Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Když nemoc obrátí váš život naruby III.díl

Když nemoc obrátí váš život naruby III.díl

Vím, že po přečtení druhého dílu mnohé čtenářky napadne co a jak by udělaly jinak. Když se člověk soustředí na závod, který je těžší, než doufal, pak nezáleží na vítězství, ale na tom, aby člověk došel do cíle zdráv.

A jak to bylo dál? Synovi už táhlo na čtvrtý rok a já si musela najít práci. Z manželova důchodu bychom rozhodně žít nemohli. Možná jsem si mohla najít něco méně placeného na maloměstě a asi bych to za jiných okolností udělala.

Ale díky tomu, co jsem žila za život, jsem to cítila jinak. Zůstat tam s manželem, který vlastně žádným manželem není, s rodinou, která mě ve skutečnosti nikdy nepřijala, by byla v podstatě sebevražda zaživa. Naštěstí mě mamka podpořila v mých pochybnostech a nabídla se, že se mi o syna postará, abych si mohla najít práci. Tehdy už se ujal názor, že matky s dětmi jsou neproduktivní, a nikdo je moc zaměstnat nechtěl. Když jsem ale vyrukovala s tím, že mám babičku na hlídání, byla šance o dost vyšší. Nastoupila jsem tedy do zaměstnání.

Za manželem jsem jezdila vždycky v pátek, hned po práci. Naložila jsem syna, cestou jsem nakoupila a snažila jsem se, abychom alespoň těch pár dní vytvořili synovi zdání „normální“ rodiny. I když jsem se snažila, aby se synovi věnoval, třebas aby šli hrát fotbal nebo dělali něco se dřevem, bylo to bez výsledku. Chvíli to vydržel a pak někam zmizel. Snad ho to obtěžovalo. Tuto skutečnost tchýně nechtěla přijmout a neustále se snažila syna přesvědčovat o hodném tatínkovi. Tatínek ho měl mít dle tchýně rád a měl mu jít vzorem, ale realita byla úplně jiná. A mně bylo syna strašně líto. Abych tyhle díry v otcovské roli nějak zalátala, brala jsem je oba na rodinné výlety za památkami, do přírody a na dovolené. Pod mým vedením oba celkem fungovali. Přesto syn nebyl s tátou rád sám. Cítil se s ním o samotě bezmocný a ohrožený. Já byla jediný člověk, který to s manželem uměl. Uklidňovala jsem ho v návalech vzteku i jeho strachů, říkala mu, co má dělat, a povzbuzovala ho, když se bál nových situací. Jednou se mi syn svěřil, že se bojí, že by ho táta i zabil. Manžel na stresové situace (což pro něj mohla být i banalita) reagoval silnou agresí. Třeba mlátil do nábytku, klel a vzýval Boha. Choval se a jednal neadekvátně. Syn nesyn, to v tu chvíli nehrálo roli.

Toužila jsem, aby syn mohl zažít, co je to táta. Jak se asi cítil ve škole před spolužáky? Někteří byli rozvedení, ale tatínek je brával na výlety, na hory, alespoň nějak jim šel vzorem. Musela jsem synovi vysvětlit, že táta je nemocný a jak to všechno bylo. Ale asi se mu s tím líp nežilo.

Čas letěl a někdy se mi zdálo, že manžel měl záblesky lepších dní, že život už trochu zvládá. Nikdy jsem ale nevěděla, co se mu v hlavě odehrává. On sám mi na to neuměl odpovědět. Jedno jsem ale tušila, nejspíš mu pomaličku začal scházet sex. Do určité doby byl jako dítě se vším všudy, ale po letech jako by docházel do puberty. Jenže já nemohla. Byl pro mě zkrátka jako druhé dítě a pomyšlení na sex s ním pro mě bylo nepřijatelné. Snad jsem se měla přemoci. Možná by bylo bývalo všechno jinak. Ale tehdy jsem nemohla. Táhlo mi na třicet, několik let jsem sexuálně abstinovala a toužila jsem po plnohodnotném vztahu.

Začala jsem prahnout po životě. Po štěstí. Po chlapovi, kterého si budu moci vážit a nebo budeme alespoň rovnocennými partnery. V této době jsem se chtěla rozvést, ale vždycky jsem to zamítla jako nemožné. Neuměla jsem si představit, jak by to manžel absolvoval. Jak by to psychicky nesl. Vždyť by ani k soudu netrefil. Kromě zaběhnuté cesty po maloměstě - do práce, z práce, na nákup a za mámou - pro něj byla jakákoliv cesta nesmírně stresující. Ztratil prostorovou orientaci. Opustit zaběhnuté a ohmatané teritorium bez doprovodu bylo pro něj zkrátka nemožné. A přiznám se, že jsem také sobecky hodnotila majetkovou situaci. Barák patřil vždy manželovi, dostal ho po rodičích za svobodna. Bála jsem se, že se tam třeba nastěhuje tchýně a já se nebudu mít kam vrátit, kdyby se něco stalo s mojí mamkou a já přišla o bydlení u ní. Kam bych se se synem vrtla?

když nemoc obrátí životTohle jsem zatím řešit nechtěla. Začala jsem žít. Zhubla jsem. Našla jsem si zajímavou práci. Na internetu jsem si našla nové přátele. Oprášila jsem starý koníček. Fotografování a malování. Díky tomu jsem narazila i na svou největší a nejbolestnější lásku. Když už to vypadalo, že to myslí se mnou vážně a že konečně ke mně přišlo štěstí, že se rozvedu a začnu nový život, tak všechno skončilo v nedohlednu. Nejspíš dostal strach oženit se s matkou s dítětem. Nebo nebyl ještě připravený. Vrátil se ke své bývalé přítelkyni. Z toho jsem se už nikdy nevzpamatovala. Bylo mi, jako kdyby trosečník na voru už-už mohl být zachráněn velkou lodí, ale ona se náhle obrátila a nechala trosečníka svému osudu.

Od té doby jsem se naučila být trosečníkem na moři života. Sem tam jsem ještě měla tendenci na nějakou loď zamávat, ale obvykle jsem zjistila, že loď trosečníky na palubu nebere, že mě maximálně může chvíli táhnout za provaz. (Inu, ženatí muži…) A protože jsem ze srdce nedokázala vypudit obraz své velké lásky, naše úžasné intelektuální debaty a dokonalý sex, bylo mi i zatěžko někoho si najít. Nikdo mi nevyhovoval. Pak jsem zažila ještě jeden vážnější vztah. Muž, který chtěl poznat i syna. Jenomže se synem to bylo těžké. Byl introvert. Těžko se přizpůsoboval jinému vzoru, než takovému, kde to řídím já. A tak to dopadlo fiaskem. Smířila jsem se s tím, že za dané situace mohu mít jen tajné milence. Nenapadlo mě, že by i můj nemocný manžel mohl hledat milenku. Samozřejmě ho žádná nechtěla. Od tchána vím, že z toho byla jen ostuda v zaměstnání a manžel to těžce nesl.  A já před sexem s ním utíkala…

Dokončení zítra

Suiza

Když nemoc obrátí váš život naruby:


19.1.2011   Rubrika: Čtenářské příběhy   |   Komentářů 33   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Když nemoc obrátí váš život naruby III.díl

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-33
kareta
kareta - 19.1.2011 20:39

Celkem pochopitelný vývoj, ač je mi manžela líto, byla jsi mladá a nikdo tě nemohl nutit nebo odsuzovat, že jsi to takto udělala. Osobně se mi moc nelíbí důvody, proč jsi se rozhodla prozatím nerozvádět, jenom jsi prodloužila všem tu agonii.Btw- můj otec s máti zústal celý život..a je s ní stále, má ji prostě přes to všechno rád.

 
a....
a.... - 19.1.2011 16:49

Riki: Jo tak, rodinná firma, tak to známsmajlik - 42 dokonce několik variant, jak tam chodí do práce rodinní příslušnícismajlik - 20
Křeček: jako ono na tom nic špatného není, jen si dovedu představit, že to vcelku dost musí lézt na nervy těm obyčejným neprotekčním zaměstnancům, kteří tam musí makat, lehce deprimující pracovní prostředí.

 
babkatapka
babkatapka - 19.1.2011 16:40

To je děssmajlik - 76 jak jsi to mohla vůbec zvládnout???????????smajlik - 56

 
Křeček
Křeček - 19.1.2011 16:04

a....: bylo to v jednom z minulých dílů: jeho otec si přál, aby měl alespoň pocit, že chodí do práce, chodil tedy do rodinné firmy mezi liid
ale zrovna na tom bych nevdiěla nic špatného

 
Riki
Riki - 19.1.2011 15:48

a....: zřejmě tím, že chodil "pracovat" do otcovy firmy, měl tam VIP statut a mohl si dovolit, co by běžně jinému neprošlo. Ono vůbec leccos z toho příběhu naznačuje, že to byl člověk, kterému od mládí rodiče umetali cestičku, a když pak narazil na problém, který za něj rodiče vyřešit nemohli, neuměli nebo možná ani nechtěli, v domnění, že od toho je manželka, sesypal se a bylo po parádě. Oficiálně měl nejspíš invalidní důchod, odhaduju.

 
a....
a.... - 19.1.2011 14:47

Suiza: Teda nic mi do toho není, ale nechápu, jak mohl ten tvůj manžel fungovat v práci. To by mě vážně dost zajímalo.

 
Křeček
Křeček - 19.1.2011 13:59

Suiza: smajlik - 45smajlik - 56

 
Petruša
Petruša - 19.1.2011 13:45

"No mě přijde, že pokud je člověk schopen se vymlouvat,což znamená, že musí o věci uvažovat, aby tu omluvu vymyslel, tak to asi nebude až tak strašné, že by vůbec nebyl schopen jakkoli víc myslet, ale spíš opravdu nevůle a neochota cokoli s vlastním stavem dělat. Výmluvy se používají, když něco dělat NECHCI, ne když to dělat nemůžu."

přesně tohle mě napadlo smajlik - 65

ach jo, je to smutný :( A taky mě udivuje že rodina to vlastně nijak neřešila, předpokládám že unás by jsme všichni běhali po doktorech, řešili to se známými jestlli někdo někoho nezná kdo na tom byl podobně a někdo mu pomohl atd

 
monyk
monyk - 19.1.2011 13:23

Suiza: Musela jsi si prozit uplne peklo. Osobne nevim, jak bych reagovala na tu rodinnou situaci. Fakt nevim, jestli bych byla schopna jeste s takovym clovekem ¨zit¨, tvorit zazemi pro syna, organizovat rodinne aktivity. A jak pise Viv:o) bez pomoci jeho rodiny. Je fakt hnusne, ze Ti to hodili na hlavu a jeste Ti nasadili psi hlavu. Nevim, jake bude dokonceni Tveho pribehu, jen doufam, ze pro Tebe to skonci dobre.

 
Kassy
Kassy - 19.1.2011 13:23

Suiza: No mě přijde, že pokud je člověk schopen se vymlouvat,což znamená, že musí o věci uvažovat, aby tu omluvu vymyslel, tak to asi nebude až tak strašné, že by vůbec nebyl schopen jakkoli víc myslet, ale spíš opravdu nevůle a neochota cokoli s vlastním stavem dělat. Výmluvy se používají, když něco dělat NECHCI, ne když to dělat nemůžu. A to už bych pak vůbec neměla výčitky a takového člověka prostě opustila. Protože to už není nemoc, to je jeho svobodné rozhodnutí, že s tím nebude nic dělat.

 
Viv :o)
Viv :o) - 19.1.2011 13:01

Suiza: ja myslim, ze by zadne sopteni nepomohlo, jak to vypada, budou to tvrdohlave povahy... znam to z vlastni rodiny, presne jak pises, ulevi se me, ale veci to nepomuze. Ten pocit bezmocnosti, ze nemuzu s necim hnout a pritom mit pocit, ze kdyby dalsi strana spolupracovala, mozna by byli veci jinak, to je k zblazneni... smajlik - 36 A to jde rozhodne o prkotiny a ne o tak vaznou vec jako je zdravi manzela... fakt jsi statecna...

 
Suiza
Suiza - 19.1.2011 13:00

Ad Kassy: ano, maželovi to určitě vyhovovalo. Na druhou stranu, čím se po něm chtělo víc, tím hůř na tom byl psychicky i s agresí a blokoval se. Moje zadostiučinění bylo, když už trochu začal fungovat, že po něm kromě mě neco chtěl někdy i táta a máma. Ale to narazili. Buď se vymluvil, že to proto a proto nemůže udělat a nebo se vztekal a byl hrubý. Tak si konečně ozkoušeli, jaký je.

 
Suiza
Suiza - 19.1.2011 12:54

Riki, Viv a další: ano, štvalo mě a strašně ničilo, jak to bere jeho rodina. Ale podle mě jsem prostě nebyla ta povaha, co by jim to naservírovala, postavila je do latě soptila na ně. I když nevím, zda by to pomohlo změnit jejich postoj, ale mě by se určitě ulevilo. Takhle jsem jen občas taktně řekla, co si myslím, ale tchýně, ta byla úplně slepá a nesoudná a tchán si to podle mě nechtěl připouštět. Takže diskuzi na téma jeho syna spíš házel do autu.

 
Kassy
Kassy - 19.1.2011 11:28

Riki: smajlik - 47
Lenah: Taky z toho začínám mít dojem, že by pán mohl mnohem víc, kdyby se sám snažil, ale že mu role chudáčka, po kterém se nic nechce, nemá žádné povinnosti, může si žít po svém a jen využívat manželku, naprosto vyhovuje. Proč by se měl snažit vrátit do plnohodnotného života, když tenhle je pro něj mnohem jednodušší a bez starostí - o všechno se postará manželka. A rodiče ho v tom podporují...

 
Lenah
Lenah - 19.1.2011 11:17

Nechápu přístup jeho rodiny - na jedné straně velká péče, převoz do lepší nemocnice, na druhé straně ho vezmou z léčebny, kde mu mohli aspoň trochu pomoct. Přece existují různé terapie, psychologové, určitě by mu to prospělo. Z vlastní zkušenosti vím, že postarat se o "tělo" a o "duši" je velký rozdíl.
Renee: moc normálně nefunguje, ale když se naučil chodit do práce, na nákupy, za mámou, tak by se pomalu mohl učit i to ostatní. Spíš mám pocit, že mu tato "role" svým způsobem vyhovuje.

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-33
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77228.
    Archiv anket.