Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Proč se říká "chytrý jako liška"?

Proč se říká

Lišku zná každé malé dítě, alespoň z pohádek a bajek, ve kterých hraje roli lstivé a chytré bytosti. Jak je to vlastně doopravdy s chytrostí „kmotry lišky?“ Musím vás zklamat. Liška není příliš chytrá, máme-li na mysli přirozenou inteligenci, která je schopna dobrého úsudku a přizpůsobení. Ta je dána například psům. Právě tato přirozená inteligence učinila ze psa nejschopnějšího pomocníka člověka, hodícího se k nejrozmanitějším činnostem a službám.

Liška prostě není chytrá, je však velmi nedůvěřivá. Domněnka o liščí chytrosti vznikla proto, že liška je neustále ve střehu a při sebemenším podezření se snaží vyhnout očekávanému nebezpečí. Tak například liška odnese z nory mláďata, když zjistí, že kolem nory chodil člověk, při nadháňce dokáže v lese utéct dříve, než střelci zaujmou svá stanoviště, a nedá se snadno chytit do želez a pastí. Pokud už upadne do zajetí, nikdy člověku neuvěří a nedá se ochočit.

liškyTato její nedůvěřivost je však velmi cennou vlastností, která společně s velkou plodností přispívá k udržení liščího rodu. Pro myslivce a hajné je prostě škodnou číslo jedna, neboť nepohrdne králíkem, bažantem nebo koroptví a občas složí i nějaké to kuře. Základem jejího jídelníčku jsou však hraboši, myši, žáby, hlemýždi, slimáci a hmyz. Lišku se lidem nedaří vyhubit a to je dobře, neboť do našich lesů prostě patří.

Liška se drží z několika příčin. Jak už jsem uvedl, jednou z nich je její velká nedůvěřivost a plachost. Další její výhodou je, že zakládá svůj kotec s mladými v těžko přístupných norách, kde za ni mnohdy ani pes nemůže. Liška je taky velmi plodná, dovede odchovat nejméně čtyři, ale taky až dvanáct liščat. Liška rovněž kromě člověka a jeho psa u nás nemá nepřátel a pak, mimo prašiviny a výjimečně vztekliny nemocemi netrpí.

Když půjdete do lesa na houby, třeba se kolem vás mihne rezavý kožich „kmotry lišky“, která, ač je doma v lese, vstoupila taky do pohádek a bajek nejrůznějších národů světa.

Jiří Glet


11.3.2011   Rubrika: Příroda, zahrádka   |   Komentářů 11   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,5/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

Související odkazy:

 

Diskuse ke článku - Proč se říká "chytrý jako liška"?

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Lucinka258
Lucinka258 - 16.5.2021 7:21

Zajímavý článek. Už několikrát jsem slyšela, jak někdo říká chytrý jako liška, ale nevěděla jsem, jaký význam má toto slovní spojení :-) . Já jsem zastánce chytrých technologií, takže jich máme doma plno :-) . Abychom je mohli pohodlně ovládat, tak manžel využil firmu https://www.jablotron.cloud/ , která nám je dokázala navzájem propojit a přihlásit k internetu :-) .

 
Erif
Erif - 12.3.2011 19:30

mam-ča: Kolikrát si měla možnost nahlédnout do nory a zjistit, jestli se živí fakt převážně hraboši? Já x-krát a nevěřila by si kolik si tam liška natahá různé zvěře, zvlášť v období liščat: zajíce, bažanty, kočku, uloví si i malé srnče.

Jinak jednoho lišáka mám doma, vzala jsem si ho na dožití od pána, který se o něj nemohl už starat. Teď je mu asi 15let, což už je pro lišky požehnané stáří. Já ho mám asi tři roky a je to můj mazlíček! Zbytek rodiny by ale kousnul, je zvyklí jen na mě.

 
r1911
r1911 - 11.3.2011 20:04

Lišku jsem zatím v lese nepotkala. Bohužel jsem jich pár viděla přejetých ležet u silnic, co vedou lesem. Živou lišku znám snad jen ze záchranných stanic pro zvířata.
A když už je řeč o liškách - vždycky se mi vybaví večerníček, jak si liška hoví v houpacím křesle. smajlik - 60

 
bibusa
bibusa - 11.3.2011 18:32

Moji rodicia maju dom v lese, a tak od detstva som mala moznost vidiet lesnych obyvatelov, lisku nevynimajuc...
mam-ca, neviem, kolko lisok si videla, ale nie vsetky su male;))) Niekolkokrat sme videli lisku pri dome, hoci my zijeme v meste, je to statny, cerveny lisiak, ziadna malicka listicka.
Liska patri medzi HLAVNYCH prenasacov besnoty (zvtekliny).

 
Kozoroh18
Kozoroh18 - 11.3.2011 11:54

pěkný článeksmajlik - 5

znám, chytrej jak rádio.

 
Almega
Almega - 11.3.2011 10:55

Líbí se mi lišky,v přírodě jsem jí zblízka viděla jen jednou....myslivci jsou XXX,ať střílí na divoký prasata,těch jsou plný lesy a všechno je rozrytý.....

 
Jarča*
Jarča* - 11.3.2011 10:53

zajímavésmajlik - 47

 
babkatapka
babkatapka - 11.3.2011 10:44

mam-ča: smajlik - 47smajlik - 47

 
kubikm
kubikm - 11.3.2011 10:36

mam-ča: smajlik - 75přesně

 
Tetley
Tetley - 11.3.2011 9:23

Vaše články jsou pokaždé moc pěknésmajlik - 105

 
mam-ča
mam-ča - 11.3.2011 9:13

Liška je především malá a slabá, proto jí nezbývá, než být ostražitá a plachá.
Přestože jsem se jistý čas pohybovala často v lese, nikdy jsem ve dne lišku neviděla. Za kořistí vychází spíš za soumraku a v noci. Větší počet liščat dává liščímu rodu šanci přežít.
Blázniví myslivci nemají nic lepšího na práci, než lišku pronásledovat, přestože (jak je i výše řečeno) se liška živí převážně hraboši, a jen občas zakousne slabšího králíka či bažanta. Liška udržuje rovnováhu v lese, a měla by být vítanou Policií lesa, ne štvancem.

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 76952.
    Archiv anket.