Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Tanec jako omáčka…

Tanec jako omáčka…

Už samotné slovo salsa má exotickou chuť, když bychom je přeložili, pojmenovává „omáčku“. Filmoví fanoušci určitě nedají dopustit na Salsu Verde – krásnou operní pěvkyni v podání Evelyny Steimarové ve filmu Tajemství hradu v Karpatech. Povětšinou však máme tento termín spojen s temperamentním latinskoamerickým tancem. Tanečníci salsy ji ale zvládají tančit i v pomalejším tempu.

Odkud vlastně salsa pochází? Řadíme ji mezi latinskoamerické taneční styly, v odborné literatuře se dočtete, že její kořeny sahají na Kubu a Portoriko. Obě tyto destinace přišly poprvé do kontaktu s Evropany už během objevitelských plaveb Kryštofa Kolumba. Jejich historie má i proto mnoho velmi podobných bodů, např. boj za nezávislost na španělských dobyvatelích a za zrušení otroctví. Kulturně jsou ale tyto země rozdílné.

Kubánská hudba má v sobě namíchán pestrý koktejl, který nese zřetelné stopy indiánské, evropské a také africké. Žánr, který spojuje jmenované a představuje jednu z důležitých stavebních kostek salsy, se jmenuje son. Zpočátku šlo o afrokubánský tanec, oblíbili si jej především tamní venkované, hudební doprovod se skládal pouze z bicích nástrojů.

Jestli jste viděli Wendersův dokument Buena Vista Social Club, pak vám určitě v hlavě uvízla melodie ústřední písně Chan Chan. To je právě učebnicový příklad pomalejšího vesnického sonu. A asi stojí za zmínku i to, že místní hudebníci jej už téměř nenávidí, od premiéry Wendersova filmu si totiž turisté nic jiného nepřáli…

salsaAčkoli už víte, že základem salsy je son, nesmíme zapomenout na vlivy z Portorika – jeden se jmenuje bomba a druhý plena. Jejich největším přínosem je především ozvláštnění rytmické sekce, oba styly využívají výrazný doprovod bicích evokující africké bubny. Salsu ovšem spoluvytvářely další latinskoamerické rytmy např. merengue (Dominikánská republika) , cumbia (Kolumbie).

Samotný termín salsa se používá teprve od šedesátých let minulého století. Fidel Castro a nástup jeho režimu má na svědomí i emigraci mnoha kubánských hudebníků do Spojených států. Právě odtud se rozšířila do světa a rychle zapouštěla kořeny. Zlatý věk pro ni představovala hlavně  sedmdesátá léta. Hudebníci se snažili o co nejvěrnější nápodobu starších nahrávek, ovšem následující desetiletí je ve znamení opadnutí zájmu. V posledních letech se zájem o salsu stále zvyšuje, vzniká množství specializovaných tančíren – salsaték (v Praze například klub Tropison)

Jak se tančí salsa?

Salsa je tanec "volného stylu", tanec nespoutaný a svobodný, nemá žádná pevně daná pravidla. Kdysi bylo nutné znát pouze pár základních kroků (mambo, kuba, aqua…), a pak už jen stačilo nechat se vést hudbou a svým citem. Salsa od té doby do sebe vstřebala mnoho jiných tanečních stylů a stala se daleko propracovanější taneční formou. V různých částech světa se vyvinuly různé modifikace tohoto tance. Rozlišujeme je podle pohybů nohou a tanečníci se také trochu jinak otáčejí.

Hlavní styly:

Kubánská salsa: na rozdíl od ostatních se tančí do kruhu, kromě ruedy to byl jediný styl, který se v ČR dal naučit.

Rueda

Newyorská salsa

Salsa LA: specializuje se na akrobatické otočky, přebírá prvky jazzu, hip hopu a dokonce break dance.

Vlaďka Skalská

Exotické tance:


26.1.2006   Rubrika: Zdraví a krása   |   Komentářů 9   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Tanec jako omáčka…

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 76945.
    Archiv anket.