Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Zhasni! Zavři vodu! Taky se doma hádáte kvůli plýtvání energiemi?

Zhasni! Zavři vodu! Taky se doma hádáte kvůli plýtvání energiemi?

Hospodaření s energiemi se odráží nejen v peněženkách českých domácností, mnohdy se ale také promítá do vztahů mezi lidmi. Více než desetina Čechů totiž uvedla, že kvůli tématu šetření, respektive plýtvání energiemi v domácnosti, mají neshody a hádky. Vyplývá to z aktuálního průzkumu nezávislého srovnávače Ušetřeno.cz.

Plýtvání energiemi a s tím spojené hádky v domácnosti zasahují do života každého desátého Čecha. „Kvůli plýtvání energiemi se hádají nejen manželé či partneři, ale často také dochází k rozepřím mezi dětmi a rodiči nebo spolubydlícími,“ říká Tomáš Suchý, analytik srovnávače Ušetřeno.cz. Podle něj existují mezi lidmi zlozvyky, které mohou okolí vytočit do běla.

Mezi ty nejčastější, kvůli kterým hádky vznikají, patří puštěná voda při čištění zubů a rozsvícená světla v domě nebo bytě. „Při čištění zubů si nechává volně vytékat vodu z kohoutku 43 % Čechů,“ uvádí Tomáš Suchý z Ušetřeno.cz a pokračuje: „Překvapivým závěrem je, že jsou to častěji ženy, které nechávají vodu puštěnou.“


Dalším zlozvykem, kvůli kterému dochází často k výměně názorů v rodině, je nezhasínání světla. Po ostatních členech domácnosti musí světlo zhasínat 57 % Čechů. „Tento zlozvyk jde na nervy hlavně ženám. Po ostatních členech domácnosti, ať už jsou to děti nebo partneři, neustále zhasíná 60 % žen, mužů o 6 % méně,“ doplňuje Tomáš Suchý. Podle něj lze například děti motivovat k šetření energiemi příslibem odměny, kterou jim za ušetřené peníze můžeme pořídit.

Jak je to u vás doma? Přistupujete k šetření všichni zodpovědně, nebo máte v rodině nějakého vrchního kontrolora, který ostatní vytrvale učí úspornému chování?

Redakce


19.4.2013   Rubrika: Náš domov   |   Komentářů 54   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Zhasni! Zavři vodu! Taky se doma hádáte kvůli plýtvání energiemi?

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-54
Vorackova
Vorackova - 28.2.2023 19:18

No to je jasné, když se v tom člověk nepohybuje, tak nemůže vědět co a jak. Proto je z mého hlediska dobré na to vzít firmu, která to zařídí komplet. V našem případě to byla firma https://columbusenergy.cz/ Teď už s nimi jednáme i o tepelném čerpadle.

 
Karaskovajana
Karaskovajana - 27.2.2023 2:35

Která firma? Já právě tady v tom ani moc nevím, na koho bych se tak měla obrátit….

 
Vorackova
Vorackova - 26.2.2023 8:50

Máme a musím uznat, že jsem ráda, že jsem se nakonec nechala od manžela přemluvit. Já jsem v tom viděla ze začátku jen tu investici na počátku akce, ale potom s dotací a když mi manžel osvětlil, že se to vlastně brzo vrátí jsem souhlasila. Manžel vybral firmu, která nám to celé zařídila a na střechu namontovala.

 
Karaskovajana
Karaskovajana - 25.2.2023 8:34

Já jsem asi úplně stejná. Také na každého naléhám, aby se zamýšlel nad tím, kolik doma platíme za provoz našeho domu. Přijde mi to abnormální nebo mám nějakou zkreslenou představu. Hlavně třeba spotřeba energie se mi na 5 člennou rodinu zdá hodně velká. I proto jsem se rozhodla začít se zajímat o fotovoltaickou elektrárnu. Máte ji někdo na střeše?

 
Lulakova
Lulakova - 17.2.2023 20:01

Já jsem byla také nepříjemná, když muž nechal o chvilku déle rozsvícené nebo nechal běžet televizi. Teď ale co máme na střeše fotovoltaickou elektrárnu jsem tak nějak víc v klidu, protože máme elektřinu levnější. Fotovoltaickou elektrárnu nám udělala firma https://fotovoltaikabenekovesco.cz/ za fakt pěkné peníze.

 
ivanka386
ivanka386 - 14.6.2019 19:21

Díky moc za článek. My se doma s energií snažíme šetřit kde se dá. Nejvíc tedy s elektřinou, protože té jsme dřív měli šílenou spotřebu. V šetření nám hodně pomohlo to, že jsme po celém domě rozmístili LED světla od https://www.rendl.cz/ Ta dokáží šetřit elektřinou perfektně. A na vyúčtování je to opravdu znát.

 
koliaska105
koliaska105 - 25.12.2018 19:59

No, jsem ráda, že kvůli plýtvání energiemi se už doma nehádáme. Hlavně co se týče topení. Může za to hlavně to, že jsme už před několika lety přešli na topné pelety, které jsou šetrné k životnímu prostředí a ještě k tomu relativně levné. Dají se sehnat třeba tady: https://www.pelety-premium.cz/topne-pelety-2/

 
DandaD
DandaD - 18.5.2013 20:36

Také to doma neustále slyším, zhasni, vypni televizi, zavírej dveře....Ten můj je tak šetřivý, že vypíná i topení. Topíme plynem do deskových Radiků a kotel je ovládán termostatem. Nastavím si na něm nějakou teplotu a když se mi zdá, že radiátory už netopí, zjistím, že je na termostatu teplota stažená o nějaký ten stupeň dolů. Prý to stačí. Přitom za plyn zase tak moc neplatíme v porovnání s našimi sousedy.

 
rychlonožka
rychlonožka - 21.4.2013 19:19

Nehádám se,není s kým.Hospodařím si za své, po svém a ve svém.Slušné přeplatky jednou ročně beru jako bonusy, za které si pořizuji něco užitečného do domácnosti. Myslím,že nejvíc doplácejí ti, co jich je doma víc,nebo co jsou hodně doma/v důchodu,na mateřské/Ti nemůžou nejíst, nepít,nesplachovat. My,co pracujeme a navíc máme kupu aktivit,díky nimž doma pomalu jen přespáváme,jsme na to nejlíp, řekla bych.

 
Bellana
Bellana - 21.4.2013 13:33

Petruša: V ceně vody jsou i náklady je její rozvod. Voda je jen nepatrná část té ceny. Když si koupíš auto a jezdíš málo, tak tě kilometr stojí strašně moc, protože se cena auta rozpočte na málo kilometrů. Když jezdíš hodně, je kilometr levnější. A s energiemi a vodou je to stejné. Prostě ti fixní náklady je třeba zaplatit, ať se spotřebuje vody málo nebo moc.

 
Teoretik
Teoretik - 20.4.2013 20:26

Kdyby mi někdo před více jak 23 lety řekl, že budu číst rady jak uspořit na elektrice a vodě, hlaitě bych se zasmála. Při vyúčtování energií se ale nesměji. Žít se ale musí.Včera jsem byla na návštěvě u kamarádky a již na chodbě jsem cítila nějaký zvláštní puch. Až když jsem šla na WC a ona za mnou vyběhla, že vodu na splachování má v koupelně mají z předchozího dne po koupání, vše mi bylo jasné. Takhle se mi to nelíbí. Také mi došlo, proč jsme seděli celý večer deceně při sívčkách . Cestou domů jsem si vzpomněla na miji babičku /nar.1901 - pocházející z 9 dětí/, která vždy tvrdila, že spíš se vydrží hlad než zima. I to jsem zjistila již před 20 lety při návštěvě syna v NSR /u nás tak zatracovaná VH "králíkárna" a zima jak v psinci. A víte proč? lidé už tenkrát tam na západě jezdili domů jen přenocovat a na radiátorech byla měřidla, takže všechn byty byly jen temperovány. Sečteno, potvrzeno - bude hůř. Dohnat a předehnat. Trochu delší, ale ze života.

 
denda04
denda04 - 20.4.2013 11:09

taky šetřím podle svého ve dvou 2 tv ledky ,1pc ,úsporné žárovky , teplo podle jak je nám zima ,ale v ložnici se netopí vůbec , voda koupaní ,i sprcha , mytí nádobí pod tekoucí vodou smajlik - 67smajlik - 68 oplachování taky v teplé vodě tak tam fakt neušetřím NIC naopak ,smajlik - 58

 
Kozoroh18
Kozoroh18 - 19.4.2013 21:57

také šetřím jak s vodou tak i zhasínám. V létě používám vodu bez chemie na zahrádku.
Na koupání si občas dopřeji plnou smajlik - 83

 
Světlonoska
Světlonoska - 19.4.2013 19:42

Jarča*: smajlik - 31Nám zapíná levný pr.v týdnu v 10h,o víkendu od 11hsmajlik - 23takže vařím v pátek na víkendsmajlik - 94

 
Petruša
Petruša - 19.4.2013 16:35

"a stejně čím víc se šetří tím je vše dražší" jak píše sharon...jj přesně tak to je, jak ty společnosti co vodu a energie dodávají zjistí pokles, tak zvednou ceny, aby se jim to vyrovnalo...

my asi nejsme nijak extra spořiví, ale ani zase nijak extra rozhazovační, žárovky taky máme úsporné (což ale vim že je blbý v koupelně smajlik - 65), ale je fakt PC (většinou dva) běží od odpoledne do večera a teda všechny tv přístroje jsou ve stand by, což se nemá, ale jsme líní to vypínat a pak zase zapínat smajlik - 72smajlik - 68

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-54
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 76946.
    Archiv anket.