Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Šťáva plná vitaminů

Šťáva plná vitaminůPřipravte si domácí šťávu, která bude chutnat celé rodině...
pošlete nám recept

Akvamarín, oblíbený kámen námořníků

Akvamarín, oblíbený kámen námořníků

Dnes bych vám ráda představila drahokam, který je mi milý pro svou barvu a jemnost a navozuje v mé mysli velmi příjemný letní „prázdninový“ pocit uvolnění a odpočinku. Jde o akvamarín, který nosím jako přívěsek na krku.


Podle středověkých astrologů měl schopnost chránit před nepřáteli a zklidnit rozbouřené moře. Námořníci ho vhazovali do rozbouřeného moře jako oběť bohům. Již od 14. století byl využíván jako vhodný materiál pro broušení čoček do brýlí.


Akvamarín je jednou z odrůd berylu. Má světlemodrou až modrozelenou barvu – barvu moře, v němž se odráží bezmračná obloha. Z toho je odvozen i jeho název – aqua marina. Mezi beryly patří také smaragd se svou sytě zelenou barvou, žlutý až žlutozeleně zlatý heliodor a růžový morganit.


 

akvamarinSvětoznámá naleziště akvamarínu jsou v Brazílii, krásné akvamaríny pocházejí i z Madagaskaru. Mají tmavomodrou barvu, ale jsou i zelené až smaragdově zelené. Akvamaríny severoamerické jsou ze států Colorado, Maine a Kalifornie. Ruské pocházejí z Uralu a Zabajkalí, pěkné jsou na Ukrajině. Jsou známy i výskyty v Zimbabwe, Tanzánii, Namibii, Mozambiku, Keni, JAR, ale i na Srí Lance, v Barmě, Indii a v novější době i v Pákistánu, Afgánistánu, Číně a Austrálii. V Evropě se vyskytují v Irsku a Norsku.


Akvamaríny byly osazovány do královských šperků. Například v anglické královské koruně je zasazen akvamarín o hmotnosti 184g. Jen pro zajímavost: zatím největší krystal akvamarínu drahokamové kvality je 48,5cm dlouhý a 110,5kg těžký a byl nalezen v roce 1910 v Minas Gerais v Brazílii. Velký broušený brazilský akvamarín (988 karátů) je i v Národním muzeu v Praze.

 

Akvamarín je kámen mystiků a hledání čistého srdce. Jeho krásná vodní záře vnáší světlo do naší duše a vede nás k čistotě mysli, cudnosti a nevinnosti. V období smutků a splínů nás pozitivně ovlivňuje svým jasem a vnáší do našeho nitra světlo a naději.


Již ve starověku byl akvamarín kámen vizionářů, mystiků a léčitelů. Byl používán k nahlížení do budoucnosti. Ten, kdo ho vlastnil, udržoval si s jeho pomocí věčné mládí, partnerovu věrnost, lásku a štěstí v životě. I dnes jeho očistná zář vnáší do naší mysli pocit spokojenosti, zmírňuje podrážděnost a agresivitu, zajišťuje rovnováhu.


Působí v oblasti centra hrdla, odstraňuje blokády tvořené nečistými myšlenkami a hrubými výrazy. Pročišťuje hlas a projasňuje slova,akvamarin b podporuje léčbu horních cest dýchacích a sliznic, zmírňuje kašel, astmatické stavy, průběh černého kašle a záškrtu. Ovlivňuje a upravuje funkci žláz, uvolňuje napětí v šíji. Valounek akvamarínu vložený do úst zmírňuje bolesti čelistí, dásní a zubů. Položíme-li větší krystal do centra třetího oka a menší ploché oblázky na víčka, posilujeme vnitřní a vnější zrak. Při žaludečních a jaterních problémech pokládáme kámen na solar plexus. Také můžeme pít na lačný žaludek několik doušků akvamarínové vody. Tu lze používat i na potírání kožních zánětů a alergie.


Jelikož akvamarín patří mezi kameny, které na přímém slunci rychle ztrácejí svou barvu, nabíjíme ho, po důkladné očistě vodou, již nabitým horským křišťálem, umístěným mimo dosah přímých slunečních paprsků. Nemáme-li k dispozici křišťál, můžeme ho nabíjet volně na denním světle bez přímého dosahu slunce. Některé prameny doporučují nabíjení akvamarínu za svitu měsíce.


Podle astrologů je kamenem Vodnářů, Ryb, Vah a Blíženců.


Zdroje

Josef Pavel Kreperát: Skrytá moc drahých kamenů

Shalila Sharamon, Bodo J. Baginski: Základní kniha o drahokamech a hvězdách

Rudolf Ďuďa, Luboš Rejl: Svět drahých kamenů

 

Monicca


29.3.2006   Rubrika:   |   Komentářů 13   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Akvamarín, oblíbený kámen námořníků

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 146263.
Archiv anket.