Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Šťáva plná vitaminů

Šťáva plná vitaminůPřipravte si domácí šťávu, která bude chutnat celé rodině...
pošlete nám recept

Problémy s rodiči tchán tchyně

Rozvod na stará kolena. Zůstane mi na krku despotický otec.

Rozvod na stará kolena. Zůstane mi na krku despotický otec.

Znáte ten vtip, jak přijde k rozvodovému soudu stařeček se stařenkou, kterým je 110 a 107 let a soudce se jich ptá: „Prosím vás, prožili jste spolu celý život, proč se chcete v takto požehnaném věku rozvádět?“ Staříček mu odpoví: „Víte, pane soudce, my jsme spolu vlastně byli jenom kvůli dětem. A teď, když děti umřely, jsme se rozhodli, že se konečně rozvedeme.“

Je to tedy takový dost černý humor, ani nevím proč jsem si zrovna na tenhle vtip vzpomněla. Asi proto, že se mí rodiče, rovněž na stará kolena, rozhodli, že se rozvedou. Jsem z toho v šoku. Je mi dvaapadesát, rodičům 76 a 73 roků. Mají za sebou už zlatou svatbu, kterou jsem všichni oslavili a najednou tohle.

K žádosti o rozvod se rozhodla maminka. Svěřila se mi, že už má táty plné zuby, že se v podstatě celý život ovládala, ustupovala, sama sebe zařadila až na poslední místo. V podstatě ji chápu, táta je dost despotický a paličatý, rozhodně s ním asi neměla lehký život. Jak mi řekla, poslední rok, dva, v ní myšlenka na rozvod čím dál víc sílí a konečně dospěla k tomu, že to udělá.

Táta je prý čím dál víc nesnesitelný, s věkem se jeho negativní vlastnosti ještě znásobily. A máma toho má už dost, konečně chce žít v klidu, bez každodenních nerváků a zbytečně vyvolávaných hádek. Táta oznámení o rozvodu přijal vlažně, tváří se, že je mu to jedno.

Je to těžká situace. Maminka už má všechno promyšlené, třípokojový byt, ve kterém bydlí, se prodá a koupí se dvě garsonky. Zařízení si rozdělí a půjdou každý po svém. Vypadá to jednoduše, ale snadné to rozhodně nebude. V podstatě to budu já, kdo to celé odskáče.

Maminka se o sebe postará, o to nemám strach, horší to bude s tátou. Ten si totiž neumí uvařit snad ani čaj. Pro mne, jako pro jejich jedinou dceru to znamená se o něj starat. Teď budu asi hodně ošklivá, ale přiznám se, že z toho radostí zrovna nehýkám. Vyjít s naším tátou není snadné, všechno komentuje, nic mu není dost dobré, často křičí a sprostě nadává. Já vím, je to můj táta, je má povinnost se o něj postarat, přesto je mi nějak úzko.

Konečně jsme s manželem vypustili všechny naše tři děti do života, mám dvouletého vnoučka, kterého si užívám a nastalo mi období, kdy můžu trochu vydechnout. S manželem nám to klape a já jsem se ještě nenabažila toho pocitu, že „nic nemusím“. Ve smyslu, že neletím z práce hned domů chystat večeři a prát a uklízet. Naše dvoučlenná domácnost je velmi snadno udržovatelná, přes týden prakticky nevařím, jen o víkendu a i tak si třeba v neděli někam na oběd vyjdeme.

A teď by tomu měl být konec, protože bude potřeba starat se o otcovu domácnost, nosit mu jídlo, prát mu. A k tomu poslouchat neustálé stěžování, nadávání, hulákaní, jak jsem k ničemu, líná, neschopná, že to jídlo je moc slané, nebo málo slané atd.

Víte, mamince se opravdu nedivím. Utíká z toho manželství, aby si užila ještě alespoň pár let klidu a pohody. Zcela sobecky mne trápí, že to teď budu já, kdo bude otci sloužit jako hromosvod jeho despotismu.

Asi mne odsoudíte, přesto bych se vás chtěla zeptat, kdybyste byly na mém místě, jak byste takovou situaci řešily? Napadlo mne dát tátu do domova důchodců, ale neumím si představit, jak by na to reagoval.

Hana


7.6.2013   Rubrika: Problémy s rodiči   |   Komentářů 74   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3,2/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Rozvod na stará kolena. Zůstane mi na krku despotický otec.

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-74
Nika1
Nika1 - 10.6.2013 23:08

Mám stejného otce a upřímně-nedokážu se o něj starat ve stáří a nechat si kazit svoji rodinu jeho věčně nasraným a nadávajícím chováním. Sdělila bych otci, ať si najde nebo mu najdu dům s pečovatelskou službou. Padne na to jeho důchod, možná i peníze z půlky bytu, ale budete mít svatý klid. Svědomí mě netrápí. Dnes by se jeho výchova hodnotila jako fyzické (skončila jsem i na pohotovosti) i psychické týrání.

 
Ploduska
Ploduska - 10.6.2013 14:56

nečetla jsem příspěvky, takže se asi budu opakovat
v podstatě není na vás, jestli se rodiče rozvedou nebo ne a pokud otec není nesvéprávný, tak se o sebe postará - pokud se začnete angažovat v péči o něj je to vaše volba smajlik - 26

 
Stanik
Stanik - 10.6.2013 8:18

Milda3: jak se skoro nikdy neshodnem, tak v tomhle s Vami souhlasim.

 
Esme
Esme - 9.6.2013 20:52

Nejvíc mne rozesmívaj rady typu "dejte ho tam, pošlete ho onde" - jak kdyby to byl nějakej balík a neměl do toho co kecat. smajlik - 13

Třeba bude tatík rád když se obou svých satorií zbaví. smajlik - 42

 
kubikm
kubikm - 9.6.2013 19:17

nevidím to nijak urgentně
než se prodá a koupí byty?
k čemu rozvádět?
šupla bych tatíka do pensionu, který bych platila z 1/2 hodnoty velkého bytu...

 
sharon
sharon - 9.6.2013 18:52

Milda3: já nosím na krku zlato....tatíka bych neunesla...smajlik - 68

 
Milda3
Milda3 - 9.6.2013 18:01

paní Hano

když si tatíka na krk uvážete,tak ho tam budete mít,vaše volba

 
sharon
sharon - 9.6.2013 11:07

1234-5: mají zavříno.....

 
1234-5
1234-5 - 9.6.2013 10:41

anitech: což takhle kafe od žida ????

 
sharon
sharon - 9.6.2013 9:15

anitech: smajlik - 68smajlik - 47

 
anitech
anitech - 9.6.2013 8:44

1234-5: Víš, na celé téhle kauze vidím pozitivum v tom, že maminka uvažuje pouze o rozvodu a ne o vražděsmajlik - 68

 
1234-5
1234-5 - 8.6.2013 20:43

Tak toto rozuzlení by mě teda zajímalo -- jak to vyřešíš ? A jak se tatík cítí. Stejně si myslím, že to mamka neudělá. Už tu jsou leta. Mají- li chatku, tak tam tatíka vyšoupnout, nebo sama někam zmizet, ale nevyhazovat prachy za rozvod. Je to běh na dlouhou trať, a jak tu někdo psal, může to vyřešit čas sám.

 
1234-5
1234-5 - 8.6.2013 20:31

Teprva teď čtu názory přede mnou a vlastně máme stejný. ŽÁDNÝ SERVIS !!!

 
1234-5
1234-5 - 8.6.2013 20:28

To že je tatík neschopný kvůli tomu, že to nikdy nedělal, ale je relativně zdravý a svéprávný, tak nepřebírej automaticky to, co pro něho dělala maminka. Nech ho žít. Třeba by to ani nechtěl. Nechodila bych tam dělat služku, ale jen na návštěvu a třeba mu přinesla nějaký zákusek, jednou za čas udělala nákup a toť vše. Mamince taky nebudeš sloužit. NECH HO BÝT, je už dlouho dospělý.!!!!!

 
Kaliban
Kaliban - 7.6.2013 19:19

Můj táta , který naštěstí není despota, ale je to fakt hodný člověk - byl celý život zvyklý, že ho maminka obskakovala. Prostě tak žili, táta maximálně umyl nebo utřel nádobí nebo utřel prach. Potom moje matka těžce onemocněla a byla dlouho v nemocnici. A můj táta začal normálně fungovat. Když jsem za ním přišla s tím, že mu teda s něčím pomůžu, prohlásil, že on nic nechce, dokonce si uvařil. Bylo mu v té době osmdesát. Pak se mámá vrátila z nemocnice, ještě měsíc polehávala a pak se pomaloučku všechno vracelo do starých kolejí.

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-74
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 146972.
Archiv anket.