Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Šťáva plná vitaminů

Šťáva plná vitaminůPřipravte si domácí šťávu, která bude chutnat celé rodině...
pošlete nám recept

Spadané listí a další spouštěči podzimních alergií

Spadané listí a další spouštěči podzimních alergií
Zatímco se řada sezónních alergiků každoročně nemůže dočkat konce jara, jiní se obávají příchodu podzimu. I v tomto období totiž sužuje alergie mnoho lidí. A které alergeny nás v podzimních měsících ohrožují nejvíce?

Vláda plevelů

Po období kvetoucích stromů a trav začíná mít na podzim hlavní slovo plevel. Mezi typické alergeny pozdního léta a podzimu patří pyl plevele hojně se vyskytujícího v Evropě i Americe známého jako ambrózie. Tato rostlina, kvetoucí od srpna do října, vyvolává u citlivých lidí klasické projevy souhrnně označované jako senná rýma. Ve stejných měsících pak kvete i pelyněk, další pro alergiky obávaný plevel.

Nebezpečí spadaného listí

Spadané listí a tlející rostliny představují během podzimu výborné podmínky pro růst plísní. Jejich spory jsou pak schopné vyvolat nejrůznější alergické reakce včetně dechových obtíží u lidí trpících astmatem. Jenže přechod teplého léta v chladný a deštivý podzim rovněž přeje zvýšenému výskytu nachlazení a virových infekcí. Pro lékaře pak může být někdy nesnadné rozlišit tyto stavy od obtíží, které jsou čistě alergického původu.

Ani v bytě se neschováte

Pokoušet se vyhnout venkovním alergenům útěkem do bezpečí uzavřené místnosti spadá do kategorie nešťastných řešení. Přetopené byty s nezřídka nízkou vzdušnou vlhkostí ve spojení s méně častým větráním totiž nejen že vysušují a dráždí sliznice, ale také přejí roztočům, prachu a dalším alergenům. Odborníci tedy mimo jiné doporučují udržovat vlhkost vzduchu na ideálních hodnotách, které se pohybují od 35 do 50 %, a to nejlépe za kontroly vlhkoměru.

Někteří alergici trpí na jaře, jiní na podzim a ti méně šťastní celý rok. Ať tak, či tak, vždy je na místě návštěva alergologa, který pomůže nepříjemné potíže spojené s alergií alespoň zmírnit.

 

(veri)

Zdroj: www.bez-alergie.cz

Redakce


10.9.2013   Rubrika: Nemoci a prevence   |   Komentářů 5   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Spadané listí a další spouštěči podzimních alergií

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Almega
Almega - 10.9.2013 17:56

babkatapka: To vás lituju,proti tomu asi není léku,když na něco pomůže,tak něco jiného poškodí....Nejhorší mi připadá alergie na sluneční světlo,to měla ta manželka německého politika a nakonec spáchala sebevraždu.

 
sharon
sharon - 10.9.2013 15:32

barevné listí je nádherasmajlik - 47 a v parku obzvlášť, neznám co je jakákoli alergie.....takže se můžu brouzdat ale to by se mi muselo chtít....smajlik - 33

 
babkatapka
babkatapka - 10.9.2013 14:39

a já už trpím pořád, ať dělám co dělám, alergii mám vlastně na všechno,a celý rok, i na chlad. Je to protivné, ale jsou horší věcismajlik - 26

 
caira
caira - 10.9.2013 9:00

Spadané listí je nádherné.
Ale nesmíš skončit na kapačkách jako můj syn...
Oba máme na podzimní plísně, a ať se snažíme jakkoliv, nevyhneme se :-( problémům.

 
Almega
Almega - 10.9.2013 8:43

Vždycky jsem měla ráda brouzdat se v napadaném listí...Nosívala jsem si krásně vybarvené listy domů,ve škole každý podzim se kreslily....Naštěstí žádnými alergiemi netrpím,mohla bych se broudat i nyní,ale nemám na to čas!

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 146972.
Archiv anket.