Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Dilema. Byt v Praze nebo domek na vsi?

Dilema. Byt v Praze nebo domek na vsi?

S manželem zvažujeme, že změníme bydliště, protože současné nám přestalo vyhovovat. Máme ale obavu, abychom si nějak nepohoršili a svého rozhodnutí nelitovali. Proto se, s dovolením, obracím na vás zde a přivítám všechny vaše zkušenosti.


Je nám mezi třiceti a čtyřiceti roky, máme dvě děti - školní a školkové. Bydlíme v Praze. A právě ta Praha se nám už delší dobu nějak zajídá. Ač jsme se tady oba dva narodili a prakticky nic jiného neznáme (kromě prázdnin u babičky na menším městě), oba dva jsme se shodli, že ten pražský život nás nějak zmáhá. Všechno je tady v poklusu, všude davy lidí, odevšad na vás křičí nějaká reklama, billboardy apod., vlezete do obchodu a už vás masírují nabídkami, akcemi, slevami. Ráno do práce narvaným autobusem, pak v davu do metra, nacpané metro. Život v panelovém bludišti na Jižňáku, všechno důležité sice máme doslova pod nosem, al co z toho? Vypustit děti samotné na hřiště před barák si netroufnu, bydlíme v jedenáctém patře, ani bych je z té výšky nemohla pořádně kontrolovat.


Zkrátím to. Máme dojem, že jestli s tím něco neuděláme, totálně nám časem hrábne. A teď k věci, proč píšu.


V jedné vesnici v blízkém okolí Prahy máme možnost koupit domeček. Nic velkého, tak akorát pro čtyřčlennou rodinu: dole velká kuchyň, obývák, koupelna, prádelna, šatna s předsíní (spíš zádveří), v patře dva menší pokojíky a jeden větší - ideální pro dva dětské pokoje a ložnici. I v patře je koupelna a WC.

Domek je čtyřicet let starý, v posledních letech zrekonstruovaný, všechno je tam prakticky nové včetně podlah, dveří, oken, kuchyňské linky atd. U domku je z ulice malý dvoreček a taková pidizarádka s pár záhonky s květinami, za domem je krásná zahrada, pár ovocných stromů, místo na posezení i na umístění sezónního bazénu, posezení s grilem. Prostě absolutní paráda.

Nejedná se o domek v satelitní vesnici, ale přímo ve staré zástavbě v centru obce. Je tady zdravotnické středisko škola, školka, pošta, obecní úřad, malá prodejna potravin a pár dalších menších krámků. Větší nákup bychom museli přivážet odjinud, ale to není problém.


Tato koupě se nám naskytla náhodou, domek zdědil manželův kolega a chce ho prodat. A my jsme se do něj oba zamilovali a usilovně přemýšlíme a zvažujeme, zda do toho jít. Kdybychom prodali byt v Praze a přidali úspory, měli bychom celou částku potřebnou na koupi. V penězích problém není.


Zvažujeme pro a proti. Bydlení v té vesničce nás nesmírně láká, je tam nádherně, krásné okolí, děti by si mohly hrát na zahradě, žádný blázinec. Do práce bychom sice museli dojíždět, ale cesta by zabrala prakticky tolik času, kolik nám zabere teď, kdy jezdíme z Jižňáku. Spíš by to bylo nákladnější, protože bychom museli mít asi dvě auta, zatím máme jenom jedno.


Tím, že jsme oba dva zvyklí pouze na život ve městě, ani pořádně nevíme, na co všechno bychom si měli dávat pozor, na co se při našem rozhodování zaměřit. Neošidíme třeba o něco naše děti, když nebudou mít možnost chodit na různé kroužky, jako kdyby bydlely v Praze? Všechno by tady bylo dost z ruky, sportovní oddíly, plavání, lidové školy umění apod.


Máme ještě čas na rozmyšlenou, tak toho využívám. Byla bych moc ráda, kdybyste mi napsali vaše zkušenosti a rady, určitě je toho spousta, o čem nemáme ani páru a co nás třeba vůbec nenapadlo. Moc vám všem děkuji.

Patrika


11.8.2016   Rubrika: Čtenářské příběhy   |   Komentářů 33   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Dilema. Byt v Praze nebo domek na vsi?

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-33
valiska44
valiska44 - 15.8.2020 21:04

Já za sebe bych teda určitě raději volila ten domek na vsi. Sama v jednom takovém bydlím a je to můj splněný sen. Je ale pravda, že jeho rekonstrukce spolkla docela dost peněz. Hlavně teda interiér. Ten byl potřeba celý předělat. Právě s interiérem nám mimo jiné hodně pomohli i bytoví architekti z http://www.pwinterier.cz/ Těm se podařilo zachovat některé původní prvky domu a zároveň i přidat nové moderní.

 
Terka jun
Terka jun - 6.5.2019 12:05

Ještě to můžete řešit pomocí lihového krbu, dá se koupit od firmy http://www.krby-bef.cz/, stačí tam jen kupovat kvalitní bio líh, a bude vám tam krásně hořet, nepotřebujete ji napojit na nic.

 
Veronaska
Veronaska - 5.5.2019 10:23

No to bohužel nemáme... takže o tom asi nemusí už ani přemýšlet co?

 
Terka jun
Terka jun - 3.5.2019 10:26

Máte v bytě komín? nebo nějakou možnost přístupu do komínu?

 
Veronaska
Veronaska - 1.5.2019 21:53

Dobrý den, prosím nevíte někdo, zda se dá do bytu dodatečně namontovat krbová vložka?

 
Lucinka258
Lucinka258 - 8.10.2018 20:11

Já jsem městský typ, takže za mě určitě byt. Ve městě je více možnosti a je vše blízko. V Praze žiji už od mala a neměnila bych. Nedávno jsme si s manželem kupovali větší byt a s výběrem nám pomohl https://www.psn.cz/ , které mohu jen doporučit.

 
radkaester
radkaester - 15.8.2016 13:26

Toužíte-po klidnějším asi bych neváhala,zvlaště jestli je domeček rovnou obyvatelný ,druhé menší autí v rodině už je pomalu normou dojíždění denní do práce je cca20min a 2500 kč nákladů /auto ,ale ty zas ušetříte jinde až si osvojíte trochu jiný živ . styl,smajlik - 38 ,nákupy v akci vám zůstanou ,prace zdá se taky ,dostupnost školy kultury též,lecos koupíte na vsi levněji - výpěstky,třeba něco sama zavaříš ,a z mé zkušennosti je-li škola ,lékař v místě menší děti tu organizovanou zábavu až tak nepostrádají zabaví se s ostatními sami a později si už budou schopné dojet mhd nebo je jednou týdně zavezeš .klídek a větší soukromí je zas vykoupené trochu bližšími sousedskými vazbami zvlášté pokud se nestraníte spol.dění v obci fungujeli tam ,pak větší starostí o pozemek a domek zde nic neřeší technické služby jak na sídlišti atdatd..ale do všeho se vpravíte jeli touha a vůle ,a nikde není psáno že na stará kolena zas nezvolíte město s jeho pohodlnějším systémem a déti zvyklé na vesnici vás vystřídají v domečku budou rádi navštěvovat v malé garsoncena sídlišti, ale pro teď je dle mě domeček lepší volba tak přeju dobré rozhodnutí ,věřím že nebudete litovatsmajlik - 45

 
Linda
Linda - 14.8.2016 10:03

Záleží na vašich povahach.... já se stěhovala z Prahy na malé město a vyhovovalo mi to . Ano pravda všechno jsem měla daleko, bez auta odkazana na autobusy, ale ten klid byl k nezaplacení. Městečko mělo všechno- doktory, několik obchodu, školy, školky, kino. Na vesnici do domečku jsme se stěhovali když dcery byly v 2. a 4. třídě. Máme tu velkou školu 2km vzdálenou, kam jezdili sami nakolech a i na sportovní kroužky. Pokud chtěli na kroužek co byl jenom ve městě musely buď stíhat autobus anebo si domluvit svoz a odvoz ( třeba na házenou my odváželi v úterý a ve čtvrtek jezdila se spolužačkou a jejími rodiči, na závody jsme se střídali). Noční akce buď přespaly u kámošek ve městě a nebo musely stihnout poslední autobus v 22.30. Občas jsem vyzvedalvala dceru z brigády když dělala servírku a nemohla přespat u přítele, ale taxi služba se konala výjimečně.

 
Hanča
Hanča - 13.8.2016 12:31

ax: no nevím, proč by měly náctileté děti být někde venku do dvou do rána, mám doma plnoletý dítě a nikam moc nechodí, v zimě pár plesů a jelikož letos už bude sám řidič, tak nevidím problém, druhý je náctiletý a kroužky zvládá tak, aby stihlaautobus, otec dělá šoféra jen velmi vyjímečně, osobně bych asi nemohla bydlet ani na malým městě, natož ve velkoměstě a starší dosplěý děti, taky sháněly bydlení na vsi, ne ve městě

 
Piafka
Piafka - 12.8.2016 22:23

inini: Pokud na to mají, špatný nápad to není. Pro rodinu v bytě je to fajn. A děti rády využívají chatu i jako starší, jen jinak a ne současně s rodiči :).

 
ax
ax - 12.8.2016 20:29

Život v Praze, kde všechno máte u nosu, vás zmáhá a myslíte si, že na vesnici, odkud budete muset všude dojíždět (nákupy potravin i oblečení, lékaři, práce, škola a školka, kroužky) to bude pohoda? No já si to teda moc nemyslím. Možná to bude pohoda, dokud jsou děti malé, jsou v družině a dělají, co se jim poručí, tak můžete všichni jezdit spolu. Ale co až bude dětem -náct, budou mít vlastní zájmy po škole a budou chtít se spolužáky odpoledne a večer ven, budete jim dělat ve dvě ráno taxikáře?

 
inini
inini - 12.8.2016 15:54

Anče: Chata je vynález Čechů a ještě pár dalších .... Když nemáte co dělat a kam strkat peníze, pořiďte si k normálnímu bydlení ještě chatu! A děti budou celé nadšené pořád jezdit o víkendech na chatu!!!!! Rada nad zlato smajlik - 66

 
Haninka
Haninka - 12.8.2016 14:53

Anče: to přeci nemusí být pravidlo, snad tam jezdí vlak / autobus. Jak už jsem psala, žiji v malém městě 30 km od Prahy, ve špičce od nás směr Praha jezdí každých 10 - 15 minut autobus do Prahy a ještě tady jezdí i vlak. Mám tři děti - dvě už dospělé, nejmladší kluk jezdí od 7. třídy do vedlejšího okresního města na basket, a že bych dělala SŠ taxikáře? To maximálně v noci, když jim ujel poslední spoj a to se nestávalo až tak často.

 
Anče
Anče - 12.8.2016 13:38

smajlik - 55Pokud vám nebude vadit,že budete zbytek školních let / do konce nejméně stř.školy/ dělat taxikáře,tak to udělejte.Ráno odjezd,večer domů,až se sejdou konce kroužků a aktivit dětí. Dnes je doba,že děti neběhají poloukách,ale v podstatě se připravují na život - cizí jazyky,sport.Známí tohle uskutečnili a za 3 roky zpátky.Je to prostě všechno z ruky.Já bych vám doporučila kvalitnější trávení volna - proč třeba nemít chatu?Tak si užít venek a přírodu?smajlik - 2

 
Almega
Almega - 12.8.2016 11:11

My se naopak na stará kolena přestěhovali z města na malinkou vesnici,kde je 22 domů a jinak nic.Do nejbližší vsi s hospodou a obchodem,busem,jsou 2 km.Podle mě jsou nejdůležitější sousedi: jestli mají štěkavé psy,jestli celou sobotu,neděli řežou na cirkulárce a pod.,zahlíží na "náplavu" a neustále špehují,co se kde šustne...Všechno má své pro a proti,sousedi mají 2 malé děti,mají dvě auta a věčně jezdí "do města",asi není problém dojíždět,snad v zimě je silnice špatně sjízdná.Práce na baráku je taky dost,ale myslím,že život na vsi je levnější,klidnější,pro malé děti výhodnější.

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-33
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77231.
    Archiv anket.