Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Akvamarín, oblíbený kámen námořníků

Akvamarín, oblíbený kámen námořníků

Dnes bych vám ráda představila drahokam, který je mi milý pro svou barvu a jemnost a navozuje v mé mysli velmi příjemný letní „prázdninový“ pocit uvolnění a odpočinku. Jde o akvamarín, který nosím jako přívěsek na krku.


Podle středověkých astrologů měl schopnost chránit před nepřáteli a zklidnit rozbouřené moře. Námořníci ho vhazovali do rozbouřeného moře jako oběť bohům. Již od 14. století byl využíván jako vhodný materiál pro broušení čoček do brýlí.


Akvamarín je jednou z odrůd berylu. Má světlemodrou až modrozelenou barvu – barvu moře, v němž se odráží bezmračná obloha. Z toho je odvozen i jeho název – aqua marina. Mezi beryly patří také smaragd se svou sytě zelenou barvou, žlutý až žlutozeleně zlatý heliodor a růžový morganit.


 

akvamarinSvětoznámá naleziště akvamarínu jsou v Brazílii, krásné akvamaríny pocházejí i z Madagaskaru. Mají tmavomodrou barvu, ale jsou i zelené až smaragdově zelené. Akvamaríny severoamerické jsou ze států Colorado, Maine a Kalifornie. Ruské pocházejí z Uralu a Zabajkalí, pěkné jsou na Ukrajině. Jsou známy i výskyty v Zimbabwe, Tanzánii, Namibii, Mozambiku, Keni, JAR, ale i na Srí Lance, v Barmě, Indii a v novější době i v Pákistánu, Afgánistánu, Číně a Austrálii. V Evropě se vyskytují v Irsku a Norsku.


Akvamaríny byly osazovány do královských šperků. Například v anglické královské koruně je zasazen akvamarín o hmotnosti 184g. Jen pro zajímavost: zatím největší krystal akvamarínu drahokamové kvality je 48,5cm dlouhý a 110,5kg těžký a byl nalezen v roce 1910 v Minas Gerais v Brazílii. Velký broušený brazilský akvamarín (988 karátů) je i v Národním muzeu v Praze.

 

Akvamarín je kámen mystiků a hledání čistého srdce. Jeho krásná vodní záře vnáší světlo do naší duše a vede nás k čistotě mysli, cudnosti a nevinnosti. V období smutků a splínů nás pozitivně ovlivňuje svým jasem a vnáší do našeho nitra světlo a naději.


Již ve starověku byl akvamarín kámen vizionářů, mystiků a léčitelů. Byl používán k nahlížení do budoucnosti. Ten, kdo ho vlastnil, udržoval si s jeho pomocí věčné mládí, partnerovu věrnost, lásku a štěstí v životě. I dnes jeho očistná zář vnáší do naší mysli pocit spokojenosti, zmírňuje podrážděnost a agresivitu, zajišťuje rovnováhu.


Působí v oblasti centra hrdla, odstraňuje blokády tvořené nečistými myšlenkami a hrubými výrazy. Pročišťuje hlas a projasňuje slova,akvamarin b podporuje léčbu horních cest dýchacích a sliznic, zmírňuje kašel, astmatické stavy, průběh černého kašle a záškrtu. Ovlivňuje a upravuje funkci žláz, uvolňuje napětí v šíji. Valounek akvamarínu vložený do úst zmírňuje bolesti čelistí, dásní a zubů. Položíme-li větší krystal do centra třetího oka a menší ploché oblázky na víčka, posilujeme vnitřní a vnější zrak. Při žaludečních a jaterních problémech pokládáme kámen na solar plexus. Také můžeme pít na lačný žaludek několik doušků akvamarínové vody. Tu lze používat i na potírání kožních zánětů a alergie.


Jelikož akvamarín patří mezi kameny, které na přímém slunci rychle ztrácejí svou barvu, nabíjíme ho, po důkladné očistě vodou, již nabitým horským křišťálem, umístěným mimo dosah přímých slunečních paprsků. Nemáme-li k dispozici křišťál, můžeme ho nabíjet volně na denním světle bez přímého dosahu slunce. Některé prameny doporučují nabíjení akvamarínu za svitu měsíce.


Podle astrologů je kamenem Vodnářů, Ryb, Vah a Blíženců.


Zdroje

Josef Pavel Kreperát: Skrytá moc drahých kamenů

Shalila Sharamon, Bodo J. Baginski: Základní kniha o drahokamech a hvězdách

Rudolf Ďuďa, Luboš Rejl: Svět drahých kamenů

 

Monicca


29.3.2006   Rubrika:   |   Komentářů 13   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Akvamarín, oblíbený kámen námořníků

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77195.
    Archiv anket.