Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Něco o drahokamech – 1. díl

Drahokamy

Drahé kameny provázejí člověka již po tisíciletí. Už v mladší době kamenné byly drahé kameny používány jako ozdoba a intuitivně byla pociťována jejich vnitřní síla. Lidé věřili, že mají vliv na jejich zdraví, štěstí a osud. Hlubší poznání vlivu jednotlivých drahých kamenů na člověka přinesly již prastaré kultury: Sumer, Mezopotámie, Babylon, Egypt, od kterých čerpali své znalosti Řekové a Římané.


Jedno z nejstarších svědectví o magickém upotřebení drahých kamenů pochází od Sumerů ze 4. tisíciletí před Kristem. Takzvané „zázračné kameny“, přinášející štěstí a dodávající pozitivní energii, byly tehdy všeobecně oblíbeny. Už v té době byly rozšířeny i vědomosti o jejich léčebných účincích.


Symbolem věčnosti, nehynoucí krásy a lesku, které jinak náležely pouze bohům, byly drahé kameny ve starém Egyptě. Tehdy se pokládaly mrtvým do hrobu jako ochrana a průvodci na cestu na onen svět. Po vypreparování vnitřností uložených do kanop bylo tělo vysušeno pomocí přírodní sody, zašito, potřeno cedrovým olejem a ovázáno lněnými obinadly s pryskyřičnou pastou. Pak byla mumie ozdobena šperky, náhrdelníky, prsteny a ochrannými amulety. Do hrobu dávali Egypťané zesnulým věci denní potřeby, to znamená i různé poklady. Nové rentgenové průzkumy prokázaly, že uvnitř mumií jsou ukryty další nesmírně cenné poklady. Některým mumiím byly do očních důlků vsazeny drahokamy. Některé jsou vyplněny vypracovanými šperky ze vzácných kovů a drahokamů. Tyto skvosty se našly například u faraóna Ameophise I., Setiho I. a Thutmose III. V tělesných dutinách se nacházejí amulety v podobě skarabů a drahokamových soch. Egyptští kněží zdobili své šaty a okolí drahými kameny, aby se tak spojili s božími silami a propůjčili svým slovům a gestům větší účinnost.


Ve staré Číně bylo možné si za určitým účelem drahé kameny vypůjčit. Indiáni mnoha různých kmenů u sebe nosili váček s drahokamy a jinými předměty, považovanými za posvátné, které měly spojovat duši i ducha s pozemskými a nebeskými silami.


Krása a péče o krásu přesahuje čas. Historie a legendy nám vypravují o kosmetických ingrediencích používaných v dávných dobách. V Indii jsou připomínány Mogulské královny, které oplývaly pověstnou přirozenou krásou a schopností svou krásu uchovávat a zvyšovat. Historické záznamy podávají informace o látkách, které tyto královny používaly. Vůně, parfémy, oleje a též drahokamy a polodrahokamy byly pomocníky krásy. Je známo, že se na pleť používal prášek z perel, zatímco diamantový prach byl použit jako melír. Smaragdový, safírový a tyrkysový prášek dodával krásu očím v očních stínech.

drahokamDrahé kameny jako ozdoba hlavy nebo zasazené do koruny byly užívány panovníky a panovnicemi téměř ve všech dobách. Tomu, kdo je nosil, dodávaly vesmírnou energii přijímanou shora, aby ji mohl předávat svému lidu. K podobnému účelu sloužil i trůn, zdobený drahými kovy a kameny, na který se panovník či panovnice usazovali k provádění všech vladařských úkonů. Chrámy a kostely byly rovněž často bohatě zdobeny drahokamy. Jejich čisté vibrace měly návštěvníkům těchto posvátných míst darovat klid a zdraví a připravit jejich duši na přijetí božího světla.


K významnému zájmu o drahé kameny dochází v Evropě ve středověku, vrcholil v období renesance. Nastupující období osvícení odsoudilo drahé kameny pouze do úlohy šperku a vysmálo se všem naukám o jejich působení. Přesto je dodnes využívají afričtí šamani ke svým rituálům, Tibeťané a Indiáni pro léčbu nejrůznějších nemocí.

Drahokamy tedy hrály ve všech dobách významnou roli. Nejsou to jen šperky. Jsou svědectvím moci, bohatství, královského lesku, ducha, nesmrtelnosti, nejvyšší ochrany, naplnění života... Také přinášejí štěstí, léčí, jsou nositelé energie, světla, jsou zprostředkovatelé a symboly lásky.


Síla a energie kamenů se používá již od pradávna, například při obřadech a rituálech. Předměty, které jsou nabity zvláštními silami, jako meče, poháry, hole, koruny, kříže, opasky, brnění nebo magické šperky, jsou často posázeny drahými kameny. U těchto magických rituálních předmětů je jednak důležitý kov, který se používá ke zhotovení, ale hlubší tajná síla spočívá v zapracovaných drahokamech. Kameny mohou také vejít do rezonance s lidským energetickým polem a působit léčivě.


Magická síla kamenů může značně zesílit, když jej vhodná osoba ve zvláštním procesu nabije či posvětí. Nemusíme se však setkat jen s pozitivním účinkem těchto sil. Stačí, aby kameny byly nabity negativní energií, a pak můžou spíše škodit než pomáhat, a to nejen po krátkou dobu, ale po celá tisíciletí, a jejich účinek se může stále více rozvíjet.


Dnes lze tedy pozorovat, jak se neustále rozšiřuje vědomé používání drahých kamenů při léčení, meditaci a harmonizaci ducha a duše. Litoterapie se stává pomalu, ale jistě uznávanou léčebnou metodou.

 

Informace čerpány z:
Základní kniha o drahokamech a hvězdách (Shalila Sharamon-Bodo J.Baginski)

Skrytá moc drahých kamenů (Josef Pavel Kreperát)

Monicca

Léčivá moc drahých kamenů:


15.2.2006   Rubrika:   |   Komentářů 8   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3,1/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

Související odkazy:

 

Diskuse ke článku - Něco o drahokamech – 1. díl

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77195.
    Archiv anket.