Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

První pomoc proti klíšťatům v deseti krocích

První pomoc proti klíšťatům v deseti krocích

Sezóna klíšťat je opět tady a vy zase stále nevíte, co dělat a jak se účinně chránit? V následujícím článku jsme shrnuli celou „klíštěcí první pomoc“ do deseti základních kroků. Projděte si je a ujistěte se, že děláte všechno správně pro to, abyste ochránili svoje zdraví i zdraví svých blízkých.

 

Co byste měli vědět:

  • Kdy a kde se klíšťata nejvíce vyskytují – klíšťata potřebují vlhkost a dostatečně vysoké teploty. Údaje o jejich aktuálním výskytu můžeme najít na internetu například na adrese www.mzcr.cz.
  • Jaké nemoci klíšťata přenášejí a jaká jsou jejich rizika – mezi nejčastější onemocnění přenášená klíšťaty patří lymeská borrelióza a klíšťová encefalitida, ve skutečnosti jich však je ještě více. Zvláště klíšťová encefalitida může mít i smrtelný průběh nebo po sobě zanechávat dlouhodobé následky.
  • Kdy vyhledat lékařskou pomoc – pokud se v místě, kde bylo odstraněné klíště, objeví zarudlý kruh s centrálním výbledem; pokud se u vás několik dní po přisátí klíštěte objeví příznaky podobné chřipce nebo jiné zdravotní problémy.
  • Proč a jak se nechat očkovat – očkování vás spolehlivě ochrání před klíšťovou encefalitidou a toto očkování může provést váš praktický nebo dětský lékař. Nechat očkovat se můžete také ve specializovaném očkovacím centru.
  • Že některá „fakta“ o klíšťatech jsou čiré nesmysly – tak například klíštěti je jedno, zda ho „vytáčíte“ po směru nebo proti směru hodinových ručiček. Klíšťata také neskáčou na lidi ze stromů a možná si sami vzpomenete na další nesmysly, které o klíšťatech kolují.
  • Co byste měli umět: první pomoc

  • Správně se obléci do přírody – ideální jsou dlouhé rukávy i nohavice, vysoké boty a oblečení ze světlé a hladké látky.
  • Správně používat repelent – dávkovat ve správném množství, na správná místa a správně často.
  • Najít přisáté klíště – vždy po návratu z přírody prohlédněte celé tělo. Klíšťata mají ráda hlavně skrytá místa s jemnou pokožkou (mohou se schovávat například za uchem).
  • Odstranit přisáté klíště – žádné krémy a dušení, ale rukavice, dezinfekce a pinzeta jsou to pravé.
  • Bezpečně zlikvidovat klíště – nejlepší je záchodová mísa, v přírodě v případě nouze může posloužit i kousek papíru, do kterého klíště zabalíme, a zápalka.

    (vek)
  • Zdroj: www.klistova-encefalitida.cz

    Převzatý článek


    30.5.2012   Rubrika: Nemoci a prevence   |   Komentářů 5   |   Vytisknout

    Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

     

    Diskuse ke článku - První pomoc proti klíšťatům v deseti krocích

    Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
    Ivča+3
    Ivča+3 - 30.5.2012 22:46

    Kamarádka mi vloni poradila výborný trik, jak vyndat klíště. Funguje to bezvadně a tahám tak klíštata dětem i psíčkovi: na kus toaleťáku se otře mokré mýdlo (ne tekuté, ale klasické tuhé) a chvíli se s ním klíštětem točí - spíš se točí papírem s mýdlem na klíštěti. Za chvilinku se pustí a pak žeh....smajlik - 36

     
    Lisa
    Lisa - 30.5.2012 11:48

    Světlonoska: Máš pravdu, zrovna tenhle obojek, který tak dobře funguje, je drahý jako pes (z útulku by se za to už dal pomalu pořídit). Ale my jsme na to dva, tak to ještě zvládneme. Příště (to už budem v důchodu oba) si pořídíme menšího psa, dalšího velkého bychom už fyzicky nezvládli (ten náš má 33 kilo a sílu, že by nás mohl vozit v kočáře) a taky míň sežere.

     
    Světlonoska
    Světlonoska - 30.5.2012 11:22

    Lisa: smajlik - 40Díky za radusmajlik - 75vykoupu ho a pak natřu vodičkou co měl proti blechám,nešly na něja takésmajlik - 31smajlik - 66obojky jsou ted pro mě drahésmajlik - 58

     
    Lisa
    Lisa - 30.5.2012 9:15

    Světlonoska: Nám pomáhá obojek Killtex (béžový), ale máme hladkosrstého psa, u chlupatců to možná nefunguje tak dobře. Nasadím ho pesině koncem dubna (na Vysočině je všechno později, i klíšťata) a máme pokoj celé léto až do podzimu. Ostatní obojky se nám moc neosvědčily a také Killtex od veterináře, který ho měl sice ještě v záruce, ale z loňského roku, nebyl tak dlouho funkční. Takže koukám ve velkých "Zverimexech" vždycky na datum výroby nebo záruční lhůtu, je tam dost velký obrat a mají většinou "čerstvé zboží".smajlik - 16
    Pipety za krk ani spreje jako Frontline nikdy tak dlouho nevydrží.

     
    Světlonoska
    Světlonoska - 30.5.2012 8:11

    smajlik - 36Už jsem jedno tahala mémusmajlik - 40

     

    Sponzori

    Prohledej


    Výherci v soutěžích

    Soutěže na Soutez.cz

      Anketa

      Covid

      Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

      Celkem hlasovalo 77210.
      Archiv anket.