Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Mravenčení ruky – projev akromegalie?

Mravenčení ruky – projev akromegalie?

Zhrubnutí obličejových rysů, zvětšování rukou, nohou a dalších částí těla hlavně do šířky, to jsou nejtypičtější projevy akromegalie. Ale toto onemocnění mohou provázet i další, méně známé symptomy. Mezi ně patří postižení nervů a kloubů či tzv. oboustranný syndrom karpálního tunelu.

Utlačený nerv

Nezanedbatelná část akromegaliků, ať už o svém onemocnění vědí, či nikoliv, trpí oboustrannými bolestmi, mravenčením nebo až necitlivostí a slabostí některých prstů ruky. Za těmito obtížemi obvykle stojí „syndrom karpálního tunelu“. Takzvaný středový nerv, který je důležitý pro správný pohyb i citlivost části ruky, může být v případě akromegalie stlačován v úzkém tunelu v oblasti zápěstí, kudy prochází. Za normálních okolností je tento tunel, co se týče velikosti, dostačující. Pokud ale vinou zmíněné nemoci zbytní okolní struktury, jako například šlachy, nerv se začne v omezeném prostoru tísnit a přestane plnit svou funkci.

 

Příčin je více

Akromegalie, kdy při nadbytku růstového hormonu bývá v různé míře postižen i pohybový aparát včetně kostí, šlach a kloubů, ale není jedinou příčinou syndromu karpálního tunelu, i když výjimečně za zvětšení tkání v oblasti zápěstí a následný oboustranný útlak středového nervu může. Mnohem častěji totiž za syndromem karpálního tunelu stojí nadměrné přetěžování ruky, úraz, choroba štítné žlázy nebo také cukrovka.

 

Pozor na diagnózu

Postižení kloubů spojené s akromegalií lékaři zahrnují pod pojem „akromegalická artropatie“. Vlivem nadměrného růstu tkání na sebe totiž přestávají kosti v kloubu optimálně naléhat, což vede k rozvoji nepříjemného kloubního onemocnění – artrózy. Nemocní si pak často stěžují na bolesti v zádech a také velkých i malých kloubů. Akromegalie obvykle není tím prvním, na co lékař v souvislosti s bolestí kloubů či mravenčením ruky myslí. I tak se ale může stát, že právě ortoped na tuto hormonální poruchu pomyslí ze všech odborníků jako první.

(veri)

Zdroj: www.akromegalie.cz

Převzatý článek


6.6.2012   Rubrika: Nemoci a prevence   |   Komentářů 1   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Mravenčení ruky – projev akromegalie?

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Almega
Almega - 6.6.2012 9:33

Tak zápěstí mám slabá a bolí mě od té doby,co jsme kopali výkop na vodovod a pak zahazovali,bylo to samý šutr,úplně jsem se vyčerpala a od té doby při větší námaze už nemám sílu v rukou,nezvednu ani větší kámen a v noci mi mrtví prsty ...Ovšem na nějakou operaci bych nešla,stejně to moc nepomůže,znám několik žen,co si to nechaly dělat a cca za půl roku po se jim to začalo pomalinku vracet jako předtím...

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77204.
    Archiv anket.