Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Šťáva plná vitaminů

Šťáva plná vitaminůPřipravte si domácí šťávu, která bude chutnat celé rodině...
pošlete nám recept

Problémy s rodiči tchán tchyně

Svatba bez rodičů. Je to přestupek proti dobrým mravům?

Svatba bez rodičů. Je to přestupek proti dobrým mravům?

S přítelem spolu žijeme již pět let a rozhodli jsme se, že se vezmeme. Dospěli jsme k tomu tak nějak přirozeně. Plánujeme dítě, chceme si vzít hypotéku a pořídit vlastní bydlení. Svatba je pro nás důležitý krok, kterým svůj vztah zlegalizujeme.

Jediné, co nechceme a o co nestojíme, je okázalá svatební veselice, na kterou se sezve příbuzenstvo z široka daleka. Naše představa je úplně jiná. Svatba jen ve čtyřech – my dva a svědci a následně rozeslaná oznámení ve stylu „oznamují, že byli oddáni…“

Když jsme to řekli našim, celkem bez problémů to pochopili a ani jsem z nich necítila nějakou hořkost. Možná ji jen šikovně skrývali. Prostě to berou tak, že naše svatba patří jen nám a je tedy na nás, jakou ji budeme mít.

U přítelových rodičů jsme však tak dobře nepochodili. Oba jeho rodiče vyjádřili hrubou nespokojenost nad naším rozhodnutím, mít svatbu bez přítomnosti rodičů. Něco takového je podle nich absolutně nevhodné a na nejvyšší míru neslušné. Za všechno, co rodiče pro své děti udělali, si prý přítomnost v tak důležité chvíli svého potomka zaslouží.

Zatím je to stále otevřené. A nepříjemné. Přítel (a i já samozřejmě) chce mít se svými rodiči i nadále pěkné vztahy a má obavu, aby je naše tvrdohlavost, kdybychom neustoupili, neohrozila.

Dumáme o tom ze všech stran. Chvíli se přikláníme k tomu, že tedy slevíme a oboje rodiče na svatbu pozveme, pak se hned ujistíme v tom, že si přece nemůžeme nechat diktovat v něčem, co je výsostně naše věc.

Zajímaly by mne názory čtenářek. Myslíte si, že rodiče mají nezadatelné právo být přítomni na svatbě svých dětí, nebo ne? Měl někdo z vás svatbu bez rodičů? Anebo naopak – nebyli jste na svatbu svých dětí pozváni? Jaký je váš názor?

Hanka


18.3.2009   Rubrika: Život a vztahy   |   Komentářů 200   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Svatba bez rodičů. Je to přestupek proti dobrým mravům?

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-90 | 91-105 | 106-120 | 121-135 | 136-150 | Další strana
marta79
marta79 - 21.11.2014 13:04

Skvostné svatební náhrdelníky:

http://www.esvatba.eu/bizuterie/nahrdelnik

smajlik - 35smajlik - 35

 
rychlonožka
rychlonožka - 18.3.2009 22:11

Jsem asi trochu zaujatá....je to díky zkušenostem, do jisté míry tedy za to nemůžu...ale když mi děti řekly...přijď na svátky, bude Ti smutno....řekla jsem...nepřijdu, jsou to vaše první společné Vánoce, smutno mi nebude...mám plno plánů a práce....a bylo mi opravdu fajn...vzpomínala jsem na lidičky, co je mám ráda, sportovala, kulturnila, kamarádila, mlsala, četla poslouchala, koukala....a koukám, že zítra zaspím do práce...se svatbou...!

 
rychlonožka
rychlonožka - 18.3.2009 22:07

Když to Hanko vezmeš zodpovědně...pak asi přijdeš na to, že taky:
rodiče mají právo mluvit Ti do výchovy svého vnoučete
pomáhat vám při zařizování obýváku
mít klíče od vašeho domu
konzultovat s Tebou vaše manželské neshody
chtít po Tobě, abys nebydlela daleko

atd atd atd

Ty máš povinnost jako dítě jedinou: až budou vaši staří a nebo nemocní, nenechat je na holičkách. To, zda k nim místo večeře s kamarádkami půjdeš poslouchat lamentace, jak je všechno drahé a jak na ně Ty i Tví sourozenci kašlete, zda obětuješ fajn večer s manželem a budeš se u nich otravovat nad jejich oblíbenou stolní hrou...a další...je jen Tvé svobodné rozhodnutí. Může se totiž stát, že první ústupek na sebe nabalí další a že po čase zjistíš, že by Ti bylo líp bez manžela a jeho rodičů. Nepřeju Ti takovou bilanci. Manželovi rodiče si nepořídili dítě kvůli němu, ale kvůli sobě. Lidi mají děti, že je chtějí mít. Měli by počítat s tím, že se to dítě postaví na své nohy, bude si o svých věcech samo rozhodovat. Ne, že ho budou řídit a omezovat. měli by být rádi, že je schopný normálního života a svéprávný. Že je zdravý, že pracuje, že chce mít rodinu a že si našel snad životní partnerku. Že až tu jednou nebudou, nezůstane opuštěný...

 
medved
medved - 18.3.2009 22:03

necetla jsem nazory, tak to rikam jen za sebe....taky jsem chtela svatbu jen my a svedci, manzel chtel rodice, coz jsem respektovala, takze to byla nakonec svatba v nejuzsim rodinnem kruhu....ale ne kvuli rodicum, ale kvuli prani manzela...pokud se s pritelem shodnete, tak podle me, neni co resit smajlik - 58 mozna je jen skoda, ze jste to oznamovali predem...vyvolalo to zbytecne dohady a kdyz ted udelate svatbu bez nich, bude to navzdycky spojeno s tim, ze to je "natruc" smajlik - 48 prijit a rict jsme svoji, bylo by to hotovo a nikdo by uz nemohl rict ani pul slova smajlik - 26 ale co uz ted s tim....ja osobne bych ani ted neustupovala, ted ustoupite, ze chcete mit svatbu s rodici, pak ustoupite v tom, ze vase dcera MUSI mit nausnice a skoncite u toho, ze vam budou kecat do vseho smajlik - 65

my jsme taky svatbu tajili pred temi, ktere jsme nezvali, tj. temer pred vsemi a az po svatbe jsme rozdali svatebni oznameni "ex post" tj. byli oddani.

 
iljanka
iljanka - 18.3.2009 22:01

Nemyslím si, že přítomnost nebo nepřítomnost rodičů na svatbě dětí by měla mít vliv na vztahy v rodině. I když jsme na dceřině svatbě nebyli, máme spolu i se zetěm výborné vztahy, i vnoučata kdykoliv přijedou domů, tak se u nás zastaví aspoň na chvilenku.
Každý má své představy o svém životě a měl by mít právo si je uskutečnit.

 
Almega
Almega - 18.3.2009 20:38

Přečetla jsem si úplně všechny názory, to byla fuška...Ať si každý udělá nebo neudělá svatbu -jak sám chce,až se pak dotyční budou rozvádět,což v dnešní době hrozí prý každému druhému manželství,tak taky nebudou dumat,koho k tomu pozvat a koho ne.Nejlepší je,když je člověk závislý nejvíc sám na sobě,pak si může žít svým životem a nikdo mu do toho nekecá.Jako dítě jsem se těšila,kolik si užiju svateb,mám 3 sourozence, a nakonec jsem byla jen na své vlastní a na bráchovo,který už je dávno rozvedený....

 
le chat
le chat - 18.3.2009 19:35

Salík: samozřejmě,že je to jejich věc,ale nežijí ve vzduchoprázdnu,s rodiči budou předpokládám v častém styku,tak jen aby pak nebylo mezi nimi "něco ve vzduchu".Nakonec si to stejně udělají jak chtějí,ale Hani chtěla slyšet názory a tento je ten můj

 
Salik
Salik - 18.3.2009 19:29

le chat: Já také neřeším sebe..i za předpokladu, že Hanka s rodiči vychází dobře, si myslím, že koho pozve na svatbu je jen její (a manželova) věc..

 
le chat
le chat - 18.3.2009 19:03

Salík:nečetla jsem všechny příspěvky,tak nevím jak s rodiči vycházíte nebo ne,jen jsem měla ten dojem z toho mála co jsem četla.Máte jinak pravdu,neznám vás,nevím kdo na vašem vztahu nebo jak píšete nevztahu s rodiči má větší vinu,jesli vy nebo rodiče a je mi to vcelku jedno.Jen jsem reagovala na článek a napsala jsem svůj názor za předpokladů,že Hanka jinak s rodiči vychází dobře.Koneckonců Hanka o pomoc,nebo radu žádala,tak jsem napsala co cítím

 
Salik
Salik - 18.3.2009 18:56

le chat: už jsem to psala, ano, nevycházím..

Já bych třeba na své svatbě za jednoho z nejdůležitějších považovala svojí třídní (bohužel dřív zemřela)..

Ovšem lítost není na místě. Já (se) nelituji..Tak proč byste to měli dělat vy, vždyť mě vůbec neznáte..

 
Salik
Salik - 18.3.2009 18:53

IVUSKA 56: Možná to pro tebe bude překvapení, ale, čistě teoreticky, je možné mít i přátele i rodinu...

 
le chat
le chat - 18.3.2009 18:52

Salik:čti,co píšu,nenapsala jsem tam,že mají automaticky právo,ale že by měli být,jedni z nejdůležitějších na té svatbě.Podle vašich článků,asi s rodiči moc dobře nevycházíte,co?

 
IVUSKA 56
IVUSKA 56 - 18.3.2009 18:43

rychlonožka: To je samozřejmé, že jsem to nemyslela takhle, to jsou extremy, ale opravdu je mi líto všech kterým to v příbuzenstvu neklape. Je pravda, že když není rodina a máš dobré přátele, máš vzhráno.

 
Salik
Salik - 18.3.2009 18:42

rychlonožka: smajlik - 47

 
Salik
Salik - 18.3.2009 18:39

IVUSKA 56: Prosím, neraď mi, k čemu mám vychovávat své děti. Vím, že to nejspíš myslíš dobře, ale já jsem dospělý člověk, mám své názory a mám na ně právo.

Já budu pro svoje děti oporou ráda, ale je to moje rozhodnutí, nikdo mě k němu nemůže nutit..

No a to, že mám oporu v přátelích..víš, jednoho dne budeme všichni jak tu jsme nejstarší z rodiny...pak je myslím dobře mít své kamarády a koníčky a těmi vyplňovat svůj život..ne se věšet na mladé..

Ano, brala bych, funkční širší rodinu..není, nevadí..co naplat smajlik - 26

Já prostě na věc ÚPLNĚ jiný pohled než ty, to se prostě nezmění.

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-90 | 91-105 | 106-120 | 121-135 | 136-150 | Další strana
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 148385.
Archiv anket.