Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Šťáva plná vitaminů

Šťáva plná vitaminůPřipravte si domácí šťávu, která bude chutnat celé rodině...
pošlete nám recept

Jak spolu souvisí topení, suchý vzduch a alergie?

Jak spolu souvisí topení, suchý vzduch a alergie?

Životní prostředí ovlivňuje naše zdraví, o tom dnes nikdo nepochybuje. Jak velký je tento vliv a na která onemocnění dopadá jeho zhoršování nejvíce, to je stále předmětem zkoumání. Za desetiletí pozorování a výzkumů se ale třeba zcela jasně prokázáno, že kvalita ovzduší výrazně ovlivňuje zdraví dýchacího systému. Lidé z průmyslově vyspělých zemí tráví nejvíce času z celého dne v budovách. Ovzduší uvnitř budov je tedy velmi důležité pro jejich zdraví.

Od kouře dále

K nejčastějšímu znečištění vzduchu v budovách, nyní ve většině zemí už pouze v domácnostech, nikoliv ve veřejných prostorách, patří tabákový kouř. Aktivní, ale i pasivní kouření poškozuje sliznici dýchacích cest, vede k rozedmě plic a vyvolává rakovinu.

 

Dřevěné uhlí jako zabiják?

Důležitou kvalitou vzduchu je také jeho vlhkost, teplota, obsah prachu, alergenů a dalších znečišťujících látek. Způsob vytápění kvalitu vzduchu výrazně ovlivňuje. Téměř tři miliardy lidí na celém světě topí pevnými palivy z biomasy (dřevo, dřevěné uhlí, sláma, sušený zvířecí trus). Vzduch v těchto domácnostech obsahuje velké množství oxidů uhlíku, dusíku a síry, formaldehydu, benzopyrenu a benzenu, které škodí lidskému zdraví. Udává se, že kvůli tomuto znečištění předčasně umírá ročně dva a půl milionu lidí.

 

Ústřední topení: pro a proti

V moderních domech se většinou topí ústředním topením. Takové vytápění nepřináší žádné znečištění vnitřního prostředí bytů, ale za určitých okolností může negativně ovlivnit kvalitu vnitřního prostředí také.V poslední době je kladen zvýšený důraz na šetření energií, a proto si řada domácností nechala vyměnit stará okna za nová, plastová. Došlo tak k výraznému utěsnění bytů a omezení úniku tepla, ale také k omezení ventilace. V dobře vytopených a méně větraných bytech je zvýšená vzdušná vlhkost a to vede k nárůstu počtu roztočů a plísní a zhoršuje obtíže alergiků.

Pro alergiky je tedy lepší prostředí sušší (pod 50 % vzdušné vlhkosti), dobře větrané a méně teplé. V takovém se nedaří ani roztočům, ani plísním.

(van)

 

Zdroj: www.bez-alergie.cz

Převzatý článek


30.10.2013   Rubrika: Nemoci a prevence   |   Komentářů 5   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,7/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Jak spolu souvisí topení, suchý vzduch a alergie?

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Veronaska
Veronaska - 4.9.2017 12:30

Tak díky, volala jsem tam a jsem domluvená, že si ho přijedu osobně vyzvednout v Praze :-)

 
Terka jun
Terka jun - 3.9.2017 14:27

Koupila jsem zvlhčovač vzduchu Brune B280, je to Německá kvalita, nejlépe jsem ho našla na www.okvzduch.cz

 
Veronaska
Veronaska - 2.9.2017 10:44

A jaký jste koupila? také budu muset koupit, protože mám doma děti a ty pořád kašlou, tak manžel koupil vlhkoměr a zjistil, že máme doma hodně suchý vzduch

 
Terka jun
Terka jun - 1.9.2017 13:38

Já když jsem řešila problémy se suchým vzduchem, tak jsem si koupila zvlhčovač vzduchu a vše je v pořádku :-)

 
Anet85
Anet85 - 10.3.2014 6:50

Tak díky klimatizaci v práci a autě jsem nejdřív dospěla do stádia rýmy:-) Pak už se přidal ale jen kašel v těchto prostorách. V kanceláři jsem musela dávat mokrý ručník, aby byl vzduch vlhčí a snesitelnější. Kašle jsem se nakonec zbavila sirupem StopKašel od kamarádky. Pak jsem ho koupila i domů, mohou ho i děti a vzhledem k balení mě překvapila cena, která byla v pohodě. Málokdy se mi stane, že jsem překvapená příjemně cenou obzvlášť v lékárně spíše je tomu naopak většinousmajlik - 15

 
Almega
Almega - 30.10.2013 7:03

Myslím si,že za ty alergie naopak může neustále mytí,uklízení,praní v nadměrném množství prášku,pak vymáchání zase v nějaké chemii,chybí skoro úplně styk se špínou! Jako děti jsme si hrály na dvorcích,kde bylo dost špinavo,na ulicích,dnes se vidí sotva pár dětí někde na hřišti a jinak takové ty party dětí co řvaly na ulicích při hrách na schovku a pod.,už zcela vymizely....A není to jen menším množstvím dětí...U PC jsou neustále vystaveny nějakému záření,mobil,jídlo z mikrovlnky....Divím se,že se ještě vůbec rodí nějaké zdravé děti....

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 127851.
Archiv anket.