Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Šťáva plná vitaminů

Šťáva plná vitaminůPřipravte si domácí šťávu, která bude chutnat celé rodině...
pošlete nám recept

Problémy s rodiči tchán tchyně

Zakazuje mi chovat vlastní dítě

Zakazuje mi chovat vlastní dítě

Máme čtyřměsíční holčičku a dočasně bydlíme s rodiči mého muže. Do našeho nového bytu se snad budeme konečně stěhovat v září. Naplánováno to bylo jinak, byt měl být k nastěhování už před půl rokem, ale stavba se nějak zkomplikovala. Náš úmysl, přinést si miminko již do vlastního, tedy nevyšel. A jelikož v podnájmu, kde jsme bydleli předtím, jsme zůstat nemohli, nabídli nám tchánovci, že můžeme na tu přechodnou dobu být u nich.

Byli jsme rádi, dost nám tím vytrhli trn z paty. Mí rodiče bydlí 200 km daleko, tam jsme jít nemohli.

Jenže teď uvažuji, že se snad s malou radši sbalím a odjedu k našim. Manžel by musel zůstat tady, kvůli práci. Čím dál hůř totiž snáším svou tchyni, která se mi nemístně plete do výchovy. Má zcela rozdílný náhled na chování miminka. Zastává názor, že chováním se dítě rozmazluje a že je tedy potřeba ho co nejvíce omezit.

Kdyby bylo po jejím, měla by Lucinka nárok pobýt v mém náručí jen ve chvíli, kdy ji krmím a držím na odříhnutí. Hned poté bych ji měla položit do postýlky a na pláč nebrat zřetel. Kdyby plakala víc, tak maximálně překontrolovat, zda není počůraná, nebo jestli ji něco netlačí apod.

Já s takovým postojem hrubě nesouhlasím, myslím, že miminko potřebuje cítit především lásku a bezpečí. Dítě, které pláče až do usnutí, musí přece být velice frustrované. Takže se o dcerku starám tak, jak to sama považuji za správné. Čím dál víc však kvůli tomu máme s tchyní rozpory, protože ona mě doslova peskuje pokaždé, když vezmu Lucinku do náruče „jen tak“, podle ní bezdůvodně. (Tchyně je v důchodu, tudíž celý den doma.)

Manžel se matce snažil vysvětlit, aby výchovu našeho dítěte nechala na nás, ale ona tvrdí, že kdyby viděla, že malou vedeme správně, neměla by důvod nijak zasahovat. Tím častým chováním si však podle ní na sebe pleteme bič a z dcerky prý nebude nic jiného než zpovykaný, rozmazlený hajzlík. To skutečně řekla o teprve čtyřměsíčním dítěti.

Je mi z toho nanic. Na jednu stranu jim jsem vděčná, že u nich můžeme být, ale nevím, jestli mi to za tuhle cenu stojí za to. Mohla bych se sbalit a odjet k mým rodičům, ale to by pak můj manžel Lucku skoro neviděl, protože často pracuje i o víkendech a nemohl by za námi jezdit. A já ho o kontakt s dcerkou připravit nechci, má ji velice rád.

Co myslíte, která z nás má ohledně výchovy pravdu? Já, nebo tchyně? Zastává někdo podobný výchovný názor jako ona? A dá se to vůbec vydržet, nesnažit se utišit plačící miminko? Podle mě ne.

Daniela


1.7.2008   Rubrika: Fórum dnešní   |   Komentářů 88   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Zakazuje mi chovat vlastní dítě

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-88
eliz
eliz - 14.11.2008 19:19

Rozhodně nezastávám názor tchyně, právě naopak. smajlik - 66 Je dobře, že máš zastání u manžela, ale on s vámi není celý den. S tchýní si musíš tedy poradit sama a bohužel to i přetrpět.smajlik - 76 Starej se dál o Lucinku jako doposud, jednou pro ni bude důležitý vztah s matkou, babička bude na druhém místě, nebo vůbec. Děti jsou velice vnímavé a vzájemný vztah si už dávno budujete. Nenechávejte si ho narušit!!! Máte nárok na své soukromí,tak se klidně zamkněte v pokoji, nebo choďte hodně ven. Přeji hodně štěstí smajlik - 4smajlik - 5

 
Lilia-na
Lilia-na - 13.7.2008 20:56

Už "jen" dva měsíce, tak přeji hodně zdaru s tchyní. Taky si myslím, že poslouchat s klidem brečící dítě nejdesmajlik - 88 Já jsem naštěstí na tchýni měla štěstí, bydlí i s tchánem pod námi a do ničeho zásadního se nám nepletou.

 
rychlonožka
rychlonožka - 5.7.2008 21:10

Já bych to neřešila odjezdem, ale klíčem, kterým bych se zavřela zevnitř v pokoji s dcerou. Až tchýni chytnou záda od špízování v předklonu u dveří, taky uvítá lidské HODNĚ VÁS TO BOLÍ, MAMI? než strohé TADY MÁTE PRÁŠKY, OBĚD A LEŽTE!
Já nevím, že my staré si pořád myslíme, že to, co přežilo dvacet, třicet let jako vysloveně neškodlivé, platí pořád stejně jako nejvhodnější. Dětem jsem dopředu řekla, že když si s vnoučaty nebudou vědět rady, že nemám patent na rozum, ať se zeptají dětské doktorky, že ona to určitě bude vědět, všichni jí důvěřujeme. A mí potomci projevili docela zklamání...no mami, my mysleli, že tohle všechno víš! A já...nojo, ale co platilo na vás, nemusí platit pro vaše děti! Vy si musíte vypozorovat sami, co potřebujou! Babky mi taky mluvily do všeho a já, sama nerozhodná, jak s dětmi, jsem dala finálně přednost zeptání u doktorky. A nikdy jsem neudělala špatně, ona je fakt bezva. Takže Tvoje dítě je Tvoje dítě a jestli si tchýně kdysi rozmachala nočním nošením syna a dosud si to pamatuje, není to Tvůj problém. Myslím, že po čtyřech měsících už máš právo říct jí, že až se budeš chtít o něčem poradit, že se jí jistě zeptáš, ale že o nevyžádané rady žádná snacha jistě nestojí. Holka, když se odstěhuješ, budeš ta trapná Ty a pak budeš před ní utíkat celý život! Zachovej se jako dospělá ženská, která si svoje věci dělá po svém a nenechá si do toho kecat! Ty musíš tu holku nosit před ní a ještě si pozpěvovat a ona musí zatínat zuby, protože Ty jí donekonečna budeš opakovat: Co jsem vám babi říkala včera? Že si svoje věci ohlídám sama a že budu malou chovat, jak uznám? Kolikrát Vám to mám opakovat, že se vás rozhodně nebudu ptát na takový soukromý záležitosti! Ty jsi zrovna tak máma a dítě je Tvoje, ne její. Utečeš-li, budeš ta slabší a hloupější. Pamatuj si to. Žádnej věk nikoho neopravňuje k zasahování do soukromí jiných. Vím, o čem mluvím, nechala jsem si kecat do všeho dost dlouho. Zato až to bouchlo! To jsem si tchýni vychutnala...A to jsem ji viděla vlastně dá se říct naposled. Seber kuráž, holka. Musela bys ustupovat celý život.

 
valesovavera
valesovavera - 3.7.2008 11:42

smajlik - 84Promluvit si s tchýní,radím já.Ty jsi rodič ne tchýně a mlou si pochovej kdy ty chceš.Pevné nervy Věrka

 
mapeš
mapeš - 3.7.2008 10:42

Myslím, že nikdo nemá právo ti přikazovat, jak moc milovat své dítě. Pokud máš potřebu ji chovat, tak to dělej dokud to chce a dokud ji uneseš.smajlik - 58 Přijde čas, kdy ti řekne "ale mami, už jsem velká!". Vím, co říkám ,mám 17 tiletého syna.Takže mazlit, nosit a milovat- toť můj názor.

 
IRISS.K
IRISS.K - 2.7.2008 15:37

smajlik - 15smajlik - 63teda radim ti, abys to tchyni buď hned vysvětlila, nebo rychle utekla, protože její nároky budou čím dál tím větší a ty budeš odstavena na druhé koleji - prchej!!!!!!smajlik - 63Takové tchýně opravdu stojí za to!!! S prvním manželem jsem na to byla stejně, tam si tchýně dělala majetnické právo jak na manžela, tak i mé dítě. Myslela si snad, že je to její a jejího synáčka, který jí byl navíc hodně ovlivněn. Tak jsem se jednou sbalila, vzala svou milovanou holčičku a odstěhovala se k naši a také jsem se po čase s manželem rozvedla

 
dadka
dadka - 2.7.2008 12:47

Nenosit miminko po každém zavrnění, ale nosit. Mimi potřebuje cítit mámu, její teplo a něhu. Tchýni pošli do patřičných míst, nemá ti co kecat do výchovy vlastního dítěte.

 
girasole
girasole - 2.7.2008 9:02

Kawa: v tomhle věku je závislost na mamince normální. To za chviličku taky přejde. Je to jen období, kdy si prcek uvědomuje sebe, lidi ve svém okolí, to, že někdo je blízký, někdo cizí. To není rozmazlenost, jen potřeba jistoty, že tenhle člověk - máma - je tenjeho jediný a pravý. Až si to uvědomí, začne být zase samostatná až běda :-)

 
Majka a Dany 30.10.
Majka a Dany 30.10. - 1.7.2008 21:31

Danielo.
nenechej se tchýni otrávit a mazli se se svojí beruškou tak často, jak jen budeš chtít smajlik - 25 Mám doma dva kluky.. 20 měsíčního a 9 letého..a na tom prvvním vidím, jak se vrací každý "kousek" lásky který jsem mu dala. Opravdu není den , kdy by mi jen tak neřekl "mami, mám Tě rád" a myslím si, že to je tím, že jsem se nikdy nestyděla dávat mu najevo city. Dítě má vědět, že jeho rodič ho má nade vše rád, protože z toho bude jednou čerpat v životě...a co bychom si mohli přát víc, než aby naše děti vzpomínaly na dětství jako na nejkrásnější období ..Možná by tvoje tchýně namítla, že Lucinka je ještě malá a stejně to nevnímá...ale právě kontakt v nejútlejším věku je pro ni moc důležitý..a pro Tebe taky...ty měsíce, kdy je to takové drobunké krásné miminko totiž strašně rychle utíkají..a ani se nenaděješ a doma budeš mít velkou slečnu
Takže si užívej miminko a zkus prostě nevnímat neustálé projevy tchýně..a určitě se nestěhuj, protože pokud má dítě dva rodiče, tak by s ním měli být oba..aby si vytvořili pěkný vztah a nedošlo k nějakému odcizení. Takže drž se!!! Přeju hodně štěstí

 
medved
medved - 1.7.2008 21:25

danielo, porid si satek, lucku budes mi u sebe na tele, ona bude spokojena, ty budes spokojena a tchyne nemuze rict popel, protoze to preci neni klasicke chovani smajlik - 68 ja osobne na satek nedam dopustit a me dve dcery taky ne.....ta mladsi, petimesicni , uz vzdycky nadsene hyka jen satek vidi smajlik - 68

 
Tarantule
Tarantule - 1.7.2008 19:20

Maminčina matka měla podobný názor na výchovu mě a mojí sestry.... A nezůstalo to jen u chování...pokračovalo to celé naše dětství. Když nebyla máma v dohledu, babička se vždycky rozhodla že nás převychová, že jsme rozmazlení fracci a potřebujeme ukázat co je to ten život... Takže bych v budoucnu dala pozor i na tohle, aby to u chování miminka pouze nezačínalo. Stačilo pár týdnů v létě u ní, a mám noční můry do dneška ( a to nás mamka nijak nerozmazlovala, prostě jen nebyla zbytečně tvrdá).

 
Klaudie
Klaudie - 1.7.2008 18:07

jinak souhlasím s Ivuškou...ano, dítě pochovat...ale k péči o dítě taky patří uvařit mu - třeba už v roce jo, nebo vyprat, vyžehlit...a kdy by to ta ženská dělala, když bude celý den dítě budto hypnotizovat ležíc vedle něj, nebo chovat...to není o drbání domácnosti savem...a šůrování

 
Klaudie
Klaudie - 1.7.2008 17:50

jinak samozřejmě - osamostatněte se, pak nebudete muset nic poslouchat...do té doby asi musíš skousnout kecy, které ti nejsou vhod

zase i babičky jde usměrnovat jen s mírou a to i když na nich není člověk závislý...zažila jsem matky, co ořvaly nebo měly skoro hysterický záchvat, když babička dala jednorázově 8-10 měsíčnímu dítěti pribináka...a okamžitě se proti babičce ostře vymezovaly...já bych tohle řešila v okamžiku, kdy by dítě bylo s babičkou většinu dne a jedlo u ní, ale ne v okamžiku, kdy se tak stalo jednou za čas a v podstatě jde o h...., rozhodně ne o fatální poškození dítěte

 
Klaudie
Klaudie - 1.7.2008 17:46

no ono je něco pravdy na tom, co napsala Kareta o tom režimu pro dítě...taky jsem měla známou, holku sice chovala pořád jako zběsilá, opak by pro ní byl týráním dítěte, ale už jí nepřišlo jako týrání, že jí dítě každé kojenecké plavání prořve nebo že ho vláčí po návštěvách a dítě nocuje co dva-tři dny v jiném prostředí - o časovém režimu nemluvě...ale hlavně, že nestrádala ona a společensky se vyžila...to je zase druhý extrém, který mnohé dnešní matky na rozdíl od toho chování při knourání neřešísmajlik - 68

chtělo by to používat trochu zdravý rozum, tchyně má možná pravdu v tom, že ne na každé knournutí se musí dítě okamžitě vytáhnout z postýlky a chovat...to opravdu časem vede k tomu, že dítě chce chovat víc a víc...matky, které to takto praktikovaly, mají často závisláka, který coby batole s nimi pobývá i na záchoděsmajlik - 76 a jinak se zhusta věnuje věšení se na nohu, takže matka nemůže prakticky nic jiného, než chovat a věnovat se dítěti

ono to chce zapojit trochu zdravý rozum, aby nebylo frustrované dítě, ale ani rodič

 
babkatapka
babkatapka - 1.7.2008 15:25

Scarlett: taky jsem si mazlení jako dítě moc neužila, opravdu byla jiná době, vlastnímu synovi jsem toho také moc nedala, jesle a družina, ale jinak to nešlosmajlik - 26 a mě je to dneska líto. už to ovšem nenapravímsmajlik - 66
Myslím, že děti se mají mazlit a hodně, doteky jsou velice důležité, upevňují vztahy . Každou chvilku bych využila k pohlazení a pomazlení děťátkasmajlik - 47

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-88
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 127851.
Archiv anket.