Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Znáte mišpuli? Malá hodinka přírodopisu.

Znáte mišpuli? Malá hodinka přírodopisu.

Mišpule, Mespilus germanica, je ovocný druh, který již takřka vymizel. Sem tam je pěstována v botanické zahradě, občas se objeví někde v parku, velice vzácně roste někomu v zahrádce. Kdysi byla celkem obvyklým ovocem ve venkovských zahradách. Jenže její plody lze jíst, až když přemrznou, pak jsou celkem chutné. Ale je to taková "papla", se kterou si člověk pořádně zapatlá ruce. Nejlépe je jíst je ve vaně.

Třebaže mišpule ztratila význam jako rostlina ovocná, je pěkným okrasným stromkem. Tedy spíše keřem. Na jaře krásně kvete velikými narůžovělými květy a její plody malvice (patří mezi růžokvěté jako např. jabloně) jsou docela ozdobné. Pokud je nenecháme přemrznout, mohou po nějakou dobu posloužit do suché vazby.

mišpulePražané si mohou mišpule prohlédnout ve Vojanových sadech na Malé Straně. Vzadu, přímo proti vchodu, rostou dva překrásné exempláře. Budou hodně staré, určitě pamatují původní vlastníky zahrady. Každé jaro září svými květy a během léta se návštěvníci podivují zajímavým plodům. Takže až půjdete okolo, nezapomeňte se podívat. Brňané mají možnost prohlédnout mišpuli v botanické zahradě Masarykovy university v Kotlářské ulici.

 

 

 

Viz také http://www.floranazahrade.cz/200509/mispule.htm

Jaroslav Pokorný


6.4.2006   Rubrika:   |   Komentářů 12   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,8/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Znáte mišpuli? Malá hodinka přírodopisu.

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 76946.
    Archiv anket.