Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Děti.Výchova, škola, kamarádi

Merkur, stavebnice pro kluky i pro tatínky

Merkur, stavebnice pro kluky i pro tatínky

Mílovými kroky se blíží Vánoce, jimž předchází velké nákupy. Ten, kdo není připravený, začíná stejně jako já teprve přemýšlet, co komu koupit a čím udělat radost. Většinou se to nejvíc týká dětí. A tak každý rok touhle dobou vzpomínám, co jsem v dětství dostávala pod stromeček já. Jednou to bylo kolo, přičemž jsem musela čekat do jara, abych si ho užila, jindy zase lyže, kterých jsem si naopak dost užila brzy po svátcích na lyžařském výcviku. Mimo jiné jsem však jednou byla obdarována úžasnou stavebnicí, zvanou Merkur. Přestože jsem byla holka „panenková“, stavebnice jsem milovala a tato mě naprosto uchvátila. Dokázala jsem o víkendech vstávat v merkuršest hodin ráno, abych vytáhla šroubečky, matičky, destičky a ozubená kolečka a vytvářela veledíla. Vzhledem k tomu, že jsem dostala pouze základní sadu, moc se z toho složit nedalo. Ale pod postelí jsem objevila poklad: velkou dřevěnou krabici a v ní množství dílů k Merkuru po tátovi. Stejnou radost jsem viděla v očích svého desetiletého syna letos v létě, když manžel vytáhl z půdy na chatě několik zaprášených krabic s Merkurem. Kdykoliv jedeme na chatu a nejsou po ruce kamarádi, vydrží celé dny sedět v obležení kovových dílů stavebnice a nikdo o něm neví, což u něho nebývá zvykem.

Něco z historie

Počátky stavebnice Merkur se datují k roku 1920. Tehdy pan Jaroslav Vancl, nejstarší syn továrníka Filipa Vancla, majitele menší strojírenské továrny v Benátkách nad Jizerou, založil v Polici nad Metují firmu s názvem Inventor. Stejně se jmenovala kovová stavebnice, již si nechal patentovat. Firma Inventor vyráběla po první světové válce kromě stavebnice také nejrůznější lisované předměty k domácímu využití, visací zámky, ale např. i regulační kamna na uhlí. Celá výroba stavebnice byla ruční. Původně se jednotlivé díly spojovaly speciálními kovovými háčky, což se však neosvědčilo. Tento způsob byl totiž pro děti náročný a omezoval možnosti spojování dílů. Ve světě se v té době prodávala stavebnice Meccano od anglického vynálezce Franka Hornbyho. Ta zřejmě Jaroslava Vancla inspirovala, takže postupně vyměnil háčky za spojování šroubky a matkami. V sudetském pohraničí se začala prodávat německá kopie stavebnice merkur1Meccano pod názvem Marklin. Byla však příliš robustní a těžká, pro děti tedy dokonce nebezpečná. Proto se pan Vancl rozhodl tuto stavebnici napodobit v menším měřítku, z lehčího, barevně lakovaného materiálu a s důmyslně vytvořenými tvary. Tehdy se zrodila stavebnice Merkur.

Do roku 1930 se vyráběla ve čtyřech velikostech. Pan Vancl ovšem nezahálel a stále vymýšlel nové a nové díly. Vzhledem k hospodářské krizi koncem dvacátých let bylo nutné věnovat se kromě výroby také reklamě. Pan Vancl pečlivě promýšlel strategii prodeje a nemálo peněz investoval právě do reklamy, ale i do patentové ochrany svých nápadů. Svůj výrobek měl patentovaný nejen po celé Evropě, ale také v zámoří. Navzdory velkým světovým hospodářským problémům firma Inventor prosperovala, a tak se investované peníze vrátily zpět. Pan továrník Vancl byl znám tím, že nejprve vyplácel mzdy dělníkům a až nakonec své rodině. Zato však v továrně netrpěl flákače a velmi si potrpěl na pečlivost i množství odvedené práce.

Když přeskočíme socialistickou éru Merkuru v Kovopodniku Broumov a porevoluční privatizační story firmy Komeb – oba provozy zanikly – je třeba připomenout šťastný vstup Ing. Jaromíra Kříže do historie této stavebnice. Jeho začátky sice také nebyly moc veselé, neboť několik dní po převzetí pronájmu firmy Komeb, která už byla v likvidaci, byl na ni vyhlášen konkurs. Jaromír Kříž se přesto svého plánu postavit Merkur opět na nohy nevzdal a přes nejrůznější potíže firmu odkoupil. Dnes firma Merkurtoys, která se věnuje právě výrobě stavebnice Merkur, vyvíjí nové řady a úspěšně proniká i na zahraniční trhy. Zajímavost na závěr: Merkur má již také svoje muzeum, které vzniklo z iniciativy nadšenců, obdivovatelů a sběratelů stavebnice. V Polici nad Metují byla založena obecně prospěšná společnost Merkur Police o.p.s. Jejím posláním je shromažďování a ochrana historických předmětů souvisejících se stavebnicí Merkur, s elektrickými vláčky Merkur, s historií vzniku stavebnice v Polici nad Metují a s podobnými předměty. Muzeum bylo slavnostně otevřeno letos v květnu.

 

Zdroj:

http://www.merkurtoys.cz

http://www.mladek.bloguje.cz/

http://www.merkurpolice.cz/index.php?lang=cz&page=main

Monicca


14.11.2006   Rubrika:   |   Komentářů 4   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Merkur, stavebnice pro kluky i pro tatínky

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77204.
    Archiv anket.