Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Jak jsem skončila v Dánsku. Díl první.

Jak jsem skončila v Dánsku. Díl první.

Manžel si mne koupil. Alespoň on to tvrdí a já mu to vymlouvat nebudu.

Ve skutečnosti jsem kdysi kdesi, fakt si nepamatuji, kdy a kde se mi ty noviny připletly do cesty, potkala tenkrát populární Annonci - noviny s inzeráty a dalo se v nich koupit/prodat /vyměnit všechno za všechno. Ani nevím, jestli ještě existují. A zrovna v tomto čísle bylo zkušebně možno podat inzerát do zahraničí, navíc do tří zemí za cenu jedné. No, nezkus to. To bylo někdy zjara 1992.

Vždycky jsem toužila po Anglii, ale sama jsem uznala, že jaksi po čtyřech letech studia angličtiny na průmyslovce jsem sice schopna namíchat beton a možná bych i něco postavila, ale nekoupila bych si ani zmrzlinu. A domluvit se s Angličanem by byla černá můra pro něho i pro mne. Takže jsem Anglii vzdala a zaměřila se na druhý sen, Skandinávii, naivně se domnívajíc, že když angličtina není jejich mateřština, budou na tom se znalostmi stejně. Chybička se vloudila, ale kdo mohl tenkrát tušit, že Skandinávie má angličtinu na stejné úrovni jako mateřštinu a do dětí ji rvou horem dolem už od 3. - 4. třídy.

Tak jsem poslala inzerát do Švédska, Norska a do třetice do Dánska. Ne že by mne Dánsko lákalo, ale když to bylo 3 za 1, tak jsem holt tu třetí zemi někde vyštrachat musela. Nadchnout se myšlenkou a sepsat inzerát bylo dílem pár dní, ale i když jsem byla dost praštěná, odhodlat se k samotnému odeslání inzerátu mi trvalo několik měsíců a to už bylo skoro léto.

Prvních pár týdnů, měsíců se nic nedělo a pak koncem léta/začátkem podzimu to vypuklo. Začaly chodit dopisy a fotky. Pomocí několika slovníků jsme s kamarádkou luštily a překládaly a překládaly. Nakonec jsme společnými silami sesmolily univerzální odpověď, švagrová mě vyfotila v různých pozicích od posezení na sedačce se skleničkou vína až po skotačení na bruslích a rozeslala jsem to tzv. užšímu výběru.

Vytvoření užšího výběru byla nutnost, protože z celkem možná stovky dopisů nejméně 80% byla směsice lidí, kteří byli už podle prvního dopisu suchaři bez špetky smyslu pro humor, jiní hledali pouze zpestření života v podobě sexu, další byly zkrachovalé existence a já, ač mladá, blbá a plná ideálů, jsem odmítala mít s nimi cokoliv do činění (stačilo, že všichni měli moji adresu). Naštěstí ne všichni z užšího výběru odepsali zpět a o těch, co odepsali, jsem se z každého dalšího dopisu dozvídala více a více a nakonec oni o mně taky.

Problém byl, že dopisy nepřišly najednou. Netuším, jestli ten inzerát tenkrát vycházel postupně v různých novinách, nebo několikrát za sebou, ale nové dopisy chodily pořád, snad až do jara dalšího roku, a do toho přicházely odpovědi od užšího výběru. Navíc někdo psal román každý týden a jiný poslal pohled jednou za měsíc. A všichni čekali odpověd. To mě na tom fascinovalo nejvíc – já odpověd na dopis dostala třeba až za měsíc, ale všichni očekávali, že já odpovím zrovna na jejich dopis teď hned, včera bylo pozdě, a taky to ve svých dopisech dávali dost najevo.

Nakonec zbylo pár vyvolených, s kterými jsem si dopisovala nejdéle. Jedním z nich byl Nor z Osla, jeho jménem si už nejsem tak jistá, ale myslím, že se jmenoval Olaf. Byl o hodně starší než já (mně bylo 20 a jemu kolem 35), rozvedený se dvěma dětmi ve vlastní péči, ale psal humorně. Perspektivní to nebylo, ale zajímavé určitě ano. A stejně nejzajímavější na něm byla fotka, kterou mi poslal v prvním dopise – byl vyfocen u schodiště ve svém domě a objímal se s vycpaným, minimálně o metr vyšším ledním medvědem (inu, jiná země, jiný mrav). Pak Lars, to byl Dán pracující na ropné plošině někde v Severním moři. On si představoval vztah tak, že když bude vrtat ropu, já budu v Praze, a když bude mít volno, bude se kochat se mnou v Dánsku. Zajímavý koncept, ale sorry, nic pro mne.

Dalším vyvolenym byl Švéd Jonas. Ten byl lehce poznamený depkou, ale zajímavý člověk. Bydlel v Luleaa – když se mrknete na mapu, kde že to vlastně je, tak se té depce člověk už ani nediví. Já mít světlo 3 měsíce v roce a v létě 10 stupňů, budu taky zdeptaná životem. Velice litoval, že nevlastní auto, protože na letadlo do Prahy neměl finance, ale velice rád by mě navštívil příští léto na motorce. A jelikož je velice prostorná, mohla bych s ním rovnou odjet a společně bychom si zpestřili těch 8 - 9 měsíců tmy. Kdyby tuhle informaci napsal hned do prvního dopisu, tak se v životě nemohl dostat do užšího výběru. Ale křivdila bych mu, angličtinu měl stejně kostrbatou jako já a dobře se s ním kecalo, psala jsem si s ním nejdéle, vlastně až skoro do mého odjezdu do Dánska.

A mezitím, v prosinci, přesně na moje 20. narozeniny, přišel nový dopis, tentokrát od námořníka z Dánska....

 

Pokračování příště

Linda

Linda v Dánsku:


9.11.2009   Rubrika: Život a vztahy   |   Komentářů 30   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Jak jsem skončila v Dánsku. Díl první.

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-20 | 21-30
Žábina
Žábina - 11.11.2009 13:52

krásný, těším se na pokračování smajlik - 92

 
Jarča*
Jarča* - 10.11.2009 16:23

Linda: konečně jsem dočetla - taky už se těším na pokračování smajlik - 47smajlik - 68

 
Edera
Edera - 10.11.2009 11:51

Linda: To není můj - to je z nějakého starého rozhovoru s princem Henrikem. Zjevně se taky strašně rád učil dánsky.smajlik - 68 Ale souhlasím s ním v tom, že člověk musí být nastydlý a musí ho bolet v krku, aby dokázal správně vyslovovat.

 
Linda
Linda - 10.11.2009 10:06

No to jste mi teda pomohli smajlik - 34smajlik - 34smajlik - 34.... takze já vám napísu, ze máte do testa pridat 10g potase a jsem zvedavá co do toho nacpete a jak to dopadne smajlik - 34smajlik - 34

Edera: prosím mohu verejne pouzít tvuj výraz... výstiznejsí by me nenapadl smajlik - 35

 
Edera
Edera - 9.11.2009 22:04

Linda: Můj Dánofil, Norofil a Švédofil tvrdí, že potaš (uhličitan draselný) je základní součástí skandinávské kuchyně. Finové do toho nakládají na Vánoce šunku.

MMCH - tradičně každý rok si z Dánska vozíme taková "cukrátka", kterým přezdíváme potašové pastylky (ve skutečnosti je to směs lékořice a salmiaku). Manžel tvrdí, že je to ideální na bolest v krku. Souhlasím - po požití mě vždycky začne tak bolet žaludek, že na bolest v krku zapomenu.smajlik - 68

A na článek o dánštině už se taky těším. "To není jazyk, to je hrdelní choroba.".smajlik - 68

 
Lady L
Lady L - 9.11.2009 21:34

smajlik - 30čte se to jedním dechem, píšeš zajímavě a vtipně už se těším na dalšísmajlik - 30

 
Ivi
Ivi - 9.11.2009 21:05

Linda: Potaš - nezbytnou surovinou k výrobě skla byla právě potaš, získávaná na Šumavě z popele spáleného dřeva. Množství dřeva potřebného k výrobě potaše bylo obrovské, mnohem větší než spotřeba paliva k vytápění sklářských pecí.

Slovo:potaš

Význam:uhličitan draselný, žíravina

 
Holinka
Holinka - 9.11.2009 17:29

smajlik - 56 také se těším na příští pokračování i na to vánoční cukroví, třeba se tu nějaké ujme a někde budou vánoce českodánské.smajlik - 68

 
janeten
janeten - 9.11.2009 15:08

už se těším na pokračování

 
manka
manka - 9.11.2009 14:36

no, tak, dáááááááááál, kdo to má vydržet? už ho skoro má a .....

pokračování příštěsmajlik - 76

 
babkatapka
babkatapka - 9.11.2009 13:37

smajlik - 47primasmajlik - 47těším se na pokračovánísmajlik - 31

 
Linda
Linda - 9.11.2009 13:05

Doprcic smajlik - 59... chystám dlouhatánské povídání o vánocích a chtela jsem napsat nejaké vánocní recepty a polovinu korení nejsem shopna prelozit smajlik - 82, ve slovníkách to není a google jedno prekládá jako potas (s háckem nad s) - no takový slovo jsem v cestine v zivote neslysela, a druhý korení jako prásek z jelenního rohu - to je urcite zajímavé korení,ale urcite se nedává do vanilkových kolácku, to by nenapadlo ani ty prastený Dány. Jeste se mrknu odpoledne v supermarketu jestli není na sácku napsáno z ceho to je a nebo jedno koupím na ocichání a vyzkousení. Teda sakra zenský, v zivote jsem dánský vánocní nepekla, vzdycky koupím pár balícku a smitec, ale co bych k vuli vám neudelala smajlik - 16

 
TULI
TULI - 9.11.2009 12:11

Linda: to je napinave cteni ... taky jsi odesla hodne mlada ! smajlik - 47- ja jeste o rok driv smajlik - 68

se tady smeju smajlik - 68 NOR Z OSLA... co kdyby to byl OSEL Z NORSKA ?? smajlik - 34

 
Dandenka
Dandenka - 9.11.2009 11:25

Tak na to jsem zvědavá, protože s angličtinou jsem na tom asi jako ty - na dovelené jí vždy trochu opráším. někdy jsem ale vděčná za um a ochotu dětí vyřizovat.

Taky mě zaráží odvaha podat si inzerát do ciziny. Díky tomu máš ale pestrý život a rozhled větší než my tady stále na jednom místě. Myslím, že bych do toho taky šla, mít tu příležitost (ve dvaceti jsem už byla vdaná - jiná doba).

 
Linda
Linda - 9.11.2009 10:42

Dandenka: o dánstine bude pravdepodobne prespríste, dopisi k tomu odpoved na tvuj dotaz, ale to zas budu bojovat s A4 smajlik - 68.
Kassy: .... pravdepodobne chvilkové pominutí smyslusmajlik - 16... a rodina myslenku prijala celkem bez problému, rekla bych, ze urcití jedinci mi i fandili, jenze myslenka je jedna a vec a realita neco úplne jiného a zrovna tu realitu je obcas problém prekousnout jeste dneska

 
kubikm
kubikm - 9.11.2009 10:41

smajlik - 60námořníkasmajlik - 60

 
Kassy
Kassy - 9.11.2009 10:32

Super čtení, škoda, že skončilo v nejlepším smajlik - 16
A jak tě vůbec napadlo podávat si seznamovací inzerát do ciziny? To bylo jen pominutí smyslů, když jsi viděla tu nabídku 3 za cenu 1 nebo jsi chtěla do ciziny programově? A co na to říkala rodina?

 
Almega
Almega - 9.11.2009 10:20

Už se těším,jak to bude dál...doufám,že hned zítra....

 
štoudev
štoudev - 9.11.2009 10:09

Linda: ano, s formátem A4 se potýkám neustálesmajlik - 16

 
Dandenka
Dandenka - 9.11.2009 9:51

Jak jsi se učila jazyk? Jsi vyloženě samouk, šlo to postupně samo nebo to byla bariéra? Každopádně tě obdivuji.

 

Zvolte stranu: 1-20 | 21-30
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77231.
    Archiv anket.