Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!Od vánočních svátků nás dělí už jen pár týdnů, a tak je třeba začít s klasickými přípravami, které jsou nezbytné pro to, abychom tento čas mohli využít k plnohodnotnému odpočinku a pohodě. Nejde však pouze o generální úklid a nákup vánočních dárků...
pošlete nám recept

Je Álois zakladatelem brněnského hantecu?

Je Álois zakladatelem brněnského hantecu?

Dnes se konečně mohu vrátit k jednomu dopisu, který se týká pradědečkova pobytu v sovětském Rusku a jeho bojů o Transsibiřskou magistrálu.

Zkoušela jsem ty krátké zprávy psané na cárech balicího papíru přečíst už dřív, ale u nich žádný slovník nebyl nic platný. Dlouho sice dráždily mou zvědavost, byly však psány tajnou řečí a rozluštěny mohly být teprve tento týden.

Přijela k nám návštěva z Brna, Martinovi vzdálení bratranci Laďa a Jarek. Vypravili se totiž se svými kocábkami na Krhanické peřeje na Sázavě, a protože je to kousek od nás, zastavili se na návštěvu. Rodina je bouřlivě uvítala, děti se už vrátily z tábora, i od babičky a dědy. Měli jsme rodinnou oslavu.

Zdaleka ne všichni dnešní Brňáci umí mluvit hantecem, ale oni dva ano. Zvlášť Jarek je odborník, toho prý učil sám Franta Kocourek.

Když jsem jim ukázala ty tajemné lístečky, dokonce i oni se zarazili. Jarek mě poučil, že některá slova v hantecu mají ustálený význam, zatímco u jiných význam pochopíme teprve ze souvislostí. Mluva nebo zpráva v hantecu vyžaduje intelekt schopný luštit hieroglyfy nebo číst stopy v divočině. A tím spíš tyto lístky, na kterých je hantec ve své nejstarší verzi.

Ani pro Jarka tedy čtení nebylo jednoduché. Byla to kolektivní a v pravdě detektivní práce. Bylo při ní nutno hledat na internetu i zalistovat v podrobných Dějinách XX. století. Jarek ale odvedl práci skutečně brilantní.

Tak jsme se zabrali do práce, až Jarek s Laďou uznali, že už nemá cenu jet na Sázavu v noci. Neměli důvod litovat, děvčata grilovala uzeniny a ražniči a kluci zaběhli s batohy pro pivo.

Ráno jsme v luštění pokračovali. A výsledek práce?

 

Půl roku jsem si například lámala hlavu, proč by Áloisův přítel Jaroslav upozorňoval na to, že jistý slovenský herec okukuje brněnský hrad. Zejména když se ten herec narodil x let po smrti Jaroslava. Byla snad Jaroslav jasnovidec?

Ta zprávička v hantecu zní: LASICA ŠVIDRÁ NA ŠPILAS. PITĚR BUNTOŠÍ, CÁLUJOU CUMBAJŠPÍL MAGLAJS. BERTE SICHR A ZDEKUJTE ŠVÍCU DO ESTRU. BETÁLNĚ AŽ DO FERENCPORTU.

Jarek mě poučil, že Lasica v žádném případě neznamená toho herce. V Rusku a s přihlédnutím k tehdejší politické situaci se musí jednat o pokus o státní převrat v Omsku roku 1918. Lasice kolčava jistě znamená bělogvardějského generalissima Kolčaka. Ovšem Kolčak samozřejmě nechtěl dobýt brněnský hrad! Špilas sice znamená Špilberk, ale také sídlo vlády. Kolčak se tedy chce chopit moci v Rusku a obsadit Kreml.

Překlad zprávy po troše úsilí tedy zní takto: Kolčak chce obsadit Kreml. V Sankt Petěrburgu vypukla panika, očekává se občanská válka. Buďte opatrní a odvezte sestřičku dál na východ. Nejlépe až do San Francisca.

Sestřička je samozřejmě princezna Anastázie.

Někdy se pod nenápadnou zprávičkou skrývalo velké drama a boj na život a na smrt. Jako v této: NA CIRKLBAJKLU DO NAS NAPASOVALI ROTŠTERNI. DYZENTÝRUJEME! MELDUJEME SICHR VYFUTROVAT! ČUGÁLA NA ŠROT. ŠÍNVECHTR.

Což Jarek přeložil takto: Na Krugbajkalce nás přepadla Rudá armáda. Jsme v průseru! Potřebujeme nutně posily! Lokomotiva je zničená. Traťová hlídka.

Zde jsem měla na překladu zásluhu i já. Půl dne trvalo, než jsem zjistila, že „Cirklbajkl“ je šifra pro Krugbajkalku. To je úsek Magistrály na jižním břehu Bajkalu, kde dva roky probíhaly ty nejkrutější boje. Legie však Magistrálu uhájila až do svého odvolání a nalodění ve Vladivostoku v roce 1919. Po celou dobu, kdy legie ovládaly Magistrálu, existovala vedle bolševiků a bělogvardějců ještě jakási nezávislá demokratická republika Sibiř. Během roku 1919 čs. legie vystřídali američtí mariňáci. Tak to jsme se v dějepise také neučili! Jenže pro historické bádání zde není prostor.

Tak dál. Byly zde i neoficiální zprávy soukromého, leckdy humorného, až intimního obsahu. Například: MAM UTRUM FEDROVAT GÁBL ZA LOVE. DRŽÍME LUFT VE ŠPÓRNĚ. HELFNI!

(Nemůžu nakupovat proviant za hotové. Nejsou finance. Pomoz!)

ZARACH! CIFRŠPIÓN HAPRUJE NA BETLI S DYZENTEM A JE TROP.

(To nejde! Pokladník onemocněl úplavicí a je na tom zle.)

CO FOTR?

( A co Táta? – rozuměj velitel)

KOFR ULOMIL KRÁPNÍK V ZÁSUVKÁRNĚ. RANO VZAL VRTULI NA HOŠPIC. BER FIŠTRÓN. ZASEKNI TOMAHAVK A HRAJTE BETLA!

(Velitel chytil kapavku v nevěstinci. Ráno odjel do nemocnice. Mysli! Vezmi to na dluh a nějak se už vymluv!)

Jindy zpráva dokumentovala stav nejvyšší nouze: INDIÁNI SÓ V MANÉŽI! ULETĚLY NAM VČELY, ESLI  NENAROJÍŠ, BEREME DRAKA!

(Obklíčili nás Rudí! Došla munice, jestli nám nějakou nepošleš, budeme muset ustoupit!)

Korespondenci i pobyt v Rusku zřejmě ukončila instrukce od Jaroslava: SERTE NA FRANCKA! ŠTEFI VZAL DRÁHU NA ARŠLOK. VEMTE ŠVÍCU A PŘEBROĎTE!

(Nečekejte na transport do Francie! Štefánek odjel do Evropy. Přepravte princeznu do Ameriky!)

Překládání a hodování nám zabralo celý víkend. Jo a co Hromci? Do Krhanic se nedostali. Vyspavajó opicu. Špica!

 

Jana Š.


17.7.2006   Rubrika:   |   Komentářů 3   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Je Álois zakladatelem brněnského hantecu?

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 399801.
Archiv anket.