Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Malinová roláda

Malinová roláda

Snadná a lehká jako vánek...

pošlete nám recept

Horoskopy, sny, tajemno

Favorité Dálného východu – Jadeit a Nefrit

Favorité Dálného východu – Jadeit a Nefrit

Název jadeitu pochází údajně ze španělského piedras de ijada, což znamená bederní kámen. Celosvětově známé „jade“ však zahrnuje dva velmi podobné, ale chemicky rozdílné minerály, jadeit a nefrit, které jsou často nerozeznatelné.


Jadeit je od pradávna nejuctívanějším kamenem Dálného východu, kde se stal symbolem klidu a míru. Pro Číňany symbolizoval pět hlavních ctností: moudrost, spravedlnost, milosrdenství, skromnost a odvahu. Talisman ve tvaru dračího ornamentu měl svému majiteli zaručit sílu, ochranu, štěstí a dlouhý život. Byl symbolem státní moci a ceněn více než zlato. Ve starém Egyptě byl uctíván jako kámen lásky, vnitřního míru, harmonie a rovnováhy. Pro Araby představoval ochranu proti zlu a v Mexiku podněcoval něžnou lásku. Znali ho již staří Mayové a Aztékové. Amulety z jadeitu chránily před nepříjemnostmi a neštěstím.


jadeitJadeit se vyskytuje ve více barvách, ale nejznámější je zelený. Ten má nejblíže k centru srdce. Je to kámen lásky. V citovém životě přináší harmonii a vnitřní radost z obyčejných věcí. Podporuje láskyplné emoce. Rozličné odstíny zelené barvy jadeitu mírní duševní neklid a nesoustředěnost. Jadeit podporuje vnitřní vyrovnanost a pomáhá zachovat klidnou hlavu.


Posiluje nervový a imunitní systém, funkci srdce, krevního oběhu, podporuje funkci sleziny, jater a ledvin a pomáhá i při jejich onemocnění. Podporuje látkovou výměnu a funkci žláz, léčbu infekčních nemocí a žloutenky, snižuje vysoké teploty, zmírňuje průběh chřipkových onemocnění. V pupečním centru léčí žaludeční a zažívací potíže, koliky a žloutenku. V centru třetího oka pomáhá proti nočním můrám a nespavosti, tiší bolesti hlavy a migrény. Ženám pomáhá odstranit psychické bloky bránící otěhotnění a tiší bolesti při porodu.


Astrologicky je přiřazován znamení Raka, Vah a Ryb.


Nefrit je nazýván podle řeckého nephros, v překladu ledvina. Nefritové nephritpředměty a šperky jsou velmi často nacházeny při archeologických vykopávkách. Původní obyvatelé amerického kontinentu jej používali nejen k výrobě ozdobných a kultovních předmětů a nástrojů, ale i jako léku na ledvinové onemocnění. Byl velmi ceněn v Babylónu, kde mu byla připisována magická síla. Ve staré Číně se používal při náboženských obřadech.


Tak jako kdysi je i v dnešní době nefrit používán k léčení zánětů ledvin a jejich nedostatečné činnosti. Pročišťuje močové cesty a močový měchýř. Může být nápomocný při uvolňování písku a močových či ledvinových kamenů. Nefrit je možné přikládat přímo na postižená místa. Současně je doporučováno pít před každým jídlem nefritovou vodu pro odvodnění, ale také proti zácpě a nadýmání. Celkově je velký pomocník při vylučování jedů a škodlivin z organismu.


V psychické oblasti zabraňuje agresivním sklonům, tlumí přehnané emoce, tiší duševní napětí a smutek. Pomáhá překonávat těžké situace a nevzdávat se. Učí nás toleranci a pochopení. Oblázek nefritu pod polštářem nám přivodí příjemné sny. Při bolesti hlavy jím můžeme masírovat spánky.


Podle astrologie je přiřazen znamení Raka.


Očista zeleného jadeitu i nefritu je stejná. Kameny opláchneme vlažnou vodou a nabíjíme je dostatečně dlouho na přímém slunci.


Zdroje:

Josef Pavel Kreperát: Skrytá moc drahých kamenů

Shalila Sharamon, Bodo J. Baginski: Základní kniha o drahokamech a hvězdách

Rudolf Ďuďa, Luboš Rejl: Svět drahých kamenů


Doporučuji:

http://www.volny.cz/tetarenata/clanky/clanky.htm


V případě jakýchkoliv dotazů týkajících se textu se na mne můžete obrátit prostřednictvím diskuse „Čarovná moc drahých kamenů“.


Také doporučuji další články z této řady, které naleznete v rubrice „Zdraví a krása“ a nově v rubrice „Tajemno, sny, horoskopy...“

 

Monicca


26.4.2006   Rubrika:   |   Komentářů 6   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Favorité Dálného východu – Jadeit a Nefrit

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

Anketa

Covid

Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

Celkem hlasovalo 57046.
Archiv anket.