Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Šťáva plná vitaminů

Šťáva plná vitaminůPřipravte si domácí šťávu, která bude chutnat celé rodině...
pošlete nám recept

Krásná „ošklivka“ Katharine Hepburn

Krásná „ošklivka“ Katharine Hepburn

Svobodomyslná, nekonvenční, energická, cynická, vtipná, milující, charismatická, drzá... Taková byla Katharine Hepburn. Na natáčení klidně dorazila v jezdeckých kalhotách, kouřila jednu za druhou a s oblibou vtipkovala na účet mužů. Není divu, že většina z nich se jí svým způsobem bála a udržet s ní krok mohli jen ti nejsilnější. Ve své době skutečně neodpovídala modelu správné a dokonalé ženy. Stylizovat se do role poslušné ženušky, cudně klopící zraky, to nebylo nic pro ni.

Ačkoli se narodila v roce 1907, tedy na samém počátku 20. století, zažila díky svým pokrokovým rodičům natolik volnou a demokratickou výchovu, až to bylo na tehdejší poměry nevídané. Její otec, vážený lékař, byl tak pokrokový, že vlastně předběhl svou dobu. Nejen že se angažoval za práva černochů a snažil se prosadit bezplatnou lékařskou péči pro chudé, ale výrazně podporoval i svou ženu. Ta se zasazovala za ženskou rovnoprávnost, dokonce, považte, i za plánované rodičovství.

Tehdejší doba ještě nebyla na podobné „výstřelky“ zralá, a tak není divu, že prostořeká a svobodomyslná Katharine, odmítající zažité katharine hepburnspolečenské modely, častokrát narazila. Pro většinu mužů byla tak emancipovaná žena příliš velkým soustem. Její první (a jediné) manželství skončilo po pouhých třech týdnech. Zkrátka to nešlo. Katharine nemohla fungovat jako hospodyňka a její manžel to naštěstí pochopil. Měli se rádi, vážili si jeden druhého, ale žít spolu nemohli. Zůstali však dobrými přáteli.

V následujících letech prožila několik lásek, které většinou ztroskotaly na mužské touze ženu vlastnit. Svou životní lásku pak Katharine potkala při natáčení komedie Nejprve stvořil ženu. Spencer Tracy se stal doslova mužem jejího života. Jejich milenecký, utajovaný vztah trval celých 27 let i přesto, že se Spencer se svou zákonitou manželkou nikdy nerozvedl.

Možná že jí takové soužití – nesoužití v podstatě vyhovovalo. Milovala a byla milována, přesto si mohla zachovat svou svobodu a nezávislost. Celý život žila sama, nikdy neměla děti. Velmi dobře si vědoma svého talentu se soustředila na kariéru. S ironickým humorem dokázala čelit i dohadům a pomluvám, zda není lesba. Nebyla. Byla jen svá. Nespoutaná a svobodomyslná.

Hereckou dráhu zahájila na divadelních prknech, a už tehdy se kvůli své aroganci a drzosti dostávala do konfliktů s producenty i režiséry. Talent, kterým oplývala, jí pak záhy přinesl první nabídky na filmové role a koncem 30. let se Katharine zařadila mezi nejpopulárnější americké herečky. Nejčastěji hrála energické a odhodlané ženy, které umějí dosáhnout svého. Sledovat ji na filmovém plátně je vždy přímo koncert.

Celkem dvanáctkrát byla nominována na Oskara a čtyřikrát si tuto cenu odnesla. U nás jsme ji mohli vidět například ve filmech Africká královna, Na Zlatém jezeře, Hádej, kdo přijde na večeři...

Katharine Hepburn zemřela v roce 2003 v úctyhodných 96 letech. Nesmazatelně se zapsala do srdcí diváků, které dokáže ve svých filmech nejen rozesmát, ale i rozplakat.

Meryl


8.8.2012   Rubrika: Lidské osudy   |   Komentářů 8   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,8/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Krásná „ošklivka“ Katharine Hepburn

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Milda3
Milda3 - 8.8.2012 20:15

ve filmu Africká královna byly Katharine Hepburn a Humphrey Bogart oba božští,nádherně se v dialozích doplňovaly,toto je příklad,že žena nemusí být hezká a přesto z ní krása vyzařuje,jako u nás byla paní Doc. MUDr. Jaroslava Moserová

 
UVita
UVita - 8.8.2012 18:05

I když nebyla žádným sexy symbolem, žádnou umělou kráskou, bylo na ní něco přesto hezkého. A jako herečka byla výtečná.smajlik - 47smajlik - 47

 
Almega
Almega - 8.8.2012 18:04

Jo,to byla BABA !!!

 
orinka
orinka - 8.8.2012 16:13

stále ji vidím, jak dělá ten kotrmelec v Obchodníkovi s deštěm.smajlik - 68

 
dadka
dadka - 8.8.2012 10:06

Kahtarine Hepburn - záruka dobrého filmu.smajlik - 47

 
LenkaT
LenkaT - 8.8.2012 8:46

napřed EROR a pak se to pošle 3x smajlik - 66

 
LenkaT
LenkaT - 8.8.2012 8:43

taky ji mám ráda, filmy s ní jsou zážitek smajlik - 47

 
LenkaT
LenkaT - 8.8.2012 8:42

taky ji mám ráda, filmy s ní jsou zážitek smajlik - 47

 
LenkaT
LenkaT - 8.8.2012 8:41

taky ji mám ráda, filmy s ní jsou zážitek smajlik - 47

 
Gorawen
Gorawen - 8.8.2012 7:40

smajlik - 47 Moje oblibenka...smajlik - 47

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 146386.
Archiv anket.