Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!Od vánočních svátků nás dělí už jen pár týdnů, a tak je třeba začít s klasickými přípravami, které jsou nezbytné pro to, abychom tento čas mohli využít k plnohodnotnému odpočinku a pohodě. Nejde však pouze o generální úklid a nákup vánočních dárků...
pošlete nám recept

Chcete přes léto shodit pár kil? I ovoce jezte s rozumem.

Chcete přes léto shodit pár kil? I ovoce jezte s rozumem.

O ovoci se ve spojitosti s hubnutím dozvídáme spoustu zajímavých informací, ale také polopravd i jednoznačných lží. Jednou jsou v módě čistě ovocné diety (jablková, banánová, ananasová…), podruhé nad ovocem lámeme hůl a vyřazujeme jej z jídelníčku jako dietní prohřešek. Jak to tedy je? Jako obvykle, pravda leží někde uprostřed.

„Každý odborník na výživu ví, že pravidelná konzumace ovoce je potřebná, a to nejen při dietě,“ říká odbornice Gabriela Knosová z brněnského Institutu redukce a prevence nadváhy kompliment. „Na druhou stranu, když chceme snížit váhu, musíme jíst ovoce v přiměřeném množství a dát přednost vhodnějším druhům. Čistě ovocné diety rozhodně nedoporučujeme, protože neobsahují dostatek bílkovin, proto při hubnutí ubývá i svalová hmota.“

Sledujte množství, druh a zralost ovoce

Ovoce je ve stravě důležité, dodává nám mnoho vitaminů, minerálních látek, rozpustnou i nerozpustnou vlákninu. Obsahuje hlavně jednoduché cukry, které se na jeho energetické hodnotě podílejí většinou více jak osmdesáti procenty. S výjimkou avokáda je chudé na tuky a bílkoviny.

Nelze jednoznačně určit, které druhy ovoce jsou nejzdravější, proto je nejlepší je střídat. Hlídejte si ale množství. „Při redukční dietě doporučujeme v Institutu kompliment jednu nebo dvě menší porce ovoce denně. Za porci považujeme například jedno středně velké jablko, pomeranč nebo například sto padesát gramů jahod nebo jiných drobných plodů,“ říká Gabriela Knosová.

Většina druhů ovoce dietě neškodí

Vhodnost ovoce pro redukční dietu se odvíjí také od glykemického indexu (GI), který udává, jak rychle přechází cukr z potraviny do krve.

Nebojte, nemusíte studovat složité tabulky. Stačí vědět, že bychom při redukční dietě měli vybírat potraviny s nízkým nebo středním GI, což většina druhů ovoce (v syrovém stavu!) splňuje. Vhodné jsou jahody, borůvky, rebarbora, maliny, ostružiny, broskve, nektarinky, jablka, třešně a višně, hrušky nebo třeba švestky.

Pochutnat si můžeme i na exotických druzích ovoce – vaší dietě neuškodí papája, grep, pomelo, pomeranče, mandarinky, ananas, mango, kiwi, lichi... Pozor ale na banány nebo hroznové víno, ty už mají vyšší GI a pro hubnutí proto nejsou ideální. Nesahejte ani po ovoci přezrálém – nejenže se zráním zvyšuje glykemický index, ale i energetická hodnota.

Udělejte si výživnou svačinku: přidejte jogurt nebo tvaroh

 Mají odborníci z Brna také nějaký tip na snížení glykemického indexu? Gabriela Knosová říká, že GI samotného ovoce nesnížíme, ale můžeme snížit celkový GI jídla. „Doporučujeme kombinovat ovoce například s jogurtem nebo tvarohem. Protože obsahují bílkoviny a tuk, nejenže snížíme glykemický index výsledného jídla, ale také nás tato svačinka zasytí na delší dobu.“  

Pozor na kandované, kompotované a sušené ovoce

Ovoce je vždy nejlepší jíst v syrovém stavu, na kandované ovoce, ovocné pyré nebo kompoty si při dietě raději nechte zajít chuť. Jednak se při úpravě ovoce mohou ztrácet vitaminy, enzymy a minerální látky, ale také dochází ke zvyšování glykemického indexu a při přidání cukru i k navyšování energetické hodnoty.

Sušené ovoce mívá přes 1000 kJ na 100 gramů, čemuž odpovídá 50-70 gramů jednoduchého cukru! „Pokud si váhu udržujete a nechcete ji snižovat, pak může být sušené ovoce dobrou alternativou k zahnání chutí na sladké. Konzumují jej také aktivní sportovci, když potřebují rychle dodat energii pro výkon. Naši klienti však chtějí zhubnout, proto sušené ovoce řadíme mezi nedoporučené potraviny,“ říká Gabriela Knosová z brněnského Institutu kompliment.

A rada na závěr? I přesto, že má ovoce vysoký obsah vody a nízkou koncentraci energie, neodkládejte ovocnou pauzu na večer. Obsažené sacharidy jsou rychlým zdrojem energie, kterou spotřebujeme více v průběhu dne než při večerním odpočinku.

Redakce


9.7.2014   Rubrika: Hubnutí   |   Komentářů 23   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,8/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Chcete přes léto shodit pár kil? I ovoce jezte s rozumem.

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-23
Lucinka258
Lucinka258 - 12.3.2019 7:10

Všeho s mírou. Já se v jídle nijak neomezuji. Jím to, na co mám chuť, ale samozřejmě to nepřeháním se sladkým. Důležitý je taky pohyb. Jenom stravou člověk nezhubne. Chodím hodně běhat a výsledek je vidět. Dobré je, si přečíst nějaké články o zdraví https://www.zdravotniradce.cz/ , ať člověk ví, co je a není dobré pro tělo.

 
martinaves
martinaves - 2.2.2016 23:35

držím palce za tvoje úspěšné hubnutí!! smajlik - 5

 
sarka73
sarka73 - 29.1.2016 14:51

martinaves: děkuju smajlik - 1 a myslím že také zhubnu díky tabletom Piperine Forte. už jsem objednala, koupila jsem také zelený ječmen a chlorellu. Zítra masivní útok na nadváhu!!

 
martinaves
martinaves - 24.1.2016 17:55

piperina pomaha každému protože obsahuje bylinné výtažky, a byliny jsou bezpečné a nezpůsobují jojo efekt... dřím palce za úspěšné hubnutí!

 
sarka73
sarka73 - 20.1.2016 14:08

chtěla bych ztratit asi 10 kilo... doufám že také já zhubnu díky piperine!

 
lenka_c
lenka_c - 13.1.2016 21:22

jirka_b: během celého hubnutí ztratila jsem 15 kilo, nosila jsem velikost 44, teď nosím 38 smajlik - 14

 
martinaves
martinaves - 7.1.2016 18:54

miraba: máš pravdu! byliny jsou nejlepší pro metabolismus a ůspěšné hubnutí

 
miraba
miraba - 3.12.2015 19:30

ovoce mají hodně cukru, zelenina a byliny jsou lepší pro hubnutí!

 
hanecka8
hanecka8 - 1.12.2015 22:31

martinaves: díky za doporučení, dnes jsem se take dozvěděla že moje nejlepší kamarádka je take vyzkoušela, myslím že se rozhodnu take i na ječmen smajlik - 2

 
jirka_b
jirka_b - 27.11.2015 12:58

děkuji :) a kolik kilo nejvíc možné je zhubnout s piperinou?

 
lenka_c
lenka_c - 24.11.2015 17:32

jirka_b: najdeš je na stránce www.piperineforte.com , můžeš je tam objednat a jsou trochu levnější než v lekarně a přesto šetřime na nové oblečení ;)

 
jirka_b
jirka_b - 23.11.2015 11:29

kde můžu koupit ty zazračné pepřové tablety?

 
martinaves
martinaves - 11.11.2015 19:44

Hanecko, zkus Piperine Forte v kombinaci s zeleným ječmenem, hubnutí bude rychlejší a především jednodušší. Tablety potlačují chut a to je zaklád úspěšného hubnutí. Zdravím smajlik - 2

 
hanecka8
hanecka8 - 11.11.2015 14:54

Zní to velmi dobře, ale opravdu hubnutí s pomocí piperiny je tak jednoduché?? Už nevím jak ztratit nadváhu po těchotenství, malý roste a já jsem stále tlustá, nechci aby zapamatoval svou maminku jako tlustou.....

 
lenka_c
lenka_c - 9.11.2015 21:28

Piperina je přírodní vysoce koncentrovaný výtažek s černého pepře, který potlačuje chut a pomaha hubnout, bezpečný a velmi rychlý smajlik - 2

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-23
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 401193.
Archiv anket.