Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Co vás zajímalo o životě v Dánsku

Co vás zajímalo o životě v Dánsku

V diskusi pod prvním článkem jsem nestačila odpovědět na všechny dotazy, tak pokračuji zde.

Fungováni společnosti, doklady, úřady...

V Dánsku se nepapíruje, nerazítkuje, nepotvrzuje platnost podpisu. Tady se používají počítače. Například pokud pro čtenářku aluskas vyřizuje manželův zaměstnavatel povolení k pobytu, na 99 % si tipnu, že až ho dostane, bude u něho i pracovní povolení (je to kartička velikosti řidičáku). Proč žádat a vydávat dvě potvrzeni, když stačí jedno. A ani ji nemusí nosit u sebe, pokud něco někdy někde provede a dostane se do rukou úřadu, pouze jim nahlásí své dánské rodné číslo a je identifikovaná.

Pro Kassy: vyřízeni některých lejster trvá déle než vyřízeni jiných, ale ty sedíš doma u počítače, vyplníš formulář, který jsi si sama našla na internetu a odešleš e-mail. Úřad Ti odpoví, že mail dostali a podle toho, jaké mají lhůty, vyřídí a buď obdržíš potvrzeni mailem (stavební povolení na garáž), které si sama natiskneš a nebo poštou (například nový pas). Eventuální poplatek zaplatíš buď přímo u žádosti pomocí platební karty (jako když nakupuješ přes internet) a nebo se můžeš zastavit na úřadě, odevzdat žádost osobně a zaplatit přímo jim.

Příklad z praktického života – změna lékaře. Obtelefonovala jsem několik lékařů, jestli mají místo a berou npvé pacienty. Když jsem našla lékařku, poslala jsem žádost na obecní úřad + 150,-kr a za měsíc dorazila nová pojišťovaci kartička. Pro nový pas pro děti jsem byla osobně s dcerami na úřadě, protože jim není ještě 18 a protože musely osobně podepsat jakýsi bezpečnostní kód, který pak vkládali do pasu pod folii. Zaplatila jsem cca 150,- kr za kus a za 3 týdny přišly oba pasy poštou.

Dovolená – každý má nárok na 5 týdnu placené dovolené.

Výše výplaty záleží na odborářských dohodách. Zaměstnanci s pevným měsíčním platem mají po dobu dovolené plný plat, který vyplácí zaměstnavatel. Zaměstnanci s hodinovým platem mají zhruba o 5 % více než je jejich hodinová mzda. Částka je vyplácena z tzv. dovolenkového fondu, do kterého má zaměstnavatel povinnost tyto peníze spořit během roku. Je to velice výhodné v případě krachující firmy, úmrtí zaměstnance apod. Dovolená se odpracuje během kalendářního roku, vybírá se v termínu od 1. května následujícího roku do 30. dubna přespříštího roku = dovolenou za kalendářní rok 2011 můžu vybrat v období 1. 5. 2012 - 30. 4. 2013. Pokud vnitřní řád firmy nenařizuje jinak, mám nárok na 3 týdny dovolené v létě v jednom kuse a zbytek si vyberu, kdy chci, samozřejmě vždy po dohodě se zaměstnavatelem a kolegy (musíme se vystřídat). Při pevné pracovní smlouvě má zaměstnanec právo za odpracovaný kalendářní rok na zvláštních 5 dnů volna v dalším kalendářním roce. Jestli si je vybere po půl dnech na návštěvu lékaře, nebo jestli si vezme celý týden vcelku, záleží jen na něm a dohodě se zaměstnavatelem. Tyto dny nelze převést do dalšího roku – buď si je zaměstnanec vybere, nebo propadnou. Ze řádné pětitýdenní dovolené je možno převést několik dní do dalšího roku, nebo si je nechat proplatit, ovšem minimálně 3 týdny MUSÍ zaměstnanec vybrat na odpočinek.

V Dánsku si všichni tykáme

V Dánsku se nevyká (s výjimkou královské rodiny), nepoužívají se příjmení a ani tituly. Jakákoliv konverzace osobní, telefonická či elektronická probíhá na bázi pozdravu a křestního jména. Zcela výjimečně se člověk představuje celým jménem, nikdy nepoužije titul. Základním společenským předpokladem je, že dotyčný zhruba ví, kam zařadit příchozího a tudíž není příjmení potřeba. Například první návštěva lékaře – lékař se předem podívá do papíru, a tudíž ví, že k němu jde paní Omáčková, a paní Omáčková ví, že jde navštívit lékaře a o jeho jménu je předem informovaná, tudíž si v ordinaci podají ruce a představí se pouze křestním jménem.

dánskoNevím, co má Kassy na mysli otázkou, co je průměrný Dán? Někdo je aktivní a po večerech běhá venku a navštěvuje fitness a jiný proleží večer u televize a cpe se brambůrky ze slevy. Když se nad tím tak zamýšlím, tak je to buď jedno, nebo druhé, neznám osobně nikoho někde mezi. Možná je v Dánsku větší spokojenost, větší stabilita, jistota hodnot a z toho možná vyplývá i postoj domorodců «klídek, svět se nezboří». Ovšem i oni jsou někdy vystresovaní, nadávají, nespokojeni, ale nejsou permanentně naštvaní. Možná pokud bys mohla být specifičtější, co máš přesně na mysli, mohla bych Ti odpovědět lépe. To je asi stejný dotaz, jaký mi položila před časem jiná čtenářka – jaká je typická Dánka. Dodnes jí dlužím odpověď.

Přídavky, porodné, dávky, půjčky

Někdo se také ptal na přídavky, porodné apod. Porodné neexistuje, přídavky na děti se vyplácí čtvrtletně, výše dávky závisí na věku dítěte. Posledních několik roků jsou tendence nevyplácet přídavky na děti ekonomicky silným rodinám, ale jestli to zavedou či nikoliv, je ve hvězdách. Letos se vyplácí na dítě ve věku 0 - 2 roky 4.266,- kr, na dítě ve věku 3 - 6 roku 3.375,- kr a na dítě ve věku 7 - 18 roku 2.658,- kr.

Pro teahot: Půjčky – pokud chce žadatel půjčku na velkou částku (na auto, hypotéku apod.), je prověřován bankou, jaký má příjem a kolik vyživovacích povinností atd., než mu půjčku povolí. Pokud se jedná o menší sumu, jsou půjčky běžné nabízeny v obchodních domech, inzeraty, telefonáty a ty jsou nekontrolovatelné. Obvykle se jedná o částku do 30.000,- kr. Ano, občan si může nabrat spoustu těchto půjček. Jak je řešena insolvence netuším, vím, že v konečném řešení může soud nařídit dražbu bytů /domů na uhrazeni dluhu. Jaké je řešení v případě nájemních bytů, netuším.

Přistěhovalci v Dánskudánsko

V Dánsku nemáme nepřizpůsobivou menšinu, my máme chudáky uprchlíky. Díky přistěhovalcům a jejich zvykům, které tahají s sebou, má Dánsko dneska jednu z nejpřísnějších přistěhovaleckých politik. Samozřejmě ne každý přistěhovalec je kriminálník, ale bohužel velké procento se nikdy nezaintegruje do společnosti.. Oni nemají úspory, ze kterých by mohli brát, nemají dánského příbuzného, který by měl k nim vyživovací povinnost. Nemají nic, a proto všechno dostanou od obce, potažmo od státu. Sice minimum, ale nějakým záhadným způsobem jim stačí. Shlukuji se v komunitách, byty dostávají od obce coby sociálně slabí a jsou z toho gheta. V lepším případě pracují načerno po nocích jako taxikaří a nebo u bratrance v pizzerii, v horším případě kradou, ale tak jako tak oficiálně jsou nezaměstnaní a berou podporu od státu. Jak jsem už psala, podpora od odborů je jenom 2 roky a ještě si ji člověk musí předem zaplatit/pojistit. Od státu je do nekonečna, protože je nehumánní nechat je chcípnout hladem. Domorodce (nebo jeho partnera z jiné země) klidně hladem chcípnout necháme, je to Dán, ať se o sebe postará.

PS. Jedná věc jsou otevřené hranice pro pracující z EU, druhá věc jsou jejich rodiny – mě by fakt zajímalo, co ta firma, ve které pracuje aluskas manžel, bude muset udělat, aby se sem aluskas s dětmi mohla přestěhovat, byť jenom dočasně. Držím jim palce a jsem zvedává, jak to dopadne!

Doufám, že jsem zodpověděla všechny dotazy, pokud jsem na někoho zapomněla a nebo vás napadly další otázky, ptejte se, prosím, dál.

Linda

Život v Dánsku:


19.3.2012   Rubrika:   |   Komentářů 31   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,8/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Co vás zajímalo o životě v Dánsku

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-31
Danulu
Danulu - 25.4.2012 0:42

tak neco o danskych studentech-pravet u mam jednu takovou na tyden( nevlastni dceru). bydli v Kodani sama v malem bytecku , studuje a pracuje( tak 2 krat tydne). Od statu dostala levne bydleni, i prispevek na bydleni plus mesicni studijni penize. Bez toho ale aby si privydelala, by se ji zili spatne. My ji taky neco prispivame , matka ne. Holka to uz ma ale spocitane, po skole chce jit pracovat k nam( Svycarsko, ona ma svycarske obcanstvi , tata je svycar a mam Danka).
Studuje socialni skolu a prave ji nejvice zajimaji cizinci, azylanti. Cizinci kdyz chcou tak se zaradi do spolecnosti a pracuji taky, jako vsude jinde na svete.

 
Danulu
Danulu - 25.4.2012 0:42

tak neco o danskych studentech-pravet u mam jednu takovou na tyden( nevlastni dceru). bydli v Kodani sama v malem bytecku , studuje a pracuje( tak 2 krat tydne). Od statu dostala levne bydleni, i prispevek na bydleni plus mesicni studijni penize. Bez toho ale aby si privydelala, by se ji zili spatne. My ji taky neco prispivame , matka ne. Holka to uz ma ale spocitane, po skole chce jit pracovat k nam( Svycarsko, ona ma svycarske obcanstvi , tata je svycar a mam Danka).
Studuje socialni skolu a prave ji nejvice zajimaji cizinci, azylanti. Cizinci kdyz chcou tak se zaradi do spolecnosti a pracuji taky, jako vsude jinde na svete.

 
kubikm
kubikm - 19.3.2012 21:46

jj, podporu v nezaměstnanosti ti seberou po jistíé době...ale soc. dávky těch, co nikdy nepracovali, běží vesele dál....smajlik - 48

 
kubikm
kubikm - 19.3.2012 21:42

anhelli: díky
tak mi to trochu zajímá...vnučka je sice v 1. járu na střední, ale umělecké...ale uvažuje, pokud bude zvládat takhle i dál, jít studovat do skandinavie...dělá nábytek...

 
sharon
sharon - 19.3.2012 17:27

zajímavé počtení , Lindo díky...smajlik - 47

 
Speedy
Speedy - 19.3.2012 16:35

Ono je to s pristehovalci podobne nastavene i v Kanade, maji mnohdy vetsi socialni prispevky hned po prichodu, nez kanadsky duchodce, ktery zde makal cely zivot. Nejmensi problemy jsou nejspis v cinske komunite, tedy urcite z financniho hlediska, protoze Cinani jsou od prirody pracoviti a chteji se mit dobre, takze makaji. Navic jejich deti jsou vetsinou velice dobre ve skole a ambiciozni, takze studuji a dostavaji se na slusna mista. Pristehovalci odkudkoliv z Evropy jsou vetsinou v pohode.

 
Verera
Verera - 19.3.2012 16:08

Ono do jisté míry je to asi prevence. Když přistěhovalec dostane něco do začátku a na rozjezd, zabrání se tomu, že bude nucen krást, aby neumřel hlady. To ale předpokládá vůli se zapojit, pracovat a využívat podporu jen doté doby než si umí pomoct sám. Jenže ono je to pro někoho lákavé, pokud pracuje nebo nepracuje, má stejně, že by se mohl vypracovat na lepší místo a časem mít svým přičiněním víc, to ho až tak neláká.

Asi je problém zjistit kdo je kdo, takže, jako všude jinde, je na tom nejlíp ten, kdo v tom umí chodit. smajlik - 26

 
Kočkomilka
Kočkomilka - 19.3.2012 14:38

Proč se divíme imigrační politice Dánska,podívejme se na vlastní dvoreček. Jedinec pracující a nic nepožadující od státu si tady připadá jak dojná kráva pro jisté etnikum.

 
a....
a.... - 19.3.2012 14:03

Linda: Nojo to u nás je to přibližně podobně nastavevené. Nejdiskriminovanější je bílý,pracující a řádně platící daně, zdravý,heterosexuální jedinec věku 26-50. Při dlouhodobém zacházení v tomto duchu se ale z této skupiny obyvatel stane minorita na vymření.

 
Almega
Almega - 19.3.2012 13:51

Linda: Díky za příklad...Já tedy bych udělala opak:přistěhovalcům co nejhorší podmínky a domácím více výhod....Takhle to fakt vypadá,že si stát svých dobrých a pracovitých lidí neváží a se*re se s nějakými přišedšími na úrovni středověku (teď nemyslím jiné!! přistěhovalce),ze kterých koukají jen do budoucnosti nas*rávačky a zlo....

 
Linda
Linda - 19.3.2012 13:03

Verera: a....: nevim jak to presne popsat. Zákony plati pro vsechny (cizi i domorodce) stejné, ale jak se sem stehuje cim dál vic lidi chteji jim to politici zneprijemnit natolik, aby se stehovali jinam. A nové zákony plati samozrejme i pro domorodce. Drive platil zákon pul stoleti, dneska se meni kazdych pár roku a je cim dál vic prisnejsi. A samozrejme ten prisnejsi plati i pro domorodce, kteri nic neprovedli a jsou tu doma, ale musi "platit" za ciny cizich.
Napr. pokud prijde domorodec a cizinec na urad a zádá o financni podporu v nouzi. Cizinci spouctou prijem, zjisti ze manzelka je invalidni duchodce protoze má trauma z války nekde na druhy strane zemekoule a cizinec je pod zivotnim minimem a dostane ho doplaceny. Sice musi kazdy mesic znovu na urad "zebrat", ale dostane vyplaceno minimum. Domorodci ve stejné situaci zjisti, ze sice bydli jenom v podnájmu, ale vlastni dejme tomu chatu, auto nebo má uspory a starej se sám o sebe. Az ti dojdou vsechny tyto finance a porád budes bez práce tak pak se podivame kolik muzes dostat. Domorodec do ted makal a platil dane a ze zbytku si poridil onu chatu / auto/ dosad si/ z kterého má ted zit. Pristehovalec nemakal, neplatil dane , ale dostane zivotni minimum, protoze nic nemá tudiz nemá z ceho zit.
Jiny priklad: nás australan. Kdyby mu pri australskych pozárech vsechno schorelo a v nejakem pomateni rozumu by se rozhodl pro novy zivot od zacatku v Dk tak má jako pristehovalec v hmotné nouzi nárok aspon na nejaky azyl, mensi financni obnos, skolu atd. On se pristehoval jako manzel domorodky = nemá nárok absolutne na nic. My coby rodina jsem zaplatily kauci (63 tisic), která je blokovaná 7 let, a ziji z jedné vyplaty a ne zrovna velky (svagrovka je ucitelka ve skolce). Nemá nárok absolutne na nic, protoze manzelka domorodka aby se on mohl pristehovat musela podepsat, ze stát nebude mit s jejim manzelem zádne financni vydaje, jinak ho hned na letisti vratili zpatky! Ano a je tojenom dusledek toho, ze kdysi v minulosti dalo Dansko azyl jednomu arabovi a on si sem pritáhl s sebou siroké daleké pribuzenstvo, které v zivote nemakalo a makat nebude. Tomu arabovi je to nakonec sumafuk, on si vzdycky najde zpusob jak obejit zákony, ale nakonec si to vyzere obycejny domorodec ktery se zamiloval na dovolené v cizine.

 
Verera
Verera - 19.3.2012 12:45

a....: Jenže jak to tak vyznělo, tak v Dánsku je to pro domorodce přísnější než pro přistěhovalce. To mi moc rozumné nepřipadá.

 
Holinka
Holinka - 19.3.2012 12:27

Linda: smajlik - 47 díky za pěkný a zajímavý článek

 
Linda
Linda - 19.3.2012 11:15

anhelli: kubikm: skoly je moc dlouhá odpoved - bude v pristim clánku.
anhelli: ano tusim ze maximum je 3.500,-kr cistého, pokud to zase nezmenili. Zjistim to presne, dcera bude zádat ted v dubnu az ji bude 18, sice má nárok na nejmensi sazbu, ale snad u toho bude i vysvetleni odstupnováni, jak to vypláceji.

 
anhelli
anhelli - 19.3.2012 11:02

kubikm:
Nedavno jsem na jednom nemeckem zpravodajskem serveru cetla clanek, ktery ted nemuzu najit a ktery se danskych vysokoskolaku tykal. Ve zkratce to bylo to tom, ze se studium neplati a ze studenti dostavaji jakesi stipendium, jehoz vyse zavisi na tom, zda jeste bydli u rodicu nebo uz ziji sami. Pricemz teda cast studentu protestuje, ze je ten prispevek vzhledem k zivotnim nakladum maly, a cast je s nim spokojena. Jednalo se o stovky eur.

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-31
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77204.
    Archiv anket.