Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Malinová roláda

Malinová roláda

Snadná a lehká jako vánek...

pošlete nám recept

Zajímavou dovolenou lze prožít i ve známých destinacích. Víte, co vám nabídne chorvatská Dalmácie?

Zajímavou dovolenou lze prožít i ve známých destinacích. Víte, co vám nabídne chorvatská Dalmácie?

dalmácieHledáte zajímavý tip pro letošní dovolenou, kterou si budete moci finančně dovolit, ale zároveň se nechcete spokojit jen tak s něčím? Pak zamiřte do chorvatské Dalmácie. Budete překvapeni, kolik zajímavostí tady na vás čeká.

Chorvatský region Dalmácie nabízí návštěvníkům rozmanité možnosti dovolené. Co tu například můžete podniknout?

Chorvatsko a jeho pobřežní města

Začněte svou dovolenou návštěvou malebných pobřežních měst Split, Dubrovník a Šibenik. Projděte se podél starobylých městských hradeb, navštivte místní muzea a galerie a vychutnejte si jídlo v jedné z mnoha restaurací s mořskými plody.

Dovolená Chorvatsko – výlety po ostrovech

Dalmácie je domovem mnoha krásných ostrovů. Navštívit můžete například známý Brač, Hvar a Korčulu. Udělejte si výlet trajektem nebo katamaránem, které vám umožní navštívit více ostrovů za jeden den, nebo stravte naopak několik dní jen na jednom ostrově, abyste skutečně pocítili jeho jedinečnou kulturu a přírodní krásy. Záleží jen na vás, jak bude vaše dovolená Chorvatsko vypadat.

Navštivte národní parky

V Dalmácii také najdete několik úžasných národních parků, včetně známého národního parku Krka a národního parku Mljet. Ať už se na túru vydáte s průvodcem nebo bez, můžete se těšit na úchvatné vodopády, jezera i starobylé ruiny. Nebo si půjčte kajak a prozkoumejte přístupné vodní cesty.

Dalmácie a její pláže

Díky dlouhému pobřeží a čisté vodě je Dalmácie skvělou destinací i pro milovníky pláží. Navštívit lze jednu z mnoha oblázkových nebo písečných. Některé z nich nabízí i zázemí pro vodní sporty.

Vydejte se na výlet lodí

Zažijte krásu dalmatského pobřeží z vody při výletu lodí – je to něco, co si rozhodně nemůžete nechat uniknout. Jedině takto můžete navštívit i odlehlé zátoky a pláže, kam se suchou nohou nedá dostat.

Ochutnejte místní kuchyni

Dalmatská kuchyně je známá svými čerstvými mořskými plody, olivovým olejem a četným použitím místních surovin. Vyzkoušejte tradiční jídla, jako jsou grilované ryby, chobotnicový salát a pasticada (hovězí guláš), a zapijte je sklenkou místního vína.

Dalmácie je mimochodem také domovem několika vynikajících lokálních vinařství, produkujících červená a bílá vína z původních odrůd hroznů. Mezi nejoblíbenější místní vína patří Plavac Mali, Pošip a Babić. S nimi bude třeba i obyčejná pepřová omáčka chutnat úplně jinak.

A pokud hledáte opravdovou specialitu, neměla by vám uniknout peka. To je pokrm připravovaný pomalým pečením masa, zeleniny a koření v zakryté troubě nebo krbu. Ingredience jsou navíc uzavřeny víkem ve tvaru zvonu, které zachycuje všechnu unikající páru a pomáhá tak uchovat jedinečnou chuť pokrmu. Existuje velké množství variant, takže určitě neváhejte a zkoušejte. Peka je k dostání v každé lepší restauraci či taverně,.

Navštivte místní trhy

Pokud patříte mezi gastronomické nadšence, pak také prozkoumejte místní trhy a ochutnejte čerstvé produkty, včetně oliv, fíků a třešní (samozřejmě jen v sezóně). Můžete si tu také zakoupit typické suvenýry, například lokální keramiku, textil a šperky. A určitě si pořiďte i zde lisovaný olivový olej. Právě Dalmácie je totiž známá svým vysoce kvalitním olivovým olejem, který se mimo jiné hojně využívá i v místní kuchyni. Teprve tento olivový olej nakapaný na grilované rybě nebo zelenině vám umožní poznat skutečnou chuť tohoto regionu, kterou si navíc můžete snadno dovézt až domů.

Bez ohledu na to, jak se rozhodnete strávit čas v Dalmácii, určitě budete okouzleni její bohatou historií, ohromujícími přírodními scenériemi a vřelou pohostinností místních lidí.

 

Zdroj obrázku: sanzios / Shutterstock.com

Komerční článek


27.2.2023   Rubrika:   |   Komentářů 0   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 1/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Zajímavou dovolenou lze prožít i ve známých destinacích. Víte, co vám nabídne chorvatská Dalmácie?

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

Anketa

Covid

Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

Celkem hlasovalo 57206.
Archiv anket.