Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!Od vánočních svátků nás dělí už jen pár týdnů, a tak je třeba začít s klasickými přípravami, které jsou nezbytné pro to, abychom tento čas mohli využít k plnohodnotnému odpočinku a pohodě. Nejde však pouze o generální úklid a nákup vánočních dárků...
pošlete nám recept

Děti.Výchova, škola, kamarádi

„Benjamínek“ nám otočil život vzhůru nohama

„Benjamínek“ nám otočil život vzhůru nohama

Asi bych zasloužila dostat co proto a patrně mi tady nic pěkného nepovíte. Možná si sem jdu i cíleně pro pár facek, abych se vzpamatovala. V hloubi duše totiž vím, že řeším blbosti, nicméně pořád se nějak nemůžu srovnat s tím, jak se projevuje naše nejmladší dítě.

Je mi osmatřicet, od dvaceti jsem vdaná. Rok po svatbě se mi narodila dvojčata, kluci, kterým je dnes šestnáct let. Vlastně skoro sedmnáct, slavit budou v září. Když jim bylo asi deset, jedenáct, nějak se ve mně hnula vlna mateřských hormonů a já zatoužila po ještě jednom dítěti. Manžel nebyl proti, zadařilo se a dnes máme čtyřletou cácorku.

Když se Anetka narodila, byla jsem doslova štěstím bez sebe. Dokonale jsem si ji vychutnávala, ještě stále s ní jsem doma, do školky ji chci dát až rok před nástupem do školy. Kluci ji hned od malička přijali a jsou pro ni skvělými velkými brášky.

Po téhle stránce je vše v pořádku. Problém je v tom, že Anetka jakoby se svým založením od nás nějak „odrodila“, či jak to mám říct. My všichni jsme velmi sportovně založení, kluci sotva začali chodit, už stáli na lyžích, na bruslích, jezdíme na kole, chodíme plavat, podnikáme túry. Tyhle společné aktivity milujeme a oba synové, ač jsou již poměrně velcí, s námi na naše rodinné sportovní akce rádi jezdí.

Když se malá narodila, logicky jsem z toho na čas vypadla, ale jakmile trošku povyrostla, začali jsme ji brát s sebou. Jenže teď už bychom očekávali, že se zapojí samostatně. Dokud byla batole, hlavně jsme ji nosili v krosně apod.

Anetka je však asi naprostý sportovní ignorant. Já vím, je ještě malá, ale v tom to není. Je na ní vidět, že jí to opravdu nic neříká. Jediné, co ještě jakž takž vezme na milost, je bazén, ve vodě je spokojená a užívá si to, ale všechno ostatní je děs. Na lyže jsme to párkrát zkusili, ale pro nepřekonatelný odpor jsme to museli vzdát. Brusle to samé, o kole ani nemluvím. Letos jsme ještě nebyli, kvůli počasí, ale na podzim jsme ještě jezdili, respektive snažili jsme se. Nakonec to vždycky dopadlo tak, že jeli kluci sami a já s ní byla radši doma, nebo jsme šli do divadélka apod. Pěší túry, tak na ty můžeme rovnou zapomenout.

Já vím, že si asi říkáte, co řeším za blbosti, ať jsem ráda, že mám zdravé dítě. A máte pravdu. Přesto mne to strašně mrzí, kvůli ní jsem nucena vzdát svých oblíbených aktivit. Dokud byla malinká, nevadilo mi to, považovala jsem to za samozřejmost, ale teď,  kdy už je větší a mohla by se začít víc zapojovat, mám docela hrůzu, že s ní celou jarní a letní sezónu prožiju jen při procházkách po okolí a maximálně nějakou kulturou nebo bazénem.

Přemýšlíme s manželem, že bychom ji zkusili trochu víc přitáhnout, svým způsobem ji nějak donutit, možná by tomu časem přišla na chuť. Ale je tady riziko, že by to mohlo mít i opačný efekt.

Jaký je vás názor? Myslíte, že je rozumné dítě do sportovních aktivit nutit i proti jeho vůli? Nebo jí máme v tomto ohledu nechat svobodu, já se jí mám tedy podřídit a vzdát se sportování? To se mi taky moc nelíbí, aby mi čtyřletá slečna určovala, co můžu a co ne. Tak se mi to nějak honí v hlavě a nevím, co by bylo nejlepší.

Míluška


9.4.2013   Rubrika: Děti. Výchova, škola   |   Komentářů 97   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - „Benjamínek“ nám otočil život vzhůru nohama

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-90 | 91-97
Piafka
Piafka - 11.4.2013 9:15

teahot: Samozřejmě to záleží na dispozicích a není možné učit dítě násilím, ale že jsou základy na nic si rozhodně nemyslím.

 
teahot
teahot - 10.4.2013 23:46

Piafka: v předešlém příspěvku jsi napsala, že dětem, které mají jiné zájmy by se nemělo bránit naučit se základní sporty, jenže tady dětem nikdo nebrání se to naučit, ale přesně naopak. Rodiče chtějí, aby dítko sportovalo, ale ono nechce. Prostě jsou děti, které sport nebaví, nechtějí lyžovat, nebo šlapat na kole. Některé tomu příjdou nachu't za rok, za dva, některé za deset let a některé nikdy. Nemyslím si, že každý musí umět plavat nebo lyžovat, člověk se obejde i bez toho.Z mého pohledu, to není pro život důležité a nezbytné.
A že bude na lyžáku nemožnej, protože nebude umět lyžovat? Pokud bude ve třídě nafoujkanej blbec, který sjede nejtěžší sjezdovku levou zadní, tak mu ty nadřený základy budou stejně na dvě věci.

 
Piafka
Piafka - 10.4.2013 22:00

monia: Bellana: Proboha, já jsem tedy nic o nutnosti utracení nepsala.
Mluvím z pozice člověka, který se některé celkem běžné sporty z různých důvodů (ať už finančních či jiných) učil později. Je to náročné. Proto bych ráda svému dítěti poskytla možnost (znovu zdůrazňuji slovo možnost) se aspoň základ naučit v raném věku (ne nutně ve třech letech a všechny najednou). Pouze jsem se snažila nabídnout pohled z druhé strany. Toť vše. Nechápu, co to má společného s chorobnou sportovní soutěživostí nebo honbou za výkony.

 
monia
monia - 10.4.2013 19:11

Bellana: K tomu už není co dodat, mám to maprosto stejně. Jinak pohybu se nevyhýbám, to samozřejmě ne, ale sportovec tělem i duší ze mě není a nebude.

 
Bellana
Bellana - 10.4.2013 16:44

monia: Mě by asi taky měli utratitsmajlik - 3. Lyžovat neumím (byli jsme chudí, měli jsme jen jedny lyže a ty vždycky ukořistil brácha, který chodil ze školy dřív, jet na hory nepřicházelo v úvahu - to u nás dělalo jen velmi málo lidí, ze třídy asi tři), plavat jsem se naučila až na VŠ, tam to bylo povinné, ale potěšení v tom nenacházím, protože nejsem ráda na slunci. Při běhu a chůzi do kopce jsem omdlévala - chudokrevnost. Míčové hry - stejný problém, musí se běhat. Jen ve vybíjené jsem byla dobrá, umím se dobře vyhýbat. Sice jsem nikoho nevybila, ale ani nikdo nevybil mě. A překvapivě - nejsem obézní. Já ale Twiggy nikdy být nechtěla, mně se mých tehdejších 90-60-90 zamlouvalo. Dětem jsem sportovní aktivity nabídla, doprovázela jsem je, aby je mohly dělat, ale nebylo mi nijak líto, když toho nechaly. Oba jsou štíhlí, i když nelyžují a neběhají a neskáčí ve fitku. Přiznávám zcela otevřeně - nemám ráda sportovní šílence a vyhývám se kontaktu s nimi, většinou jsou to nepříjemní necitliví lidé se kterými není o čem mluvit, protože je zajímají hlavně jejich výkony a vyrýsované svaly. Vrcholový sport mi připomíná gladiátorské hry. Normální je hýbat se, nenormální je vnucovat to těm, co o to nestojí nebo to z nějakého důvodu dělat nemohou.

 
monia
monia - 10.4.2013 14:29

Piafka: nedá mi to, ale musím reagovat - základní sporty neumím a neovládám, tělocvik ve škole byl pro mě utrpením, lyže považuji za sprosté slovo, akorát v létě plavu. Jestli ono nebude dobré mě nechat utratit. smajlik - 64smajlik - 68

 
Mulisak.cz
Mulisak.cz - 10.4.2013 14:27

Přidám svoji zkušenost: učili jsme dceru ve skoro 4 letech jezdit na lyžích. Spadla, měla hysteráky, pak se bála málem i sáňkovat, když se jelo rychle... byli jsme zoufalí. Nechali jsme to rok odležet a zadařilo se! Nyní lyžování miluje, krásně jezdí i po červené sjezdovce v Alpách. Je to tím, že předtím na to ještě nebyla duševně zralá. Taky jsem si myslela, že čím dřív, tím snadněji se vše naučí (sama jsem se vše učila horko těžko až později). Ale pokud to není sportovní talent, tak se to nesmí zase přehnat. O bruslení jsem slyšela totéž, dítě se v pěti šesti letech učí mnohdy snáz, než ve třech čtyřech.
Hlavně to ale chce trpělivost a hravou formu, ne že se bude dítě akorát honit, aby nezdržovalo ostatní... je to asi úděl mladších sourozenců, že se musejí přizpůsobovat, ale je taky třeba brát ohled na ně, na jejich potřeby a vyzrálost. Měli by mít pocit, že se něco děje i kvůli nim samotným.

Užijte si malé dítě, až budou všichni velcí, budete na to s nostalgií vzpomínat smajlik - 43

 
Piafka
Piafka - 10.4.2013 14:08

Rozumím příspěvkům ve kterých zaznívá, že každého sport nebaví. Na druhou stranu - učit se lyžovat nebo plavat později je jednak mnohem náročnější a jednak člověk ten náskok ostatních často ani nedožene - má už více zábran různého druhu. A to zas rodič potom poslouchá: proč jste mě to nenaučili, když jsem byl malej...teď mám jet na lyžák, na cyklovýlet atd. a budu tam nemožnej...
Myslím si, že základní sporty by měl umět každý. Jestli se jim později bude nebo nebude věnovat, to už je na něm. Ale tu možnost naučit se je bych dítěti jen proto, že aktuálně tíhne k jiným zálibám, nebrala.

 
mashanka
mashanka - 10.4.2013 10:36

Jinak, věta "však tomu přijdeš na chuť je vražedná - otrávíte ji úplně

 
mashanka
mashanka - 10.4.2013 10:35

Měla by se víc zapojovat do věcí, které ji nebaví, aby Ty sis přišla na své ? To ji dej raději někým hlídat nebo jít do toho divadla, a jdi bez ní - přece jí nebudeš mrzačit. Každý jsme jiný. Narodila se možná budoucí spisovatelka, malířka nebo tak něco, která prostě k tomu není, někde se pořád honit po kopcích. Když už jsi jí dala život, přimlouvám se za ni, nech ji žít - nenarodila se pro Tvoji zábavu, ale proto, aby prožila svůj život

 
PEGG
PEGG - 10.4.2013 8:24

lajika - 9.4.2013 20:05 doufám, že ji to dáváte patřičně najevo, že je pro vás méněcenná a na obtížsmajlik - 76 Snad ten tvůj příspěvek jen špatně vyzněl a máte to dítě rádi i když není podle vašich představ.

 
Monik
Monik - 10.4.2013 7:18

Bellana: 20:33 smajlik - 47

 
Kawa
Kawa - 10.4.2013 7:05

Já dělám spoustu sportů ne proto, že mě to baví (skoro žádný pohyb mě nebaví), ale proto, že je to v dnešní době NUTNÉ páč přirozeného pohybu je prd..! na pokraji dospělosti sem našim "vyčetla" že mě právě podporovali v tom, co sem chtěla dělat (a že toho bylo všeho možného na co už nikdy nesáhnu - stopadesát hudebních nástrojů, výtvarka, skaut) a netlačili mi víc pravidelného pohybu...možná bych teď neřešila mega prdel a problém donutit se něco dělat pravidelně... to jenom pro tady ty věštitelky z křišťálových koulí, co ví přesně co se s holkou stane... smajlik - 42

 
kubikm
kubikm - 9.4.2013 23:03

Bellana: pokud neuteče rovnou k drogám....tlačit na někoho je vždy nebezpečné....

 
kubikm
kubikm - 9.4.2013 23:02

Verera - 9.4.2013 20:25
vzalas mi to z pusy
proč by všichni MUSELI milovat právě sport?
proč by to ubohé dítě nemohlo rozvíjet svoje zájmy a schopnosti??
no ještě že rodinka nemiluje třeba box...

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-90 | 91-97
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 429151.
Archiv anket.