Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Kedlubny pomohou potlačit komplikace spojené se střevními záněty

Kedlubny pomohou potlačit komplikace spojené se střevními záněty
Střevní záněty, jako jsou Crohnova choroba nebo ulcerózní kolitida, dokážou pacientům velmi znepříjemnit život. Medicína ale pokročila natolik, že ačkoliv nejsou tato onemocnění zcela vyléčitelná, umí moderní léky vzniklý zánět potlačit. Léčit neumí jen moderní farmaceutický průmysl, ale i příroda sama!

Jezte zeleninu…

Doporučení jíst pravidelně zeleninu není důležité jen kvůli přítomnosti vlákniny. Univerzitní studie z Jižní Dakoty ukazuje, že mnoho druhů zeleniny obsahuje i látky, které dokážou chránit naše střeva před záněty, jako jsou Crohnova choroba nebo ulcerózní kolitida.

… nejlépe z čeledi brukvovitýchkedlubny pomohou

Mezi doporučenou zeleninu, která pomůže v boji proti střevním zánětům, zahrnuli vědci zejména plodiny z čeledi brukvovitých. Mezi jejich neznámější zástupce patří kedlubny, zelí, květák, řeřicha a brokolice. Tato zelenina má nejen prokazatelný vliv na ústup obtíží u střevních zánětů, ale dokonce také dokáže opravit škody, které už zánět na střevní stěně napáchal. Mezi nejčastější komplikace, které po použití zelí či brokolice ustoupí, patří například krvácení ve stolici a také průjem.

Bude zelí v kapkách?

Vědci se nezaměřili pouze na blahodárný vliv samotné zeleniny, ale šli ve svém zkoumání ještě dál. Zjistili například, že za ústup klinických obtíží u střevních zánětů může sloučenina zvaná fenetylisothiocyklanát (zkráceně PEITC), která je nejvíce obsažena právě v brukvovité zelenině. Tuto látku se podařilo izolovat a nyní probíhají testy, které ověří, zda má PEITC stejný vliv i na střeva člověka (původní studie totiž probíhala na myších modelech).

Lékaři však věří, že účinek bude obdobný, a tak nemocným se střevními záněty svítá další možnost léčby jejich onemocnění. Časem se tak můžeme dočkat například zelí nebo brokolice v kapkách. O extraktech z těchto rostlin, které obsahují PEITC, se totiž ve studii zjistilo, že mají stejný účinek jako celá zelenina.

(kam)

Zdroj: www.strevni-zanety.cz

Převzatý čánek


30.9.2010   Rubrika: Zdraví a krása   |   Komentářů 11   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Kedlubny pomohou potlačit komplikace spojené se střevními záněty

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Leeea
Leeea - 4.10.2010 9:23

Pochybuji, že nemocnému uleví, mně hodně nadýmajísmajlik - 85

 
hana.k
hana.k - 1.10.2010 14:36

ja si myslím,že tohle je bomba
http://chlorellamrmia.blogspot.com/

 
sharon
sharon - 30.9.2010 15:46

orinka: můžu potvrdit....Bystročické nemá konkurenci.....smajlik - 47

 
Almega
Almega - 30.9.2010 15:23

Kedlubny alis brukve mám docela ráda,u nás doma je ale jím jen já-ostatním nechutnají....Vzpomínám ještě na tuřín,ten byl taky dobrej....

 
orinka
orinka - 30.9.2010 14:31

Linda: tak to abyste si teď našlapali škopek na zimusmajlik - 68, u nás je po celý rok, vyhrálo první cenu - nechci dělat reklamu, mají ho v nedaleké vesnici, výrobna jede jak fretka. Fakt, jako domácí.

 
Linda
Linda - 30.9.2010 11:57

orinka: Zelí hlávky se dají koupit obcas - cervené nejvíce kolem vánoc a bílé je pomerne dost ted. Sterilované pouze cervené, sice výborné nemusí sse sním uz nic delat, jenom vyklopit do hrnce a ohrát. Bílé sterilizované není, kyselé VYJIMECNE v jednom obchodáku.

 
orinka
orinka - 30.9.2010 11:38

Linda: to není možný?! smajlik - 76Nikdy bych nevěřila, že něco tak úplně obyčejného někde neznají. To je přece nejběžnější zelenina, giganty, malé, modré, bílé...ale zelí tam doufám je. I kysané??

 
Linda
Linda - 30.9.2010 10:30

Tak do Dk tahle zelenina jeste nedorazila smajlik - 26, jo zcela vyjímecne se dá koupit bílá kedlubna v hyper super, ale to je tak 1-2x do roka coby dovoz luxus.

 
dadka
dadka - 30.9.2010 9:44

Přesně, kedlubny miluju, ale můj žlučník protestuje...

 
evropka
evropka - 30.9.2010 7:51

Bridgetj: přesněsmajlik - 47a teď babo raďsmajlik - 68

 
Bridgetj
Bridgetj - 30.9.2010 6:59

Tak téhle zeleniny máme doma často. Nevýhoda je akorát ta, že jsem pak nafouklá jak pátrací balon smajlik - 68

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 76946.
    Archiv anket.