Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!Od vánočních svátků nás dělí už jen pár týdnů, a tak je třeba začít s klasickými přípravami, které jsou nezbytné pro to, abychom tento čas mohli využít k plnohodnotnému odpočinku a pohodě. Nejde však pouze o generální úklid a nákup vánočních dárků...
pošlete nám recept

Koupit domek v exekuční dražbě. Ano, nebo ne?

Koupit domek v exekuční dražbě. Ano, nebo ne?

S manželem jsme vždycky měli sen, že si jednou pořídíme vlastní domeček. Jenže na to, abychom si vzali hypotéku, jsme oba příliš opatrní, a tak jsem se rozhodli, že budeme šetřit, co se dá a jednou se nám snad podaří si svůj sen splnit, byť by to mělo být až na „stará kolena“ a na důchod.

Teď je nám oběma pětačtyřicet, děti už máme dospělé a samostatné. Bydlíme v nájemním bytě tři plus jedna a našetřeno máme skoro tři čtvrtě miliónu. Manžel teď navíc zdědil nějaké peníze, společně s našimi úsporami máme najednou skoro milión. To už je slušná částka, na zakoupení domku i s pozemkem je to však stále málo.

No a proč tohle všechno píšu. Naskytla se možnost zúčastnit se dražby domku, který je v exekuci. Je to malý domek, tři místnosti a dole velká kuchyně, zahrádka, s dobrou dostupností do města, kde oba pracujeme. Peníze, které máme, by nám pravděpodobně na zakoupení stačily, domek je v pohodě obyvatelný a na jeho zvelebování bychom si zase postupně šetřili.

Takhle napsané to vypadá celkem ideálně, kdyby tam ovšem nebyla ta exekuce. Oba s manželem s tím máme tak trochu „citový“ problém, já větší. Co jsme se dozvěděli, majitelkou je sedmdesátiletá paní, vdova, která takhle dopadla kvůli tomu, že si vzala nějaké půjčky u nebankovních společností, aby pomohla svému vnukovi. Do zástavy dala právě svůj domeček. No a dopadlo to tak, jak to dopadlo. Vnuk nesplácel, ani jeho rodiče se k tomu neměli a stará paní to z důchodu nemohla zvládat. A tak o domek nakonec přišla.

Já, ačkoli po domečku strašně toužím, se přes tyhle okolnosti ale nějak nedokážu přenést. Neumím si představit, jak budeme starou paní vystěhovávat v podstatě z jejího domu, kde prožila celý svůj život. Manželovi to příjemné taky není, ale říká, že tím, že ten domek nekoupíme, tu paní stejně zachránit nemůžeme, že ho prostě koupí někdo jiný a ona se stejně bude muset vystěhovat.

Zvažovali jsme i variantu tam tu paní prostě nechat bydlet, dát jí jeden pokoj, ale z toho máme zase strach, její příbuzní pravděpodobně budou komplikovaní lidé a máme obavy, aby nám nedělali nějaké problémy, když jí budou navštěvovat.

Na rozmyšlenou už nemáme moc času. Zajímalo by mne, jak byste takovou situaci řešili vy. Šli byste do koupě domu za takových okolností, nebo byste radši počkali, a později si pořídili dům za normálnějších podmínek? My jsme tak nějak napůl, domek by se nám líbil, lákala by nás i cena, ale ten problém s původní majitelkou je pro nás docela morální překážka. Jak to vidíte vy?

Anežka


11.7.2014   Rubrika: Čtenářské příběhy   |   Komentářů 26   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Koupit domek v exekuční dražbě. Ano, nebo ne?

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-26
ivanka386
ivanka386 - 31.1.2020 19:38

My nad takovým domem taky uvažovali, ale nakonec to dopadlo tak, že jsme si postavili vlastní. Ten je jen a jen náš. Docela ráda bych ho ale ochránila třeba i z právní stránky. Právě k tomuto účelu prý slouží sverenecke fondy, jejichž založení nabízí například https://www.alphacitizen.com/cs/

 
Terka jun
Terka jun - 15.6.2019 0:00

Ano, realitní kancelář www.edoxreality.cz mi exekuci vyplatila, a prodala mi vyt normálně, zůstalo mi z toho půl milionu korun.

 
Veronaska
Veronaska - 11.6.2019 18:39

Takže celá exekuce zaplacena, a ještě Vám něco zůstalo?

 
Terka jun
Terka jun - 10.6.2019 9:40

Já se tak domluvila s bytem v Praze, měla jsem ho v exekuci, a domluvila jsem se s realitní kanceláří, která mi exekuci vyplatila, a byt prodala mimo dražbu, tehdy mi z toho i něco zůstalo.

 
Veronaska
Veronaska - 7.6.2019 9:01

Holky prosím nevíte některá, zda se dá byt, který mám v exekuci, dá prodat nějakým způsobem mimo dražbu?

 
tetoska
tetoska - 15.7.2014 13:08

Kozoroh18: souhlasím s tebou ;)

 
Kozoroh18
Kozoroh18 - 11.7.2014 18:29

Pentlička - 11.7.2014 8:48
oni ji o ten domov nepripravili, oni chteji ten dum koupit, aby se zaplatily ty dluhy a pani mela klid. Rodina je ten kdo by mel chodit kanalama.
Pokud by tam pani mohla za uplatu a danych podminek zustat bydlet tak by ji potesili.

 
Kozoroh18
Kozoroh18 - 11.7.2014 18:22

kubikm - 11.7.2014 14:13
novy dum moc lacino nevyjde, za plotem nam jeden stoji, je na klic za asi 4 500 00 a zatim je volny.
Mozna tak mobilheim, ten je od 250 000 celkem dobry, ale musis mit zasitovany pozemek, nepotrebujes resit stavebni povoleni se sousedy - i kdyz v urednicich se jeden nevyzna.

pokud se ti bude libit jine misto, koupis, stare prodas a dum prestehujes.

 
Kozoroh18
Kozoroh18 - 11.7.2014 18:15

moralni nejsou nebakovni spolecnosti ani jeji pribuzni, kteri ji vlastne tim, ze dala svuj dum jako zastavu o nej pripravili a to mozna moc dobre vedeli co svym natlakem zpusobi.
Vycitky by mela mit rodina a ne kupujici. Ten ji do toho nedostal.

Vyvolavaci cena je nejake % z ceny odhadni a pak je dan nejnizsi prihoz. Budete muset slozit jistinu. Pak pokud je to nemovitost s peknym pozemkem mohou byt prihozy vysoke. Nejaky spekulant muze chtit koupit opravit a s umyslem zahradu prodat zajemci o stavbu domu.
Urcite byla prohlidka nemovitosti, kde jste se mohli seznamit se stavem nemovitosti, strecha - coz je dulezite, aby nezatekalo a pak vlhkost zdiva, podlahy....
Nove je nove, ale i opravit se da. Budete bydlet ve svem a penize co by jste dali za najem setrit na opravu. Budete mit i nocni proud co asi v panelaku neni.
Mohli by jste i uzavrit smlouvu s najemnici ohledne navstev, mozna se ji nyni pribuzenstvo vyhyba a nenavstevuje ji a tak by to pokud by jste to dali do smlouvy nevyznelo krute.

 
nasemami
nasemami - 11.7.2014 14:26

Víš kolik lidí prodává svůj dům nebo byt kvůli dluhům? Chápu, že tady je to už bohužel dovedeno do smutného konce, tj. exekuce. Ale u někoho jiného, kdo prodává nemovitost, by tě prostě nenapadlo se starat, jestli má kam jít, z čeho žít apod. Té paní pomoct nemůžeš, manžel má pravdu.A třeba domek koupí někdo, kdo k ní nebude ani tolik laskavý, jako byste byli vy, coby noví majitelé. Prostě nemovitost mění majitele a výčitky svědomí tu nejsou na místě.

 
kubikm
kubikm - 11.7.2014 14:15

na našem sídlišti je dost starých lidí, kteří naopak prodali domek a šli do pohodlí bytu...a ti "mladí" domek pořídili v podstatě za cenu bytu + tedy si to upravují podle sebe

 
kubikm
kubikm - 11.7.2014 14:13

já tedy se svoji povahou bych zašla přímo za tou paní a zjistila, kolik vlastně činí dluh, jestli ji vezmou v domově důchodců a pod
tipuju, že vyvolávací cena bude větší, než dluh samotný...

ale jinak - nový dům lze pořídit dost lacino a dlouho se do něj nemusí investovat - pokud nejste oba všeumělci, tak bych volila tuto alternativu - úvěr jistě dostanete, někde si realitka bere rovnou byt protiúčtem...

 
tornado-lou
tornado-lou - 11.7.2014 12:34

upřímně? myslim, že byste měli promyslet jiné věci, než morální otázky s exekucí. Vaše představa, že koupíte dům, tím se vydáte prakticky ze všech peněz co máte a pak budete postupně šetřit na jeho opravy mi připadá lehce naivní. starý dům může být v sebelepším stavu, ale ani tak se investicím nevyhnete. když nic jinýho, tak prostě proto, že to budete chtít po svým. ale mnohem pravděpodobněji zjistíte, že netěsní okna, kotel není co býval, že komín je potřeba spravit, zahrada bude taky chtít prachy - na tohle jste mysleli? budete dojíždět - to jsou další náklady a mín času.
fakt jste si jistí, že mít domeček je vaše vroucí přání a ne utopická fantasmagorie? jestli to víte na beton, tak si vemte hypo a kupte něco, o čem jste naprosto přesvědčení a ne něco, o čem máte pochyby už teď. víte o tom domě vůbec něco, kromě pohnutého osudu majitelky?

 
dadka
dadka - 11.7.2014 10:24

Být na vašem místě, šla bych se na domek podívat s odborníkem. Na oko může domek vypadat pěkně, ale měli byste zjistit stav statiky, el. rozvodů a spousty dalších věcí. Protože milion se mi zdá za domek málo.
Se svědomím bych si nedělala žádné problémy. Vy za to, jak paní dopadla, nemůžete. Lidé by měli uvažovat, jestli si vezmou půjčky nebo ne a jestli je budou moci splácet. Domek by koupil stejně někdo jiný. Máte příležitost, šla bych do toho v případě, že tam nebudou závratně drahé opravy.

 
sharon
sharon - 11.7.2014 9:38

já bych do toho nešla ....ve vašem věku bych si raději vzala úvěr a koupila domek bez dražby - myslím že necelý milion na domek je nic...možná jak kde to nevím ale tady se třípokojové byty prodávají dost přes milion....a hodně slyším názor že nový dům je nový dům , lepší než koupit starý a vrážet do něj peníze....jste relativně mladí tak nic starého nekupujte ....smajlik - 26

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-26
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 471296.
Archiv anket.