Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Šťáva plná vitaminů

Šťáva plná vitaminůPřipravte si domácí šťávu, která bude chutnat celé rodině...
pošlete nám recept

Jak se zbavit depresivní nálady?

Jak se zbavit depresivní nálady?

Pocit deprese v dnešní době zažívá čím dál tím více lidí. Uspěchaná doba, komplikace v partnerském životě, potíže v práci, nedostatek sebevědomí, toto všechno může negativně ovlivňovat váš psychický stav. Je proto dobré vědět, jak takovým pocitům předcházet, případně se jim včas bránit. Nenechte se zužovat nepříjemnými pocity, když nemusíte. Vždy je tady pro vás někdo, kdo vám bude naslouchat. Pokud sami prožíváte tyto pocity, nenechte si je pro sebe a dostaňte je co nejdříve ze sebe ven.

deprese

Co je dobré vědět?

Člověk v depresi prožívá celou řadu nepříjemných pocitů. Nejčastěji se jedná o únavu, vyčerpání, skepsi, neuspokojení, nešťastnost, nepochopení od okolí nebo netečnost, přičemž dle statistik jsou na tom ženy až o 100 % hůře než muži. Jedná se o stále častější onemocnění, což by mělo být varováním pro nás všechny. Nezanedbávejte duševní hygienu, nedržte v sobě nepříjemné pocity, komunikujte a choďte mezi lidi. Zejména v období svátků, kdy jsou depresivní pocity, například z osamění, na vzestupu.

Pojďme si tedy všechny příznaky podrobně shrnout:

1. Absence energie, snížená chuť k jídlu, nespavost, nebo naopak přílišná spavost.

2. Snížená schopnost koncentrace, malé sebevědomí, myšlenky na sebevraždu.

3. Skeptičnost, nezájem o život, snížená schopnost pohybu, pocit viny a nedostatečnosti.

4. Špatné mezilidské vztahy, nezdravý životní styl.

5. Špatně nastavený způsob myšlení, předsudků.

6. Nedostatek serotoninu (důležitého neurotransmiteru v mozku).

Jak se účinně bránit

Pokud trpíte některými z výše zmíněných příznaků, ještě nutně neznamená, že trpíte těžkou depresí. Nicméně je dobré se postarat o to, aby se nepříjemné pocity nerozšiřovaly. Následujících 5 rad vám pomůže zahnat i ty nejčernější myšlenky:

1. Přepnětena jinou myšlenku. Vybavte si jakýkoliv příjemný zážitek z minulosti, nebo si naopak představujte hezkou budoucnost dle vašich snů. I pouhých 17 sekund prý podle odborníků stačí, aby mozek začal pracovat v jiné vlnové délce.

2. Mluvte se svým okolím. Sami doma nic nového nevymyslíte, krom toho se vám negativní myšlenky jen budou točit neustále dokola a vy se budete cítit ještě hůře. Vezměte telefon do ruky, někomu zavolejte a jen tak si popovídejte. Ale pozor, ne o svých problémech!

3. Zajděte do sauny. Proč zrovna do sauny? Protože má blahodárné účinky nejen na vaše tělo, ale i mysl. Kromě toho také posiluje imunitu, stimuluje krevní oběh a celkově detoxikujete vaše tělo. Až vyjdete ze sauny ven, budete se cítit jako znovuzrození.

4. Vyrazte do přírody. Příroda má na člověka blahodárný vliv, a to nejen proto, že zelená barva uklidňuje. Projděte se lesem, zhluboka dýchejte, pozorujte stromy a zvěř. Snažte se přírodu vnímat jinýma očima než obvykle a sami uvidíte, jak vám to vyčistí hlavu.

5. Smějte se. Cítíte se pod psa a máte se smát? Že to nejde? Ale jde! Smích léčí a na nepříjemné myšlenky je velice účinný. Pusťte si například na DVD oblíbenou komedii a svět bude hned zase o něco veselejší.

V poslední době jsou rovněž velmi oblíbené konzultace s životními kouči, kteří vám pomohou problémy analyzovat a nastavit správné řešení. Koučové jsou pečlivě proškoleni odborníci a jsou schopni s vámi řešit i ty nejsložitější případy.

Komerční článek


20.8.2014   Rubrika: Nemoci a prevence   |   Komentářů 26   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,8/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Jak se zbavit depresivní nálady?

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-26
donalabuznikova
donalabuznikova - 18.9.2018 23:07

Ahoj holky, mě osobně dost pomohla jóga, od té doby co ji cvičím a do toho občas beru nějaký doplňek stravy jako je například https://www.eushops.cz/Bylinky-deprese-antisplin-psychicka-dusevni-pohoda se cítím naprosto úžasně a plná energie, takže doporučuji.

 
isabela.krasna
isabela.krasna - 20.12.2014 10:53

Zdravím, sice děkuji za tipy, které jsou v příspěvku, ale někdy to zkrátka moc nejde. Ale mám hodně kamarádek, co řeší deprese tím, že si něco koupí! Co si o tomto způsobu myslíte? :)... Naposledy mi jedna z nich posílala tento odkaz: http://www.dioart.cz/interierove-doplnky/svicny/svicen-kastehelmi-tyrkysova.html. Naštěstí je to tak, že i když je v depresi, dokáže vybrat hezké věci :).

 
Světlonoska
Světlonoska - 2.9.2014 19:00

Nečtu to zde do detailů...ale ona i ta malá depka bohatě stačí a dá zabratsmajlik - 36vím o čem mluvím..u mě byl spouštěč intenzivní myšlení na něco negativního,např,ptoblém v životě aj. a bylo zaděláno,takže s e toho vyvarovávám a tyto myšlenky radím v počátku zahnatsmajlik - 36smajlik - 61smajlik - 56

 
YXH
YXH - 29.8.2014 14:50

dadka: Snaz se to textuje nez "ja mam strach", nebo sejri mne pocasi" smajlik - 26 Ti co to pouzivaji, vetsinou nemaji zdani o cem mluvi (na stesti pro ne). Ten kdo tim prosel a vydrzel je moc rad ze sviti slunicko a umi se radovat z malickosti.

 
dadka
dadka - 29.8.2014 10:04

Slovo depka je dnes moderní. Student jde ke zkoučce a má depku. Někdo má depku z počasí. Ale deprese je něco jiného. Kdo ji poznal ví, že není o co stát. Nic vás nebaví, nemůžete se soustředit na TV, na čtení, na běžnou práci, je vám všechno jedno, potíte se jako prase a klepete se při každé maličkosti, ráno nemůžete vstát z postele, protože jste tak strašně unavení, že to prostě nejde, k ránu vámi projíží návaly něčeho jako je strach, úzkost....Jsem ráda, že už jsem v pořádku.

 
sharon
sharon - 27.8.2014 8:37

hanulindak: smajlik - 45smajlik - 45

 
hanulindak
hanulindak - 26.8.2014 21:02

sharon: taky jsem alergická na slovo depka,ale myslím,že ten komerční článek už nestojí ani za slovíčko,na druhou stranu mě vyprovokoval po dlouhé době reagovat,ty zkušenosti s touto nemocí jsou tak nepřenosné,že i nejbližší rodina neví,co se v tobě děje,ale já vím,že to ustojím a zas bude líp

 
Anahir
Anahir - 26.8.2014 18:06

sharon: smajlik - 63

 
sharon
sharon - 26.8.2014 15:55

to je pořád dokola....ne neznám a nemá to nikdo ale zase třeba mají jiné.....to tu nepatří.....vím že máš pravdu a neberu ti ji......tečka
ps.napiš Lindě kdo tu dává ty články od debilů...smajlik - 68smajlik - 26

 
Anahir
Anahir - 26.8.2014 15:21

sharon: vždyť říkám že vím, že to nikomu neupíráš.smajlik - 68
Depka a dprese je zásadní rozdíl.
a ten článek je jak od debila, protože každej, kdo se tím zabývá, tak ví a je to prokázáno, že všechny tyto pseudorady nemocnému jen přitěžují, protože není schopen je realizovat a těžce nemocného mohou dovést až na konečnou. A to je docela nebezpečná hra s lidským životem.

Tragedií je, že zdravým lidem chybí trocha té lidské empatie. Trošku snahy se vcítit.

Máš v životě veliké štěstísmajlik - 45, že toto onemocnění neznáš a zřejmě ho nemá ani nikdo z blízkých, protože zdraví lídé nemají ani představu, co to udělá s celou rodinou.

upřímně přeji všem, kteří to nepoznali jak u sebe tak u blízkých, aby to tak zůstalo napořád.
skutečně to není nic, co by si člověk hýčkal.
Naštěstí, tím, že se o tom mluví, píše, tak mnoho vyléčených nebo v remisi, s velkým pochopením pomáhají těm, kteří onemocněli.

 
sharon
sharon - 26.8.2014 14:37

Anahir: hanulindak: říkám že to nikomu neupírámsmajlik - 66smajlik - 66.....titulek článku je jasný proto píšu že mě to jako od debila nepřijde....smajlik - 34smajlik - 26
já jsem prostě na slovo "depka" alergická....nezblázním se ale z toho....smajlik - 26

 
hanulindak
hanulindak - 25.8.2014 22:41

sharon: znám deprese a přepych to není,klidně ho někomu přenechám a půjdu se do přírody zasmát,ale obávám se,že to jako prevence nebude stačit

 
hanulindak
hanulindak - 25.8.2014 22:29

babkatapka: máš naprostou pravdu

 
Anahir
Anahir - 25.8.2014 18:37

sharon: a ty rady z článku jsou jak od debila, protože kdo zná skutečně toto onemocnění, ví, že nepomáhá.
to pomáhá na běžný smutek, nikoliv na chemickou změnu v mozku.
Krevní obraz si taky nesrovnáš filmovou komedií.

 
Anahir
Anahir - 25.8.2014 18:34

sharon: ale vždyť jo, já vím že nikomu nic neupíráš, jen se prostě bavíme...

Víš, člověk, kterej ti řekne, já mám ale depku, tak ten ji zaručeně nemá.
Takto se choroba skutečně neprojevuje. Skutečně depresivního člověka nemusíš v pracovním kolektivu a ani běžném společenském kolektivu (nemyslím silně důvěrný) ani poznat, většinou se to dozvíš, když si sáhne na život a pak se všichni diví, že nic nepoznali, proč něco neřekl....No neřekl, nedokáže to (projev nemoci).

abych ti pravdu řekla, to, co jsi sem přepsala...to je jen povrchní pohled toho člověka co to psal...znám ženy, jak to píše, v obecních bytech, s obyčejnou prací a přesto onemocní.

Ona je to totiž nemoc, kterou zdravý člověk nedokáže pochopit, nemá měřítko čím by to porovnal (zlomená noha je vidět, zlomená páteř má viditelné následky), ale toto je neviditelné. Je zcela normální že zdraví lidé to nedokáží chápat.
Tato nemoc tu byla vždy a o čem se nemluví, co se tutlá, to jakoby neexistovalo. neví se o tom, je toho tedy málo nebo vůbec...
Když se o tom začne mluvit, zcela logicky se řekne - ale dřív to nebylo...

Chápu lidi, co tím neprošli, že tomu nerozumí a nejsou ani schopni tomu rozumět. Jak by mohli. Měli štěstí.
Ten kdo píše takové články (jak sem tak to co jsi přepsala) jsou zcela viditelně lidé, co tím neprošli. To je pak tak snadné....Kdyby ano, nikdy by takto nepsali. zjistila jsem, že lidé, kteří tím prošli a nezemřeli, mají spíše potřebu pomoci a pochopit než odsoudit.

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-26
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 146666.
Archiv anket.