Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Šťáva plná vitaminů

Šťáva plná vitaminůPřipravte si domácí šťávu, která bude chutnat celé rodině...
pošlete nám recept

Co je crohnova choroba?

Co je crohnova choroba?

crohnova chorobaV současné době plném spěchu, špatným stravováním, fyzickou i psychickou vyčerpaností, ale také vývojem civilizace, náročností zaměstnání, se objevují civilizační onemocnění, a jedním z nich je i Crohnova choroba. Tato nemoc postihuje různé části trávicího ústrojí a je nevyléčitelná. Ovšem nemoc jde udržet v neaktivní fázi a vést tak spokojený život. Jak se Crohnova choroba projevuje, jaké jsou její příčiny vzniku a jak probíhá léčba, vám prozradí následující text.

Crohnova choroba je patří mezi idiopatické střevní záněty IBD. Jedná se o nespecifické zánětlivé onemocnění trávicího ústrojí, kdy se zánět nejčastěji vyskytuje v oblasti tenkého nebo tlustého střeva, vzácně pak v oblasti jícnu a ústní dutiny. Tato nemoc vzniká na základě imunitních procesů a genetických predispozic. Nejčastějším spouštěčem bývá virová nebo bakteriální infekce.

Věk a nejčastější výskyt

Počet lidí, kteří trpí Crohnovou chorobou je stále větší. V České republice je kolem 50 000 trpících touto nemocí. Přesný počet není znám a jsou čísla pouze orientační, jelikož Crohnova choroba se objevuje u mladých lidí ve věku 15 – 25 let, kteří své zdravotní problémy většinou řeší až po akutních bolestech. Z epidemiologických studií jasně vyplývá, že Crohnova nemoc se častěji objevuje v zemích severu, nežli jihu a v zemích ekonomicky vyspělých a v bělošské populaci.

Příčiny

Bohužel přesné příčiny u této nemoci nejsou zcela jasné a známé. Crohnova nemoc je různorodým onemocněním, kdy příčinou je několik faktorů. V současné době existuje několik teorií, ale ani jedna z nich není zcela přesná a jednoznačně prokázaná. Výzkumy ovšem prokázaly, že největší roli hrají 3 faktory:

· autoimunitní reakce těla

· genetické předpoklady

· životní prostředí

Vliv sehrávají i vnější faktory jako strava, psychologické faktory a životní styl, například kouření sehrává poměrně důležitou roli jak v příčinách, tak i v průběhu samotné léčby.

Příznaky a projevy choroby

Onemocnění je chronické, tedy nevyléčitelné a probíhá ve střídajících se obdobích, kdy je nemoc aktivní nebo ve fázi tzv. remise, kdy se vůbec neprojevuje. Změny stavu přichází náhle a i s pravidelnými kontrolami jim nelze předejít. Mezi nejčastější příznaky patří

· průjem

· bolest břicha

· křeče v břiše

· snížená chuť k jídlu, ztráta hmotnosti

· krev ve stolici

· zvýšená teplota

Pokud se takové obtíže objevují v pravidelných intervalech nebo ve dlouhých intenzivních časových intervalech, nejdéle dva dny, je nezbytné navštívit lékaře, nejlépe oddělení gastroenterologie.

Vyšetření

Diagnostika Crohnovy nemoci je poměrně obtížná a nelze ji určit na základě pocitů pacienta a příznaků. Je potřeba důkladné diagnózy, která se skládá ze tří částí.

· Vyšetření pacienta probíhá na základě fyzikálního vyšetření, kdy se věnuje největší pozornost břichu a konečníku, sleduje se i kůže, sliznice, oči a klouby, na kterých se Crohnova nemoc také projevuje.

· Laboratorní vyšetření má vyloučit jiné střevní onemocnění, přítomnost infekce, ale také vyhodnotit případné výživové komplikace, jako chudokrevnost, nedostatek železa nebo krevní bílkoviny.

· Morfologická vyšetření, která se dělí na rentgenologická vyšetření trávicí trubice a na endoskopická vyšetření, jako gastroskopie, enteroskopie a koloskopie.

Léčba

Crohnova nemoc se projevuje širokým spektrem příznaků a komplikací a je nutné k léčbě přistupovat individuálně a vybrat tak nejvhodnější léčebné postupy. Gastroenterolog tak zahájí individuální komplexní léčený postup a pravidelně sleduje vývoj a výsledky léčby. Léčba se skládá z konzervativní a chirurgické léčby.

· nutriční postupy (výživa, strava)

· farmakoterapii (léčba medikamenty)

· endoskopická léčba ( koloskopie, gastroskopie atd.)

· psychologická a sociální léčba

Komerční článek


24.2.2015   Rubrika:   |   Komentářů 0   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Co je crohnova choroba?

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 127875.
Archiv anket.