Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Šťáva plná vitaminů

Šťáva plná vitaminůPřipravte si domácí šťávu, která bude chutnat celé rodině...
pošlete nám recept

Vypusťte Krakena!

Kravooká krása. Bohyně Héra.

„Vypusťte Krakena!“ Takto pokynul nejvyšší bůh vládci moří Poseidonovi, aby otevřel masivní podmořskou mříž a vypustil obrovitého titána Krakena... Vzpomínáte na film Souboj Titánů? Na krásnou Andromedu a neohroženého Persea? Příběh z antické mytologie, při němž se tají dech.

Scenáristé však předlohy vždy upravují podle svého, takže některé situace a zápletky se odehrávají jinak, než je psáno v knize. A tak si přizpůsobili antickou mytologii a pověst o Andromedě a Perseovi.

„Ve skutečnosti“ to totiž bylo trochu jinak...

Andromeda byla dcerou etiopského krále Kéfea a jeho manželky Kassiopei. Její matka byla velmi krásná a také velmi ješitná. Jednou prohlásila, že je krásnější než všechny mořské nymfy dohromady. Rozzlobila tím vládce moří Poseidona, který se rozhodl nebetyčnou urážku svých dcer a vnuček pomstít. Vypustil z moře obludu jménem Kétos, jež začala nemilosrdně ničit celé království. Boj s ní byl marný.

Zoufalý král Kéfeus proto navštívil Ammónovu věštírnu, kde, jak doufal, nalezne radu, kterak s netvorem skoncovat a zachránit svou zemi. Způsob, jak dosáhnout opětovného klidu a míru, samozřejmě existoval, ovšem pro Kéfea jako otce byl velmi krutý. Obludě měl obětovat svou dceru Andromedu. Když se o této věštbě dozvěděl lid, velice na krále naléhal, aby poslechl a dceru obětoval.

A tak nebohou a nevinnou Andromedu přikovali ke skále, kde bezmocně čekala, až se její osud naplní. Už už to vypadalo, že skončí rozsápaná v útrobách hrozivé Kétos, když se náhle objevil hrdina Perseus.

Právě se vracel z ostrova Gorgon, kde se mu podařilo zabít strašlivou Medusu, jež vynikala tím, že pohledem na ni každý zkameněl. Jakmile Perseus ohroženou Andromedu spatřil, neváhal a jal se ji zachránit. Vymínil si však, že když se mu záchrana podaří, vezme si ji za manželku. Andromeda i její rodiče rádi souhlasili, a tak se hrdina mohl dát do díla. S pomocí okřídlených sandálů a kouzelného meče pak krvelačnou nestvůru po dlouhém a vyčerpávajícím boji přemohl.

Brzy se slavila svatba... Ani ta se neobešla bez komplikací. Andromeda byla totiž již dříve zasnoubena s Kéfeovým bratrem Fíneem, který se svého nároku na královskou dceru nechtěl vzdát. Když dívce usilovala o život obluda, nehnul sice prstem, ale to mu nyní nebránilo v uplatňování svého práva...

S velkým vojenským doprovodem vtrhl na svatební hostinu, označil Persea za zloděje nevěst a žádal, aby mu Andromedu vrátil. Perseus samozřejmě odmítl. Ozbrojenci se tedy vrhli na Andromedu, aby ji odvedli násilím. Na neozbrojeného Persea se vrhnul sám Fíneus s kopím. Perseus viděl, že v tak nerovném boji nemá šanci, a pak si vzpomněl na Medusinu hlavu, kterou nosil stále při sobě. Zvolal na své přátele, ať odvrátí zrak, a z brašny vytáhl smrtící nástroj. Fíneus i jeho doprovod se okamžitě proměnili v kamenné sochy.

Pak už Andromedě a Perseovi ve štěstí nic nepřekáželo. Z Persea se stal král Argu a se svou ženou přivedli na svět mnoho potomků. Jedním z jejich pravnuků byl i hrdina Héraklés.

Po smrti je bohové přenesli na nebe. A tak můžete i dnes na obloze zahlédnout krásnou Andromedu, neohroženého Persea, ješitnou a vychloubačnou Kassiopeu i jejího muže, krále Kéfea.

Meryl


23.4.2013   Rubrika: Lidské osudy   |   Komentářů 3   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,8/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Vypusťte Krakena!

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
mariena
mariena - 23.4.2013 15:20

My občas musíme zavřít Babetku (bišonka) do pokoje,když třeba přijdou odečíst plyn a tak.Po odchodu návštěvy zavelíme : vypusťte Krakena! A Kraken se vyřítí z pokoje a zjišťuje co se dělo.smajlik - 68

 
Almega
Almega - 23.4.2013 10:28

A já říkám: vypusťte Artabana!!!!............

 
loupák
loupák - 23.4.2013 8:03

Sice mi řecké báje a pověsti připadají krutý a morbidní,ale nepřestávají mě fascinovatsmajlik - 58...moc zajímavýsmajlik - 47

 
kubikm
kubikm - 23.4.2013 7:56

smajlik - 47moc hezké

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 146674.
Archiv anket.