Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Zdraví – žijeme, nebo bojujeme o přežití?

Zdraví – žijeme, nebo bojujeme o přežití?

„Ze třech desetin léčí lék, ze sedmi desetin správná životospráva,“ říkávali starověcí čínští lékaři a možná netušili, jak poplatné bude toto jejich moudro o několik tisíc let později. K čemu my potřebujeme týmy vědců a výzkumníků, nemocnice a lékaře? Proč a jak, nezatíženi moderní medicínou, Číňané prosluli svou dlouhověkostí?

 

Stačí vnímat přírodu a člověka a naučit se poznatky správně využívat.

Uspěchaná doba, v níž je všechno obětováno na oltář kariéry a vysokých příjmů. Chuť a zájem prožít život naplno. Pro někoho je tento závod s vlastním životem možná zároveň jeho největším smyslem, nicméně většina z nás by takový maratón nedoběhla. Proč? Proto, že není rozhodující start, ale hlavně průběh závodu. Tedy způsob, jakým žijete a zásady, jimiž se řídíte. Často, ne-li téměř pokaždé, je vysoké tempo přerušeno nečekanou nemocí, přetížeností, vyčerpáním. Jsme šťastni, že máme lékaře, kteří nás zvednou z nemocničního lůžka a vrátí zpět do závodního koloběhu. Na naši medicínu jsme pyšní a nikdy nás nenapadne dávat někomu za vinu, že jsme onemocněli, zkolabovali nebo dočasně vyhořeli.

Tradiční čínská medicína od starověku až dodnes razí jiný přístup a jinou filosofii: Člověk má být zdravý celý život a není žádný důvod, aby tomu tak nebylo. Proto i dnes TČM slouží jako nevyčerpatelná studnice lékařských poznatků a postupů, před nimiž máme vysoký respekt, a stále přibývá lidí, kteří se k jejím metodám přiklánějí. Není divu. Moudrost a znalosti starověkých čínských lékařů doslova vyrážejí dech. Je až neuvěřitelné, jak mohli v tak dávné době, bez dnešních znalostí a různých přístrojů tak dokonale znát lidské tělo a vnímat všechny provázanosti, které v sobě nosí.

zdraví 

Člověk je součástí přírody, proto ho příroda léčí nejúčinněji

Ve svitcích, které se dochovaly z 11. století př.n.l.. je patrné, že už tehdy měli čínští lékaři neuvěřitelné znalosti, jsou na nich totiž s neobyčejnou přesností vykresleny nemoci celého těla. Tradiční čínská medicína vnímá člověka jako jeden celek s jeho duševní i tělesnou stránkou. Klade důraz na psychickou vyrovnanost a pozitivní myšlení, které má zásadní účinek na naše fyzické zdraví. Soustředí se především na prevenci, čili předcházení nemocem a na léčbu s pomocí různých bylinek, elixírů a léčebných a lékařských metod, jejichž pomocí vyrovnávají v těle pozitivní a negativní energie. Velký důraz klade tradiční čínská medicína také na správnou životosprávu, která je základem zdravého organismu, vitality a síly.

 

„Kdo léky polyká, ale správné životosprávy nedbá, toho lékař léčí marně.“

(Čínské přísloví)

Číňané věří, že jídlo by mělo být nejen chutné, ale také orientované na léčebný účinek. Stejně jako v celé tradiční čínské medicíně, i ve stravování zde hraje nejdůležitější roli energie Čchi. Tato životadárná energie proudí naším tělem prostřednictvím energetických drah, které musí zůstat volné a průchodné právě pro proudění Čchi. Pokud dojde kdekoli v těle k zablokování některé dráhy, přichází nemoc. A je to právě správná strava, která má svůj velký význam ve fungování našich energetických drah.

K tomu, aby Čchi mohla správně proudit je důležité:

· Jist zdravou a plnohodnotnou stravu s dostatkem vlákniny, vitamínů a mikroelementů, omezit či ještě lépe z jídelníčku vyloučit sladká a tučná jídla

· Snížit stres a celkovou zátěž organismu – podle tradiční čínské medicíny je právě stres a celková duševní nepohoda příčinou většiny onemocnění

· Pravidelně provozovat tělesná cvičení a pohyb, přičemž není nutné trápit se v posilovně nebo na hodinách aerobicu. Nejlepším posilovacím strojem, který vás udrží v kondici, je vaše tělo. V Číně je například zvykem, že lidé cvičí společně ve veřejných parcích například při cestě do práce. Vy asi do parku cvičit nepůjdete, ale příjemně se po ránu nebo v průběhu dne rozhýbat můžete určitě také.

Na tom přece není nic nového. Správné jídlo, žádný stres, více pohybu, to doporučuje každý, napadne možná většinu z vás. V tradiční čínské medicíně je, jak již bylo řečeno, zdravá životospráva úzce spjatá s životní energií Čchi, která řídí v podstatě celý náš život. Čchi je neviditelná, v českém jazyce pro ni ani nemáme adekvátní výraz, dokonce není ani vědecky uznaná. Přesto ji v sobě máme všichni, sami na sobě ji můžete pozorovat. Určitě znáte stav, kdy se cítíte dobře, jste vitální, aktivní, nabití, tak zvaně plní energie. V takovém stavu je člověk schopen čchi proudízvládat vše, co je potřeba s lehkostí a bez následné vyčerpanosti. Člověk, který je nabitý energií ji dokáže přenášet na druhé, respektive dokáže je svým způsobem ovládat a řídit, a to jak v kladném, tak záporném smyslu. K tomu, abyste tuto aktivní a pozitivní energii v sobě měli, je nutné, aby Čchi mohla vaším tělem volně proudit a předávat ji všem orgánům. A je to právě zdravá strava a celkový správný životní styl, které uvolní a zprůchodní všechny dráhy, kterými Čchi proudí.

Možná vás také v souvislosti s těmito doporučeními TČM napadlo slovo dieta. Podle našich měřítek a vnímání to tak asi je, ale podle tradiční čínské medicíny se o skutečnou dietu nejedná. Spíše je to správný, vyzkoušený a ověřený způsob stravování a pohybu, díky němuž se člověk těší dobrému zdraví v duševní i psychické pohodě. Ti z vás, kteří by chtěli nějaké kilo shodit určitě potěší, že při pravidelném a permanentním dodržování tohoto životního stylu se vám zcela jistě podaří svou osobní váhu optimalizovat a udržet. Nečekejte však žádné zázraky, čarovné elixíry ani nic podobného. Na zhubnutí totiž – navzdory všem reklamním tahákům všelijakých farmaceutických firem – žádná dokonale účinná tabletka neexistuje. Není nic, co „zhubne za vás“, aniž byste se vy o to nepřičinili svou vlastní vůlí a odhodláním změnit své stravovací návyky. Stravování podle čínské tradiční medicíny je cesta, která vás může navést tím správným směrem k vyváženému fyzickému a psychickému stavu rovnováhy. V dnešní době se na toto téma pořádají i semináře vedené kvalifikovanými lékaři TČM, kde se můžete seznámit se vším, co se správným stravováním souvisí a hlavně s tím, jak se stravovat tak, aby se pro vás jídlo stalo nejen potěšením, ale i jakýmsi preventivním lékem. Protože o to jde v tradiční čínské medicíně především.

 

Polévka na chudokrevnost

Obrovská a prakticky nevyčerpatelná znalost různých bylinek (čínský lékopis popisuje více než 6 000 různých kombinací bylin) tak dokazuje, že bylinky mají v tradiční čínské medicíně své pevné a nenahraditelné místo a jejich využití je prakticky neomezené. Přidávají je do různých pokrmů, kterým tím dodávají léčivé účinky. Například přidání byliny děhel lékařský do kuřecí polévky pomáhá při chudokrevnosti.

Zajímavý je také přístup a poznatky, které starověcí čínští lékaři zaznamenali ohledně potravin a jejich teploty:

  • Horké jídlo chrání před chladem, doporučuje se proto hlavně v zimních měsících
  • Teplé zvyšuje aktivitu
  • Neutrální teplota potravin slouží jako zdroj energie Čchi
  • Osvěžující jídlo doplňuje krev, vhodné je například pro ženy při menstruaci, po nemoci, úraze, po zvýšené námaze…
  • Studené chrání před žárem

Přitom každé jídlo nebo nápoj v závislostí na svých konkrétních ingrediencích má svůj vliv na organismus. Například zelený čaj se vždy používá na snížení žáru člověka a tím, jestli je studený nebo horký, můžete zesilovat nebo ubírat na účinnosti.brokolicová

Na čem si Číňané pochutnávají

Tradiční čínská kuchyně již není v našich krajích žádnou velkou neznámou. Ve své původní anebo modifikované podobě zaujala své místo i na našich domácích jídelníčcích. Základem čínského stravování je rýže a veškeré druhy zeleniny, sezamová semínka, tofu, sójové klíčky, sušené garnáty, výtažky z mořských řas, ústřicová omáčka, výborné rýžové víno, kuřecí, kachní či hovězí maso a samozřejmě široká škála koření a dalších pochutin včetně bylinek, které dodají pokrmům svůj další rozměr tím, že posílí strávníkovo zdraví.

 

Chcete být zdraví? Vsaďte na prevenci.

Správná životospráva a stravování je jen jednou částí tradiční čínské medicíny. Její ohromná moc a schopnost nejen úspěšně léčit nejrůznější nemoci, ale také jim předcházet, zaujímá i v naší západní kultuře čím dál větší místo. Stále více přibývá zájemců. kteří se o životu bez nemoci chtějí dozvědět více. Pravda je, že tradiční čínská medicína je v celém svém širokém rozpětí prakticky neobsažitelná, však i její kvalifikovaní lékaři své vědomosti získávají několikaletým usilovným studiem, které je následně provází prakticky po celý život. I my laici však máme možnost proniknout alespoň částečně do tajů tradiční čínské medicíny a inspirovat se tak k novým návykům. Pravidelné semináře na témata, která mohou výrazně zkvalitnit náš život, pořádá například Centrum tradiční čínské medicíny Li West ( www.liwest.cz ) za účasti kvalifikovaných lékařů.

Starat se o své zdraví by se měl každý z nás. Bohužel, mnoho z nás tuto péči zanedbává. Sami sobě škodíme nevhodnou stravou a nedostatkem pohybu, stresem a nikdy nekončící uspěchaností. Zastavte se třeba právě nyní a zamyslete se, zda byste si nezasloužili to změnit.

Komerční článek


28.5.2012   Rubrika: Nemoci a prevence   |   Komentářů 8   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Zdraví – žijeme, nebo bojujeme o přežití?

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
mashanka
mashanka - 21.7.2012 13:21

Poslouchám, o co si tělo řekne, a to mu dávám - to je všechno, co dělám pro své zdraví - a světe div s, žiju a jsem zdravá - bez cizích návodů

 
Bellana
Bellana - 31.5.2012 12:23

Teď zrovna mám na tradiční čínskou a tzv. alternativní medicínu docela pifku. Jedna moje dobrá známá se jí zabývá asi dvacet let, je lékařka. Všechny ty reiki, stravovací systémy, esoterické žvásty, dr. Jonáš, akupunktura (ta mi sice od migrén nepomohla, ale někomu možná ano) a podobně. V mojí auře pořád viděla nějaké těžké nemoci, které by mi pomohlo vyléčit, kdybych se k ní přidala a přestala být tak hnusně materialisticky zaměřená. Teď je v nemocnici po těžké operaci a je otázka, jak dlouho bude žít či jaká bude kvalita jejího života. Sice to nepřiznala, ale věřím tomu, že příznaky své choroby léčila právě tou svojí reiki, bylinkami, energií z pyramidy a cojávímčím ještě, místo aby si včas udělala pořádná vyšetření.
Ale jinak věřím českému: "Veselá mysl půl zdraví."

 
modroočka
modroočka - 31.5.2012 11:41

VěraSpa: záleží také na tom, proč máš vysoký krevní tlak. Může to být ze stressu V lékarnách je mnoho přípravků, které pomáhají.Přírodní medicíně je dobré věřit, protože v bylinkách jsou obsaženy minerály a vitamíny, které tělu chybí... a tím se upraví zdravotní stav. Např. česnek v tinktuře je zaručený na nízký i vysoký krevní tlak ze stressu i fyzické námahy.
Farmatika ne vždy pomohou... nezatracuji je, ale vyhýbám se jim.

 
VěraSpa
VěraSpa - 29.5.2012 6:15

klokotka: díky moc, docela jsi mě povzbudila.smajlik - 24 To, že to tvojí mamince takhle pomohlo, je skvělý. smajlik - 47 Třeba mi to taky pomůže. Je to přírodní, tak ublížit by to snad nemělosmajlik - 55Možná se napřed přihlásím na nějaký ten seminář, co o něm píšou, já toho o té medicíne moc nevím, tak bych si aspoň rozšířila obzory. smajlik - 98

 
Jitka Jirova
Jitka Jirova - 28.5.2012 21:34

VěraSpa: já zkušenost mám, i když ne vyloženě osobní. Moje maminka trpěla snad celý život na silné migrény. Opravdu si s tím hodně užila, někdy je mívala tak těžké, že ji hlava bolela třeba tři dny v kuse. Prášky, co dostala, jí nezabíraly, maximálně na chvilku ulevily, ale pak se bolest ozvala znovu. Její kolegyně v práci jí doporučila to centrum Li West, o kterém se píše tady v tom článku a mamka se odhodlala tam zajít. Nevím všechny podrobnosti, ale vyšetřil ji lékař, prý byl naprosto úžasný, jak se jí věnoval, dal jí nějaké bylinkové preparáty na užívání a za pár měsíců bylo po všem. Dřív měla maminka i dvě tři silné migrény během jednoho měsíce a teď už půl roku vůbec nic. Je doslova jak znovuzorzená. Takže já osobně si myslím, že návštěvou toho centra nic nezkazíš, na tvém místě bych to určitě zkusila. Držím palce, aby bylo brzy všechno v pořádku.smajlik - 45smajlik - 47

 
VěraSpa
VěraSpa - 28.5.2012 19:13

Nemáte s čínskou tradiční medicínou někdo zkušenosti? Přemýšlím, že ji vyzkouším. Mám vysoký krevní tlak, (180/120) a léky, co beru, mi nezabírají. Doktoři už vyzkoušeli snad všechny, připadám si jako pokusný králík. Tak mě napadlo zkusit něco jiného, přírodního, možná by to pomohlo. Ale bojím se, k těmhle záležitostem jsem spíš skeptická. Už jste se někdo s čínskou medicínou léčil? A pomohlo vám to? Z toho, co jsem porůznu zjišťovala, mi tohle připadá nejrozumější.smajlik - 55

 
Gorawen
Gorawen - 28.5.2012 16:09

smajlik - 47

 
Světlonoska
Světlonoska - 28.5.2012 14:55

Samozřejmě,že je výběr potravin a jídla z něho důležitý...smajlik - 47

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77210.
    Archiv anket.