Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Mamencovo tajemné překvapení v hrnci „A la Grande“ (z žliky – přesmyčka)

Mamencovo tajemné překvapení v hrnci „A la Grande“ (z žliky – přesmyčka)

Při přípravě tohoto pokrmu pro 4–5 osob budeme potřebovat:


1) 750–1000 gramů masité dolní části hovězí končetiny (bez ní to není ono)

2) Stejné množství (dle velikosti) bulbusu – ztluštělé spodní části lodyhy, obalené jedním nebo několika dužinatými listy, jejíž průměrná spotřeba na jednoho občana u nás je 7 – 9 kg ročně.

3) 3–4 lžíce tuku získané z tukové tkáně prasat (když překvapení, tak jedině na tomto)

4) 1–2 lahve 10° nízkokalorického nápoje vyráběného převážně z chmele, ječného sladu a vody, který patří k významným exportním komoditám.

5) červený prášek vzniklý sušením dvouděložných rostlin z čeledi lilkovitých, obsahujících ostrou látku kapsaicin, vitamín C, červené barvivo – kapsorubin, kapasanthin aj.

6) 1 paličku allium sativum s květy trojčetnými, jehož plodem je tobolka.

7) pár mletých bobulí obsahující pryskyřice, silice a alkaloid pápeřin, kteří dráždí sliznice a podporuje trávení. Patří do rodu dvouděložných rostlin.

8) Chlorid sodný (NaCl) + oxid vodíku (H20)

9) Rád přidávám stejnojmennou, již koupenou směs koření k tomuto pokrmu a ještě přidávám 2 kostky gulášové šťávy od oblíbeného výrobce polévek.

10) 2 špetky sušené aromatické byliny z rodu hluchavkovitých; jednoletá rostlina původem ze severní Afriky, od starověku pěstována jako koření a léčivá rostlina.

11) Asi 1 lžíci rozdrceného obilního endospermu se zbytkovým obsahem obalových částic. Podle původu – volím formu jako Vikinina pleť – hlaďoučkou.

Přílohy:

a) dumplings (angl. výraz)

b) lilek hlíznatý, dvouděložná bylina, která se v zemědělství řadí mezi okopaniny

c) moje oblíbené produkty z pšeničné mouky (někdy i krupice). Mám rád ty vodové, ale mohou být i vaječné.

d) oryza sativa: byliny z čeledi lipnicovitých s velkým obsahem bílkovin, tuku, škrobu, vlákniny a vitamínů B1 a B2. Pochází z jihovýchodní Asie

e) Kipfel (něm. výraz)

f) Pain (šp.výraz)


Postup činnosti, za kterou můžete dostat i honorář, ale v tomto případě to neplatí.


Takže vezmu krásnou (1) a nakrájím ji na větší kostky o velikosti cca 5 cm. Stejné množství (2) nadrobno nakrájím vynálezem přítele Messera a dám do misky. Uchopím pánev a na ní rozpustím 3 lžíce (3). Když je (3) dostatečně rozpuštěno, vezmu lžičku (5) a plochou vařečkou ji vmíchám do (3). Do krásně rozpáleného (3) vhodím kostky (1) a orestuji je ze všech stran. Kostky (1) nasáknou (3) a zatáhnou se tak, že budou krásně šťavnaté.

Když jsou kostky dostatečně orestované ze všech stran, odstavím pánev a masíčko dám na misku. Mezi tím vezmu hrnec asi pětilitrového objemu a v něm rozpustím 1 lžíci (3) a přiliji zbylý výpek z pánve. Do rozehřátého (3) s výpekem vložím do hrnce z misky (2) a počkám, až bude mít sklovitou barvu. Teď se již valí krásná vůně celým bytem! Když je (2) krásně sklovitá, přidám orestovanou (1) a po chvíli spojení otvírám láhev (4) a podlévám. Přidávám NaCl a 2 kostky gulášové šťávy. Zavírám hrnec nástrojem, který zaručuje vzduchovou clonu, sloužící (v tomto případě) k brzkému uvedení směsi do varu – dobrá, mladá paní, je to poklice! Děvčata, pozor na pěnu, kterou (4) utvoří, občas to promíchejte. Po opadnutí pěny z (4) přidám buď další (4), nebo H20 a přisypu (9), asi tak malou lžičku. Teď nám masíčko nasává při dušení tu pravou speciální chuť.

A dusíme a dusíme – jako manžela. Mám zkušenost, že podle kvality masa trvá dušení tak 40–50 minut. Teď, děvčata, když si to pohlídáte, můžeme podlít znovu (4) nebo H20. Po této době (1) koštnu, a když je to takové polotuhé, jdu na to! Vezmu špetku (7); v lisu rozdrtím celou paličku (6) a v dlani rozmělňuji postupně 2 špetky (10). Nechám to všechno lehce přejít varem tak, aby silice a vitamíny zůstaly co nejvíce zachovány. Ještě vezmu lžíci (11) a pečlivě ji rozmíchám v H20 na zahuštění. No a teď chodím po bytě a dávám všem koštnout, co by kdo chtěl přidat. Ale upřímně, již s tím nedělám nic, neb jsem v kuchyni despota a všem to fakt chutná!!

Jako přílohu vezměte to, na co máte zrovna chuťové buňky v pozoru.

P.S. Vikina vždycky tvrdila, že při vaření ušpiním hodně nádobí! Měla pravdu – tak jsem jí radši bez mučení koupil myčku a MÁM JI!!!!!!








Řešení:


Nadpis: Guláš z kližky

1) hovězí kližka                                         a) knedlíky

2) cibule                                                    b) brambory

3) sádlo                                                     c) těstoviny

4) pivo                                                       d) rýže

5) paprika                                                  e) rohlík

6) česnek                                                  f) chléb

7) pepř

8) sůl a voda

9) gulášové koření a šťáva od Vitany

10) majoránka

11) hladká mouka

 

 

Dobrou chuť Vám přeje

Mamenec


4.3.2006   Rubrika: Hovězí a telecí   |   Komentářů 6   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Mamencovo tajemné překvapení v hrnci „A la Grande“ (z žliky – přesmyčka)

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77195.
    Archiv anket.