Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Šťáva plná vitaminů

Šťáva plná vitaminůPřipravte si domácí šťávu, která bude chutnat celé rodině...
pošlete nám recept

Krk jako žirafa

Krk jako žirafa

Když dosáhne dívenka z kmene Padaung v severním Thajsku věku pěti let, je jí na krk nasazena první bronzová spirála. Až do doby, než se vdá, jí přidávají další a další, které jsou s ohledem na růst stále větší a těžší. Jednotlivých spirál může být i dvacet a jejich váha mnohdy přesahuje i 10 kilogramů.

V důsledku narůstajícího počtu spirál se krk nepřirozeně protáhne a hlava padaungské ženy pak připomíná kuželku. Žít s takovou okrasou ale asi není nic příjemného. Ženy nemohou přirozeně otáčet hlavou, při kojení také nikdy nevidí na své dítě. Ve spánku si musejí krk podpírat speciálním polštářkem. Pro zdejší ženy je to ale celkem přirozené. Stejně jako my nosíme náušnice, ony považují svou „dlouhokrkost“ za samozřejmost.

Dříve se spirály nasazovaly na krk jen dívkám, narozeným za úplňku. Postupně se zvyk rozšířil a začaly se prodlužovat krky všech žen. Po přechodném období, kdy tuto nepohodlnou ozdobu hodně dívek odmítalo, vrátil se zvyk opět v celé šíři. Důvodem je turistický zájem a s ním i přísun financí.

Mýty o udušení

Názor, že ve chvíli, kdy by si dospělá žena spirály z krku sundala, udusí se, je poměrně rozšířený. Není to pravda. Při rentgenovém vyšetření bylo zjištěno, že přidáváním spirál se krk neprodlužuje. To je pouze optický klam. V důsledku těžké spirály je ale hrudní koš stlačován dolů, což způsobí, že se klíční kosti vytvarují do ženy žirafypísmene A. Zároveň s nimi poněkud poklesnou i horní řady žeber. Ramena tudíž začnou vypadat jako součást krku, který se tak opticky prodlouží. Kdyby žena spirály sundala, během několika měsíců se její tělo vrátí zpět do normálu. Ostatně – padaungské ženy si spirály občas sundavají, aby je mohly vyčistit.

Měly je spirály uchránit před otroctvím?

Z čeho tento zvyk „prodlužování krku“ vznikl, se dnes s jistotou neví. Vysvětlení se nabízí několik a všechna jsou možná.

Podle jedné verze prý spirály sloužily jako jakési brnění, které mělo ženy chránit před napadením šelmami, jež útočily hlavně v oblasti krku.

Podle další je základ tohoto zvyku v mytologii. Padaungové věří, že jsou potomky labutě a draka. Ženy se tak chtějí podobat své dlouhokrké pramáti.

Jiná verze se přiklání k tomu, že takto „zohyzděné“ ženy nebyly dostatečně atraktivní pro znepřátelené kmeny, a tak byly uchráněny před odvlečením do otroctví.

Poslední vysvětlení je zase úplně opačné: délka krku je považována za symbol ženské krásy. Spirály navíc bývaly ze zlata a čím delší krk se zlatými obručemi žena měla, tím žádanější nevěstou se stala.

Podobně jako padaungské ženy se krášlí také ženy v jihoafrickém kmeni Ndebele. Ty si dávají na krk mosazné kroužky.

Meryl


30.8.2012   Rubrika: Lidské osudy   |   Komentářů 8   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,8/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Krk jako žirafa

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
YXH
YXH - 30.8.2012 23:51

LenkaT: To drevo mely i zenske. Proste jiny kraj, jiny mrav. Nekdo si dava nausnice, nekdo nechava tetovat, nekdo delat jizvy, Proste kazdy ma jiny nazor na to co je krasne. Treba by si tyhle okrouzkovane slecny myslely, ze jsme na hlavu, kdyz mame krk normalni smajlik - 68
Zajimalo by mne, proc si vlastne lidi zacali pichat usi. Je to daaavna tradice a kazdy pranarod asi mel jiny duvod. Nevim ale bylo by to zajimave zjistit.
Almega: Pokud vim tak jsou panove co si pod kuzi na penisu davaji voperovat ocelove kulicky. Byl o tom porad v televizi.

 
Almega
Almega - 30.8.2012 20:37

Není to hezké ani praktické...chlapi by si měli dávat kroužky na penis,ha-ha.

 
LenkaT
LenkaT - 30.8.2012 12:39

Florencie: já viděla nějaký dokument, a tam si chlapi dávali do spodního rtu takovou destičku kulatou a postupně zvětšovali a zvětšovali, až měli ret jako talíř

 
Florencie
Florencie - 30.8.2012 11:51

Zajímavý je, že nevím o tom, že by jiné kmeny podobně hyzdili i muže smajlik - 26 smajlik - 48

 
Světlonoska
Světlonoska - 30.8.2012 11:35

To mají naše slepice,když šmírují,co jim nesusmajlik - 16

Tohle je jejich zvyk,stejně jako si vytahují jiní ušní lalůčkysmajlik - 26

 
orinka
orinka - 30.8.2012 11:07

co si lidi na sebe nevymyslí.smajlik - 76 Zbytečné trápení.

 
loupák
loupák - 30.8.2012 10:46

dadka: vždyť tam píše Meryl,že si je sundavají aby si je vyčistily,takže to jde sundatsmajlik - 58
...jinak teda by mě fakt zajímalo,kdo s tím přišel a proč to začali těm ženským na krk nasazovat,nevěřím,že pro parádu,když je to tak nepohodlnýsmajlik - 71...

 
dadka
dadka - 30.8.2012 10:24

No to je hrozné! Chudáci ženy. A kolik nečistot se musí pod kruhy držet!

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 124945.
Archiv anket.