Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Kdo vymýšlí vynálezy? Vědci? Ne, spisovatelé!

kniha_navrat_z_hvezd

Vždycky jsem měla ráda sci-fi. Prvopočátek mojí obliby tohoto žánru se datuje někde kolem páté třídy základní školy, kdy jsem ve školní čítance našla povídku Raye Bradburyho z jeho sborníku Marťanská kronika. Určitě si vybavíte sugestivní příběh popisující prázdný dům po jaderné katastrofě, kdy na světě už nejsou žádní lidé, ale domácí spotřebiče fungují dál. Robotický vysavač sám jezdí po domě, kávovar sám vaří kávu, osvětlení se samo zapíná... Že vám na tom nepřipadá nic sci-fi? Mně už dnes také ne, ale tehdy, v sedmdesátých letech minulého století, pro mne byla vize robotického vysavače a podobných vymožeností zcela nepředstavitelná. A já si vzpomínám jen na svůj bezbřehý obdiv k fantazii spisovatele. Kde by mne napadlo, že o nějakých 35 let později bude mít můj bráška doma svůj vlastní robotický vysavač, že naprogramované osvětlení bude zcela běžně dostupnou záležitostí, o automatických kávovarech ani nemluvě.

 

Jakkoli se technický pokrok žene skoro světelnou rychlostí kupředu, určité věci ze sci-fi knížek pro mne zůstávaly nepředstavitelné. Možná proto, že působily spíše legračně. Dodnes mám a občas si znovu přečtu další svou oblíbenou knihu, kterou jsem čítávala ještě jako dítě a kterou jsem si na celý život zamilovala. Je od polského spisovatele Stanislava Lema a jmenuje se Návrat z hvězd. Popisuje příběh kosmonautů, kteří se po 130 letech vrátí z vesmírné cesty na Zemi a jsou v novém světě zcela ztraceni. Život je úplně jiný, technicky civilizace pokročila o takový kus, že kosmonauti nejsou schopni se s tím srovnat, změnil se jazyk, zvyky, dokonce i lidské chování díky metodě zvané „betrizace“, která člověka zbavuje agresivity, ale i odvahy překonávat riziko.

 

Ale abych se vrátila k tématu. První české vydání knihy Návrat z hvězd vyšlo v roce 1961. Určitě vás zaujme, že Stanislav Lem už tehdy popisoval něco, co se velmi nápadně podobá dnešnímu 3D kinu. V knize je tento typ zábavy nazýván jako „real“. Ovšem za úplně největší lahůdku považuji něco, u čeho jsem se při čtení knihy pobaveně usmívala, neboť mi to přišlo vtipné a absolutně nereálné. Autor tomu říká „plastování“. Po návratu kosmonautů na zem už neexistovaly klasické oděvy. Každý měl doma několik lahví se sprejem a mohl si nástřikem na tělo vyrábět jednotlivé kusy oblečení sám. Nebo mohl zajít do salónu, kde mu oděv vytvořili specialisté na „plastování“. Asi si umíte představit můj údiv, když jsem se vloni dočetla, že španělský designér a inženýr Manel Torres, ve spolupráci s vědci z londýnské Imperial College, vyvinul sprej, který při styku s tělem produkuje bezešvou textilii. V září 2010 představil dokonce celou kolekci šatů ze spreje.

saty_sprej_muzSprej se skládá z krátkých vlněných a lněných vláken a akrylových polymerů, které je drží pohromadě, a rozpouštědel, které celou směs udržují v tekuté formě. Vše se prožene přes sprej s tryskou pod vysokým tlakem. Zbytky rozpouštědla se tak rychle vypaří a na holém těle zůstane látka.

A jak se vyrábějí šaty? No přece přesně tak, jak to popsal Stanislav Lem ve své knize: jednoduše na sebe nastříkáme zvolený model. Zpočátku to vypadá, jakoby tělo někdo pomaloval, ale za chvíli se utvoří textilie. Zkušené osobě trvá výroba trička asi 15 minut. Vyrobený model lze z těla sundat, dále jej nosit i prát v pračce s ostatními věcmi.

 

Chcete vidět, jak vypadá správná technika nástřiku? Tady je krátké video:

http://www.youtube.com/watch?v=ScvdFeh1aOw

 

A teď mi řekněte: Inspirují se vědci a technici u spisovatelů? Pokud ne, kde berou inspiraci? A kde berou spisovatelé sci-fi a i někteří umělci svou nesmírnou invenci, díky níž dokážou předpovídat, jak bude svět vypadat o desítky nebo někdy i stovky let později, jako například slavný Leonardo da Vinci. Někde jsem četla teorii, že se vrátil z budoucnosti, a proto dokázal navrhnout plány technických vynálezů, které spatřily světlo světa až o nějakých pět set let později.

 

Máte taky nějaký naprosto šílený nápad na něco, co by mohlo v budoucnosti fungovat, ale momentálně to vypadá zcela nereálně? Já osobně doufám, že se dožiji teleportace. Už mi totiž skutečně leze ne nervy vysoká cena benzínu :-)

 

Kadla


19.8.2011   Rubrika:   |   Komentářů 46   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Kdo vymýšlí vynálezy? Vědci? Ne, spisovatelé!

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-47
Ťapina
Ťapina - 19.8.2011 13:15

Když už se probírají ty vynálezy ze sci-fi a jejich možnost uvedení do praxe, tak bych doporučila knihu Ondřeje Neffa Tušení podrazu smajlik - 42 O takovém pěkně nadupaném mobilním telefonu.

 
anadir
anadir - 19.8.2011 12:13

Z Hvězdných válek bych si vybrala Hana Sola... smajlik - 42

 
Riki
Riki - 19.8.2011 11:44

Kočkomilka: jj, Hvězdné války... tam bylo taky plno zábavných technologií, od kterých možná dnes není fakticky daleko.

Existuje teorie, že to, co jakože sci-fi vidíme v amerických filmech, je technologie, kterou americká armáda běžně používá už 5 let, i déle. Akorát se o tom nezmiňuje.

 
Kočkomilka
Kočkomilka - 19.8.2011 11:24

Kadla: on by si určitě zavolal kámoše na výpomoc-třeba G.Cloonyho.smajlik - 68
Sci-fi mě nikdy nebralo, vydržím tak maximálně Hvězdné války, ale manžel by si tady s váma souzněl.

 
Kadla
Kadla - 19.8.2011 11:01

Riki: Chudák malej. Už teď je mi ho líto smajlik - 34

 
Riki
Riki - 19.8.2011 10:59

Kadla: to by ovšem například u Brada Pitta v ložnici bylo taky dost narváno. smajlik - 34

 
Kadla
Kadla - 19.8.2011 10:53

Riki: No, ale za výhody bych považovala možnost noční teleportace do náručí nějakého idola smajlik - 34

 
Riki
Riki - 19.8.2011 10:50

Kadla: tak já nechtěla hned všem připisovat ty mrzké materiální pohnutky. smajlik - 42 Ale je jasné, že by pak ztratily smysl veškeré zámky, zabezpečovací zařízení, banky, pojišťovny... Vymizel by obsah pojmu "osobní" a "soukromé". Nikdy by si nikdo nemohl být jist, že někdo cizí nebyl v jeho koupelně a hanebným způsobem nezneužil jeho kartáček na zuby.

 
Kadla
Kadla - 19.8.2011 10:46

Riki: A což teprv, jaká tlačenice by vznikla v trezoru národní banky... smajlik - 34

 
Riki
Riki - 19.8.2011 10:44

Ťapina: rychlý vlak tě nedostane kupříkladu na vrchol Milešovky, tam musíš po svejch. smajlik - 26 Dovedu si představit, že by třeba vznikla dost tlačenice na vrcholu Everestu, tam by se chtěl z pustý zvědavosti teleportovat každej. smajlik - 42

 
Kadla
Kadla - 19.8.2011 10:44

Riki: No, já to "vznášecí auto" viděla včera v novinkách, a moc to nevypadalo, že by to mohlo i vzlétnout smajlik - 34. Video končilo tím, že auto sedělo na zemi, pán seděl v autě a hýbal ploutevemi nebo jak se tomu říká, co má letadlo na křídlech smajlik - 34

 
Riki
Riki - 19.8.2011 10:42

Johanka74: mno, vznášedlo, co uletí 200 metrů, to mi neřeší dojíždění do práce na 100 km. smajlik - 42 Ale budiž, první vlaštovka. smajlik - 16

 
Riki
Riki - 19.8.2011 10:39

Kadla: v tomto smyslu je zajímavá myšlenka v románu Spektrum od Lukjaněnka. Tam se teleportovalo na cizí planety, ale cestující musel zaplatit příběhem. Svým vlastním, originálním, vlastnoručně vymyšleným příběhem, který odvyprávěl "vrátnému" u teleportovací stanice, a když to nebylo dostatečně zajímavé, měl smůlu, nepustili ho nikam. smajlik - 42 To by myslím mnoho jedinců nikdy neodcestovalo...

 
loupák
loupák - 19.8.2011 10:36

Riki 10:21 : já se tolik bojím smrti,že doufám až budu stařičká(jestli se toho dožijusmajlik - 16)odejdu z tohoto světa a bude mi to šumafuk,páč už nebudu nic vnímatsmajlik - 26...děsím se toho,že budu umírat naprosto při smyslech a budu vědět,že ten KONEC přijde každou chvíli....smajlik - 97

 
Ťapina
Ťapina - 19.8.2011 10:36

Riki: Tam to bylo nějaké nedomyšlené. Kamkoliv a odkudkoliv sice jo, ale v lodi jenom do transportní místnosti a z ní. Ale rychlé vlaky a auta taky nezrušily pěší turistiku smajlik - 64

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-47
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77204.
    Archiv anket.