohlásil, že se nepřišel ucházet o dívčinu ruku, přijel prý pouze pozdravit hradního pána Střeka a projevit mu svou úctu. Střekovi se mladík zalíbil a Lidunčina líčka se při pohledu na pěkného a milého mladého muže zabarvila do růžova.

V noci, když pak celý hrad upadl do spánku, se mladík vrátil a zamířil rovnou do hradní stáje. Podařilo se mu vyvést jednoho koně, kterého omámil svým tvrdým pohledem. Když již byl téměř u brány, kůň se náhle vzpamatoval a z plných plic zaržál. V tu chvíli se probudili všichni na hradě a mladému muži nezbylo nic jiného, než rychle zmizet. Vyhoupl se do sedla, přeskočil hradby a spolu s uloupeným koněm padali do Labe.

Lidunka propukla v usedavý pláč a i hradní pán Střek byl otřesen. Jaké však bylo jejich překvapení, když se druhý den mladý muž dostavil na hrad, aby požádal o ruku krásné Lidunky.

Více o hradu Střekov najdete na  www.hrad-strekov.cz

Meryl


26.6.2012   Rubrika: Krásy naší země   |   Komentářů 1   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - I hrad Střekov měl svého Horymíra

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Almega
Almega - 26.6.2012 12:33

V semdesátých letech min.stol. jsem jezdívala do Ústí,plavat do bazénu,ale nikdy nebyl čas se podívat na hrad.Tak snad někdy....

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 76946.
    Archiv anket.