Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

V dánské školce rozhodují děti

V dánské školce rozhodují děti

Konečně jsme šťastnými vlastníky pokračovatele rodu a teď co s ním. Jesle přijímají děti od šesti měsíců, rodiče mohou zůstat s dítětem doma až skoro do jednoho roku, ale o tom zas někdy jindy. Někdy na přelomu tisíciletí kolovaly Dánskem vtipy na téma, že pokud lidé začnou přemýšlet o založení rodiny, měli by si nejdříve vybrat, kam by budoucího potomka chtěli umístit, a teprve po potvrzení žádosti na něm začít pracovat. Před několika lety se situace zlepšila a doporučovalo se zapsat dítě do pořadníku během těhotenství. Jak vypadá situace dneska, netuším a ani to vědět nechci.

Domácí školka

Ale máme potomka, ať už na cestě a nebo v náručí, a vybíráme jesle. Tady máme na výběr hned ze dvou možností: dagplejemor (=denní matka) a vuggestue (=jesle).  Dagplejemor je žena starající se o 4 dětí ve své vlastní domácnosti. Je to v podstatě zaměstnankyně obce, obec schvaluje, jestli její byt/dům je vhodný pro děti, obec obstará většinu hraček a dětské kočárky, obec rozhoduje, které děti dostane do své péče, a vyplácí plat. Všechny denní matky v obcí spolu spolupracuji, jednou týdně mají společný program - vycházku nebo společné setkání, na které je obec povinna zajistit jim prostor, třeba pronajmutím tělocvičny nebo třídy ve školce. Tímto mají ženy možnost navzájem udržovat sociální kontakt a zároveň vytvořit si určitý vztah s ostatními dětmi, což je výhodné třeba při nemoci nebo čerpání dovolené, kdy jsou děti přidělené náhradní denní matce, se kterou se znají právě z těchto společných aktivit. Denní matka je zodpovědná za stravování dětí. Jako odškodnění za ”demolování” vlastního bydlení je zvýhodněna na daních, nejsem si 100% jistá, ale tuším že neplatí daň obci, ale platí pouze státní daň.

Jesličky – jídlo s sebou!

Oproti tomu vuggestue funguje v podstatě na principu českých jeslí, ale děti si s sebou nosí jídlo (téměř absolutní absenci společného stravování a teplých obědu opět vyřešíme někdy jindy). Dagplejemor bývá cenové levnější, ale ceny se liší v podstatě obec od obce a samozřejmě každým rokem stoupají. U nás letos dagplejemor stojí 2.152,- kr a vuggestue 2.838,- kr.

Hlavní úkol školkových učitelek – aby děti přežilydanska skolka

A když děťátko dospělo do tří let, svižně pokračuje směr školka = børnehave. Žádat o místo už nemusíme, jakmile se dítě jednou dostane do systému, automaticky v něm pokračuje. Pouze bychom včas, nejlépe s několikaletým předstihem, měly usměrnit úřady ohledně toho, do které školky dítě chceme umístit.  A zapomeňte na školku, jak ji znáte. V dánské školce rozhoduji děti, pedagogové jsou tam od toho, aby děti přežily pokud možno s co nejmenší úhonou na zdraví.

Děti jsou rozděleny do smíšených tříd zhruba po 10 - 15 dětech. To znamená, že v každé třídě jsou smíchané děti od 3 do 6 let a učí se od sebe navzájem. Navíc není výjimkou, že mladší děti mají s sebou ve školce pleny a dudlík! Školka má většinou 2 - 3 třídy a společnou místnost s menší kuchyní. Děti, které přijdou brzo ráno (do cca 7.30), společně posnídají (to platí školka), většinou, pokud zrovna není naplánovaná společná akce (výlet, plavání apod.), není stanovená pevná doba, do kdy děti musí přijit.

Když dorazí většina dětí, začne obvykle denní program podle tříd, jednou týdně mají předškoláci společně dopoledne, kdy se připravují na školu, jinak je program v podstatě volný. Odpolední spánek je dobrovolný, obvykle je na něj vyhrazena jedna místnost s matracemi, a pokud je dítě unaveno, může si tam kdykoliv během dne zalézt a odpočinout si, popřípadě schrupnout. Třídy jsou zařízeny hračkami a dětským nábytkem, obvykle mají sedačku na odpočinek nebo na předčítaní, stoly jsou obvykle kulaté nebo oválné s možností libovolných kombinací.

 

Pokračování článku o dánských školkách zítra...

Linda

Linda v Dánsku:


20.1.2010   Rubrika: Život a vztahy   |   Komentářů 14   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - V dánské školce rozhodují děti

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Edera
Edera - 20.1.2010 23:43

Linda: Ze svých pobytů v Dánsku mám zkušenost, že dánské děti jsou neuvěřitelně ukázněné. V životě jsem je neviděla předbíhat ve frontě na atrakci v Legolandu nebo se strkat v zoologické, kdo dostane dřív rybu, kterou hodí vydrám. Jak toho Dánové dosahujou, je mi záhadou.

Almega: Moje dcera chodí taky do školky, kde jsou věkově smíšené třídy. Nejdřív jsem se toho bála (kamarádky měly zkušenost, že velké děti ty malé dost převálcovaly a že se třeba mrňata vůbec nedostaly k populárním hračkám), ale osvědčilo se to velmi. A řekla bych, že výhody to nemá jen pro děti, ale i pro učitelku - vypravování ven je určitě snazší, když pomoc s oblékáním potřebuje jen půlka třídy.

 
Verera
Verera - 20.1.2010 15:27

Tak nevím, zatím mi ta školka přijde v podstatě stejná jako ta, kam chodily mé děti, až tedy na ten dudlík a plíny a snídani musely zvládnout doma.

 
evropka
evropka - 20.1.2010 11:24

Linda-stejně si myslím,že i malé děti mají mít určitý řád a respektsmajlik - 90záleží na člověku,kam ho až pustí...

 
monyk
monyk - 20.1.2010 10:26

V belgicke taky a dokonce tu detske organizace maji ve znaku heslo ze dite je king ( kral)smajlik - 42 . Jen mam pocit, ze pro ty mrnave pisisvory ta volnost neni zrovna nejidealnejsi reseni smajlik - 55. ¨Denni matky¨ tu muzou mit na hlidani az osm deti, jenze posledni dobou jich to hodne prestava delat, protoze je to dost narocne a jak jsem zjistila, ne zrovna dobre placene.

 
Florencie
Florencie - 20.1.2010 10:18

Linda: bych je případně zpacifikovala z pozice staršího smajlik - 68

 
Linda
Linda - 20.1.2010 10:02

Florencie: klidne. smajlik - 42Otázkou zustáva zda ty bys ve zdraví prezila dve dánská pubertacky smajlik - 34.
Almega: osobne jsem o skolce a skole dost pochybovala, a uz vubec jsem nechápala, jak jsou shopni deti neco naucit. A kdyz detskou osobnost jeste ve skolce podporovali tak na me sly mrákoty. Podle me spís potrebovala pevný rezim. A svete div se, výsledky nejsou spatné. Sice z ní obcas sílím, ale to muze být i pubertou a zádná výchova na to vliv nemá smajlik - 26

 
Florencie
Florencie - 20.1.2010 9:45

Linda: ty jo, chci být i školák v Dánsku smajlik - 81. Nechceš mě adoptovat? Přizpůsobivá, spolehlivá, hravá smajlik - 42smajlik - 68

 
kat
kat - 20.1.2010 9:34

Linda: ta já si ale myslím, že taky záleží na přístupu, kluk je ted v první třídě a nemůžu íct, že by to byl nějaký šok mezi školkou a školou..mají ale opravdu skvělou učitelkusmajlik - 47

 
Almega
Almega - 20.1.2010 9:29

No,podle mě děti ještě neví,co by,takže si myslím,že pevný režim je pro ně lepší-v tom se mi líbí víc naše školky,ale s tím jídlem to je divné...Dobrý nápad je,že spolu můžou být např.sourozenci různého stáří,to mi vadilo u nás.Nejdřív mi slíbili,že budou moje děti spolu,ale asi po pár dnech je rozdělily a dceru to strašně zklamalo,že už nebude moci být s bráchou a "za trest"nepromluvila s "tetami" po celý rok ani slovo(byly jí 3 roky).

 
Linda
Linda - 20.1.2010 8:36

Florencie: pockej az dodelám skolu. Silne pochybuji ze by nekdo nekdy v Dk slysel o Komenským, ale skola hrou doslova a dopísmene Tak jak znáte ceskou skolu s tvrdým rezimem - ten dostanou deticky az nekdy kolem 6-7. trídy. Postupne jim pridávají a tak neexistuje ten sok pro díte mezi skolkou a 1.trídou.

 
Kadla
Kadla - 20.1.2010 8:26

Připadá mi to o hodně lepší než naše školky..

 
kat
kat - 20.1.2010 8:23

Opravdu naprosto odlišnésmajlik - 68 a ty denní matky supetrsmajlik - 47

 
Florencie
Florencie - 20.1.2010 8:06

Chci být předškolák v Dánsku smajlik - 81. Když mají děti takhle volný režim, není pak velký problém je udržet v klidu ve škole?

 
Jarča*
Jarča* - 20.1.2010 7:48

Moc zajímavé, úplně odlišné než u nás. Zajímalo by mě, jaký má to, že ve školce v podstatě rozhodují děti, vliv na jejich výchovu.
Ale super mi připadá ten nápad s denními matkamismajlik - 47

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77232.
    Archiv anket.